Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Огнища на птичи грип в Европа – какво трябва да знаем

Огнища на птичи грип в Европа – какво трябва да знаем

от 24 ное 2021г.
Редактор: Вероника Събова
Огнища на птичи грип в Европа – какво трябва да знаем - изображение
  • Инфо
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Коментари
Свързаност

Европа отново преживява епидемии от птичи грип – най-смъртоносната известна болест по животните. Смъртността при пилетата и пуйките е изключително висока – над 90% от засегнатото стадо умира в рамките на няколко седмици, докато при патиците и гъските заболяването може да протече по-леко.

Огнищата от птичи грип се предизвикват от вируси на инфлуенца по птиците, повечето от които причиняват лека инфекция при пернатите животни, но два подтипа (H5 и H7) могат да са изключително смъртоносни.

Грипните вируси имат висок процент на мутация и могат да обменят гени, когато два вируса едновременно заразят един гостоприемник. Тези генетични промени им позволяват да избегнат имунитета на своя гостоприемник и да продължат да се разпространяват.

През предходния век епидемиите от смъртоносния птичи грип са рядкост и винаги произхождат от леки вируси H5 или H7, които при разпространението си сред пилешки и пуешки стада мутират. До 1996 г. произтичащите от тези мутации огнища и епидемии са или ефективно контролирани, или избледняват поради липса на чувствителни гостоприемници.

Поява на H5N1

Инфекции, причинени от гореспоменатите смъртоносни вируси, никога преди не са наблюдавани при диви птици. Това обаче се променя след появата на вируса H5N1 в Китай, чиито огнища не са ефективно контролирани. Поради това вирусът постепенно започва да се разпространява на територията на страната, а от 2003 г. и в Азия и Африка. За този подтип е известно, че хората в близък контакт с болни домашни птици могат да се заразят, което е и причина за регистрираните 456 смъртни случая до момента.

Вирусът се прехвърля на дивите птици поради продължаващото разпространение при домашните. Това води до нови мутации на H5, който е смъртоносен за домашните птици, но малко вреден за някои видове водолюбиви птици. Следователно мигриращите водолюбиви птици са способни да прелетят хиляди километри, въпреки че са заразени, и по този начин да разпространят вируса на големи разстояния.

През 2005 г. дивите водолюбиви птици пренасят вируса в Европа за първи път по време на есенната миграция. Това е първият знак, че екологията на тези вируси се е променила напълно – вирус, строго свързан с домашните птици, се е адаптирал към дивите водолюбиви птици, значително увеличавайки потенциала си за оцеляване.

Всяка година през пролетта и лятото водолюбивите птици смесват грипните вируси при размножаването си в Сибир, създавайки нови варианти, които след това пренасят в Европа, Азия и Африка по време на есенната миграция, причинявайки смъртоносни огнища при домашните птици.

Възможни мерки за предотвратяване на огнища на птичи грип

Очевидно е, че малко можем да направим, за да контролираме инфекциите при дивите птици. Препоръчва се наблюдение за оценка на риска от излагане на вируси и отстраняване на мъртвите птици от околната среда.

Птичи грип

Птицевъдите в райони с много водолюбиви птици, които зимуват там, се съветват да държат домашните птици на закрито и да прилагат мерки за биосигурност, за да изолират вируса. Изпражненията на заразените диви птици могат да съдържат големи количества вирус, които лесно да бъдат пренесени в помещенията за отглеждане на домашни птици чрез непочистени ботуши.

Настоящите програми за биосигурност не са достатъчно ефективни за предотвратяване на инфекции в рисковите зони. През сезон 2020-2021 са регистрирани над 1000 огнища само в Европейския съюз, а през настоящия сезон вече са открити десетки нови.

Ежегодно повтарящите се огнища и свързаното с тях масово убиване на домашни птици са очевидна заплаха за устойчивостта на птицевъдството.

Ваксини за домашни птици

Ваксинацията може да бъде ефективен инструмент за решаване на проблема. Въпреки това ваксината е забранена в много страни и употребата й води до търговски бариери. Причината е, че повечето съвременни препарати предотвратяват заболяването, но не спират предаването на инфекцията.

Ваксина, която предотвратява болестта, но не спира предаването, е твърде вероятно да доведе до „тихо“ разпространение на вируса, което компрометира контрола на епидемията, а това е нежелателно, тъй като птичият грип има потенциал да се прехвърля от животни на хора.

За щастие повечето от циркулиращите понастоящем варианти на вируса не са толкова опасни за хората, колкото техния предшественик H5N1. Все пак е необходима предпазливост, тъй като ситуацията може лесно да се промени поради способността на вируса да променя своя генетичен код.

Единственото устойчиво решение е спешното разработване на ефективни ваксини за домашните птици. Препаратите от ново поколение е възможно да са с по-голям потенциал за контрол на птичия грип, но тяхната ефективност за спиране на предаването на вируса трябва да бъде демонстрирана на място. Такива ваксини не само ще предпазят домашните птици, но и ще сведат до минимум риска от заразяване на хора.

Източник:

Bird flu outbreaks in Europe: what you need to know: https://theconversation.com/bird-flu-outbreaks-in-europe-what-you-need-to-know

Още по темата:
  • Финландия първа въвежда ваксинация на хора срещу птичи грип Финландия първа въвежда ваксинация на хора срещу птичи грип
  • Млякото от крави с птичи грип може да зарази други животни Млякото от крави с птичи грип може да зарази други животни
  • Огнищата на птичи грип сред животните крият опасност и за хората Огнищата на птичи грип сред животните крият опасност и за хората
  • Вирусът, известен като "птичи грип", може да се предава от човек на човек Вирусът, известен като "птичи грип", може да се предава от човек на човек
5.0/5 1 оценка

Коментари към Огнища на птичи грип в Европа – какво трябва да знаем

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Огнища на птичи грип в Европа – какво трябва да знаем
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 18:36
    Коментирайте "Огнища на птичи грип в Европа – какво трябва да знаем"

НОВИНАТА е свързана към

  • Възможно ли е човек да се зарази с птичи грип от яйца и мляко
  • Млякото от крави с птичи грип може да зарази други животни
  • Финландия първа въвежда ваксинация на хора срещу птичи грип
  • Нова разновидност на птичия грип заплашва хората
  • Мутиралият щам на птичи грип взе 8 жертви в Камбоджа
  • Син и баща са в болница след консумация на мъртва птица
  • Момиче на 11 години от Камбоджа почина след заразяване с вируса H5N1, известен като птичи грип
  • Създадоха междуведомствен Национален оперативен щаб, който ще ликвидира заболяването по птиците
  • Липсата на имунитет повишава риска от пандемия от птичи грип
  • Китайски учени разработиха ваксина срещу птичи грип
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 21 часа и 40 мин.

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 109 дни, 9 часа и 17 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 6 часа и 40 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 21 часа и 52 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 21 часа и 59 мин.

Промо код за онлайн отстъпки - търся/предлагам

преди 6 дни, 22 часа и 6 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival