Момиче на 11 години от Камбоджа почина след заразяване с вируса H5N1, известен като птичи грип
Здравните власти в Камбоджа съобщават, че 11-годишно момиче е починало в следствие на заразяване с птичи грип. Това е първият смъртен случай от 2014 г. от заболяването, характерно най-вече сред животните и по-малко сред хората.
Случаят
Момичето е от село Ролеанг, което се намира в югоизточната провинция на страната Прей Венг. На 16 февруари 2023 г. то се разболява. Има треска и кашля. Състоянието му се влошава много бързо и го настаняват в Националната детска болница в столицата Пном Пен. Не се уточнява точната дата на смъртта на детето, но лекарите изпращат проба от кръвта му на 21 февруари, а когато резултатите пристигат на 22 февруари, детето е вече мъртво.
Изследванията на кръвта на момичето от Националния институт по обществено здраве показват, че то е заразено с вируса птичия грип H5N1.
По информация на СЗО край езеро, разположено близо до селото, са открити много мъртви птици. Тепърва ще бъдат направени още проби сред хората, за да се установи има ли и други, заразени.
Отделът за контрол на заразните болести в азиатската държава призовава камбоджанците да бъдат особено внимателни и да не влизат в контакт с болни или умрели домашни или диви птици. Здравните специалисти съветват и при най-малкото неразположение и симптом хората да потърсят веднага медицинска помощ.
„Птичият грип все още продължава да застрашава здравето на камбоджанците и за съжаление засяга в много по-голяма степен децата“, заявява министърът на здравеопазването Мам Бунхенг и отправя апел към родителите да пазят децата си от умрелите птици.
Случаите на птичи грип в Камбоджа
Сериозни проблеми в страната има от 2010-а до 2014 г., когато смъртните случаи след заразяване с вируса на H5N1 са 30.
>>>Испанският Национален център по микробиология потвърди първи случай на птичи грип при мъж
Последният смъртен случай от птичи грип в Камбоджа е от март 2014 г. В периода от 2015-а до 2022 г. не са регистрирани случаи на заразяване на хора.
Вирусът
Вирусът на птичия грип H5N1 се предава по време на близък или на продължителен контакт между човек и птица. Има и няколко случая на заразяване след консумация на ястия, приготвени със замърсена сурова кръв от птици
До момента е установен само един случай, когато вирусът е предаден от човек на човек.
От Здравната организация припомнят, че за да бъде намален рискът от инфекция при хората, е важно да бъде контролирана циркулацията на вируса при домашните птици. През последните 20 години вирусът H5N1 е потвърден при 868 души в света, а смъртните случаи са 457. От 2003 г. вирусът се разпространява от Азия в Европа и Африка и заразява милиони хвъркати.
>>>Огнища на птичи грип в Европа – какво трябва да знаем
От края на 2021 г. Старият континент води битка с най-тежкото и мащабно разпространение на инфекцията от птичи грип, в резултат на което са унищожени милиони птици.
През февруари 2023 г. СЗО отхвърля опасенията за пандемия от H5N1, но призовава за бдителност, защото съществува риск от предаване на птичи грип на бозайници. Причината е, че вирусът е открит при лисици и видри.
НОВИНАТА е свързана към
- Тест за птичи грип тип А
- За четвърти американец, заразен с птичи грип, съобщава здравната служба на Колорадо
- Мутиралият щам на птичи грип взе 8 жертви в Камбоджа
- Син и баща са в болница след консумация на мъртва птица
- Създадоха междуведомствен Национален оперативен щаб, който ще ликвидира заболяването по птиците
- Липсата на имунитет повишава риска от пандемия от птичи грип
- Китайски учени разработиха ваксина срещу птичи грип
- Китай регистрира първи смъртен случай от щама H3N8 на птичи грип
- Вирусът, известен като "птичи грип", може да се предава от човек на човек
- Млякото от крави с птичи грип може да зарази други животни
Коментари към Момиче на 11 години от Камбоджа почина след заразяване с вируса H5N1, известен като птичи грип