Шест месеца извънредно положение в Бразилия заради птичи грип
Извънредно зоосанитарно положение в цялата страна заради птичи грип обявява правителството на Бразилия. Заповедта е подписана от министъра на земеделието Карлос Фаваро, а решението е обявено в допълнително издание на Държавен вестник на 22 май 2023 г. вечерта.
Птичият грип в Бразилия
Бразилия реагира бързо при откриването на високопатогенния вирус H5N1. Една от причините е, че страната е най-големият износител в света на пилешко месо и това е единственият начин да се спре разпространението на заразата сред птиците.
До момента вирусът на птичия грип е открит само сред диви птици. Първите случаи са установени на 15 май в Еспирито Санто. Има няколко и в Рио де Жанейро.
От земеделското министерство съобщамат, че няма данни за заразени домашни птици.
Инфекцията от птичи грип води до висока смъртност сред птиците. Вирусът H5N1 е открит в над 160 различни вида диви птици, съобщава проф. Хелена Ферейра от Университета в Сао Пауло и президент на Бразилското общество по вирусология.
Извънредното положение
Целта на обявеното извънредно положение е да не се допусне разпространението на заразата, тъй като позволява много повече инструменти за действие.
Един от тях са общите действия между земеделското и останалите министерства. Дава възможност още на правителството да прехвърля средства от едно към друго перо, за да може да осигури финансиране за ограничителните мерки.
>>>Момиче на 11 години от Камбоджа почина след заразяване с вируса H5N1, известен като птичи грип
Освен наблюдението и събирането на данни са предприети и други допълнителни действия, които са насочени към ограничаване разпространението на вируса H5N1.
За неопределено време продължава да има забрана за провеждането на изложби и панаири и други прояви, в които има струпване на птици.
Управляващите призовават бразилците да информират ветеринарните служби при заболели птици и задължително да избягват контакт с тях.
Тъй като случаите все още са малко, страната продължава да се смята за „свободна от птичи грип“, съобщават от Министерството на земеделието.
Птичият грип и хората
Птичият грип се предава на хората единствено при директен контакт със заразени птици, независимо от това дали са живи или мъртви. Хората не могат да се заразят, когато се хранят с ястия от птиче месо или яйца.
Рисков фактор е не само досегът с птиците, но и със замърсената среда и повърхности.
>>>Китай регистрира първи смъртен случай от щама H3N8 на птичи грип
Министерството на здравеопазването в Бразилия съобщава, че до момента няма нито един случай на човек, заразен с вируса H5N1.
Пробите за птичи грип на 33-ма от служителите в парк Фазендиня, Еспирито Санто, където има регистрирани случаи на болни птици, са отрицателни, съобщават от земеделското министерство. Пробите са направени в лаборатория в Рио де Жанейро.
Повечето от грипните вируси, които се разпространяват сред птиците, не са заразни за хората. Има обаче щамове, които представляват сериозна заплаха за общественото здраве.
Когато птичият грип се предава на хора, симптомите варират от лека инфекция с висока температура до тежка пневмония, при която често има риск от летален изход.
НОВИНАТА е свързана към
- Тест за птичи грип тип А
- За четвърти американец, заразен с птичи грип, съобщава здравната служба на Колорадо
- Мутиралият щам на птичи грип взе 8 жертви в Камбоджа
- Син и баща са в болница след консумация на мъртва птица
- Момиче на 11 години от Камбоджа почина след заразяване с вируса H5N1, известен като птичи грип
- Създадоха междуведомствен Национален оперативен щаб, който ще ликвидира заболяването по птиците
- Липсата на имунитет повишава риска от пандемия от птичи грип
- Китайски учени разработиха ваксина срещу птичи грип
- Китай регистрира първи смъртен случай от щама H3N8 на птичи грип
- Вирусът, известен като "птичи грип", може да се предава от човек на човек
Коментари към Шест месеца извънредно положение в Бразилия заради птичи грип