Липсата на имунитет повишава риска от пандемия от птичи грип
Ако птичият грип започне да се предава от човек на човек има реален риск от избухването на пандемия, защото хората нямат имунитет. Предупреждението отправят от Европейската агенция за безопасност на храните (EFSA) и от Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC). „Ако вирусите на птичия грип А (H5N1) придобият способността да се разпространяват ефективно сред хората, предаването на заразата може да е широкомащабно, защото хората няма имунна защита“, пишат в доклад по темата специалистите от двете организации.
Докладът
Вирусите на птичия грип са преобладаващи сред популациите от диви птици на територията не само на Европейския съюз, но и извън него. Резултатът е бързо разпространение, избухване на огнища и висока смъртност както сред дивите, така и сред домашните птици и животни. Специалистите наблюдават предаване на вируса между птици и бозайници, особено във фермите за отглеждане на животни за ценна кожа.
В световен мащаб вирусите на птичия грип продължават да се развиват. Миграцията на дивите патици е в състояние да доведе до нови щамове с потенциални мутации и възможност да се адаптират към бозайниците. И това се превръща в сериозен проблем. Дивите бозайници могат да бъдат моста между дивите птици, домашните животни и хората, подчертават специалистите. Потенциално средство за предаване на инфекцията могат да бъдат още и домашните животни, например, котките. Сред бозайниците, засегнати от вирусите на птичия грип, са кози, лисици, полярни мечки, скунксове.
Бързото разпространение може да бъде улеснено особено в районите, в които има много водоплаващи птици или ферми, които ги отглеждат.
Екстремните метеорологични явления и климатичните промени играят допълнителна роля и усложняват ситуацията. Най-вече защото са в състояние да променят режима на дивите птици и така да повлияят върху начина, по който болестта се развива във времето, споделят експертите.
А (H5N1) и хората
Въпреки че предаването на заразата от птици на хора е рядко, не са малко установените случаи на хора с птичи грип. Последният е на американец от Тексас, заразен от млечни крави.
От 2003-а до 26 февруари 2024 г. в света са регистрирани 887 случая на птичи грип при хората, показват данните на СЗО. За съжаление над 50% са завършили с летален край, тоест в резултат на А (H5N1) умират 462 души.
>>>Момиче на 11 години от Камбоджа почина след заразяване с вируса H5N1, известен като птичи грип
Повечето от случаите са при хора, които са имали директен контакт с болни или мъртви птици на пазари, във ферми или в домовете си или са били в замърсена среда.
Докладът на EFSA и ECDC насочва вниманието към възможността ситуацията да се измени. Това означава вирусите да се променят и да започнат да се разпространяват сред хората, което от своя страна ще доведе до бързо предаване на инфекцията. Причината за подобно скоростно разпространение е, че хората нямат изградена имунна защита срещу този вид вируси.
Как може да се намали рискът
Европейската агенция за безопасност на храните и Центърът за превенция и контрол на заболяванията призовават за сериозен ангажимент на институциите и реален диалог и сътрудничество между тях. Ключов момент е постоянното и засилено наблюдение както на животните, така и на хората. Добре би било да се осигури достъп до бързо диагностициране и същото толкова експедитивна реакция в случаите, когато се потвърди наличието на птичи грип, което ще гарантира ограничаване разпространението на заразата.
>>>Огнищата на птичи грип сред животните крият опасност и за хората
Експертите на двете институции съветват да се ускори и ваксинацията сред домашните птици. Нужно е още да бъдат наложени мерки за биосигурност във фермите и да бъде намалена възможността за контакт между дивите и домашните животни.
До края на 2024 г. EFSA и ECDC ще подготвят и публикуват научно становище, което оценява как може да се развие потенциална епидемия от птичи грип. В документа ще присъстват и насоки, свързани с възможността рискът за човешкото здраве да бъде намален до минимум.
>>>Шест месеца извънредно положение в Бразилия заради птичи грип
Основният извод на доклада е, че разбирането на основните фактори за възникването на пандемия от птичи грип има решаващо значение за намаляването на рисковете пред човешкото здраве.
НОВИНАТА е свързана към
- Тест за птичи грип тип А
- За четвърти американец, заразен с птичи грип, съобщава здравната служба на Колорадо
- Мутиралият щам на птичи грип взе 8 жертви в Камбоджа
- Син и баща са в болница след консумация на мъртва птица
- Момиче на 11 години от Камбоджа почина след заразяване с вируса H5N1, известен като птичи грип
- Създадоха междуведомствен Национален оперативен щаб, който ще ликвидира заболяването по птиците
- Китайски учени разработиха ваксина срещу птичи грип
- Китай регистрира първи смъртен случай от щама H3N8 на птичи грип
- Вирусът, известен като "птичи грип", може да се предава от човек на човек
- Млякото от крави с птичи грип може да зарази други животни
Коментари към Липсата на имунитет повишава риска от пандемия от птичи грип