Огнищата на птичи грип сред животните крият опасност и за хората
Огнищата на птичи грип, които буквално опустошават животинските популации и създават сериозни проблеми на фермерите, крият сериозна опасност и за хората.
Световната здравна организация, Световната организация за здравеопазване на животните и Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации призовават правителствата да засилят наблюдението над болестта, да се погрижат за по-добрата хигиена на птицефермите и да обединят усилията си, за да бъдат предпазени както животните, така и хората.
Опасенията на експертите са свързани с факта, че вирусът на птичия грип се променя, което е възможност да премине към хората по-лесно. Така е, защото много бързо расте броят на заразените с H5N1 бозайници, които биологично са много по-близко до хората.
Вирусът на птичия грип H5N1
От края на 90-те години на миналия век вирусите на птичия грип H5N1 са причината за множество огнища на заразата сред птиците. През 2020-а техен вариант причини невиждан до тогава брой на смъртни случаи сред дивите и домашни птици в много страни в Европа, Азия и Африка. Година по-късо вирусът превзе Северна, Централна и Южна Америка.
През 2022-а в 67 страни, разположени на пет континента, има огнища на високопатогенния птичи грип H5N1. 131 000 000 домашни птици умират от инфлуенцата или биват умъртвени, за да не пресят заразата.
Настоящата 2023 г. се характеризира с огнища в нови 14 страни. Птичия грип продължава да се разпространява. Установени са няколко случая на масова смърт при диви птици. През май Бразилия обяви извънредно положение зарази вируса H5N1.
>>>Шест месеца извънредно положение в Бразилия заради птичи грип
Тревога в последните месеци будят и увеличаващите се съобщения за смъртоносни епидемии сред бозайници, които са причинени от вирусите на грип А(Н5) и А(H5N1). От Световната организация за здравеопазване на животните съобщават, че до момента огнища при бозайници има в 10 държави на три континента. Засегнати сухоземни и морски бозайници, общо 26 вида, сред които тюлените в САЩ, морските лъвове в Перу и Чили, отглежданите във ферми норки в Испания. Вирусите на птичия грип са открити и сред кучета и котки.
„Болестта се разпространява в нови географски райони, води до необичайно измиране на диви птици и тревожно нарастване на случаите при бозайници. Промяната на парадигмата в епидемиологията на инфлуенцата по птиците се превръща в сериозен проблем“, коментира ръководителят на научния отдел в Световната организация за здравеопазване на животните д-р Грегорио Торес.
H5N1 и рискът от него за хората
Вирусът се открива рядко при хората и най-често е резултат от контакта със заразени птици или замърсена с вируса среда. През февруари 2023-а след заразяване с H5N1 почина 11-годишно момиче от Камбоджа.
Вирусът не се предава лесно от човек на човек, но това може да се промени. Затова е важно да бъде наблюдава еволюцията му и да се реагира незабавно.
>>>Момиче на 11 години от Камбоджа почина след заразяване с вируса H5N1, известен като птичи грип
„СЗО работи съвместно със Световната организация за здравеопазване на животните и Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации както и с лабораторните мрежи. Целта е да наблюдаваме еволюцията на вирусите и да търсим знаците за всяка промяна, която може да е опасна за хората“, коментира директорът на Отдела „Епидемии, пандемична готовност и превенция“ в СЗО д-р Силви Брианд и казва, че страните трябва да удвоят усилията, които полагат за наблюдението на вирусите и за откриването на заразени с тях хора. Важни са и общите действия, особено като се има предвид, че в момента птичия грип се разпространява в страни, които нямат опит в наблюдението му.
Действия за ограничаване разпространението на вируса H5N1 по птиците
Безпрецедентното разпространение на вируса на птичия грип не само сред птици, но и сред бозайници, е потенциално рисково и за хората. Затова от трите световни организации призоват държавите в света да засилят мерките за биосигурност във фермите, да поддържат добра хигиена и да обмислят възможностите за ваксиниране на домашните птици.
Франция ще започне ваксинационна кампания през октомври като идеята да бъдат ваксинирани всички домашни птици в страната.
Важно е огнищата да бъдат откривани бързо и веднага да се предприемат действия. Нужно е още постоянно наблюдение за грип при животни и хора, за да се реагира незабавно. Не на последно място, посочват експертите, трябва да се провежда периодично генетично секвениране, което ще позволи всяка промяна във вирусите да бъде открита.
За да се предпазят хората е нужно лекарите да следят за тежки остри респираторни инфекции, на заболявания, подобни на грип и на всички необичайни епидемиологични модели.
>>>Испанският Национален център по микробиология потвърди първи случай на птичи грип при мъж
Експертите препоръчват още да бъдат извършвани вирусологични и епидемиологични изследвания около огнищата на заразата както и да бъдат споделяни данните за генетична последователност на вируси от хора и животни.
Сътрудничеството е верният път за постигане на добри резултати, за недопускане на разпространението на птичия грип и за предпазване на хората.
НОВИНАТА е свързана към
- Тест за птичи грип тип А
- За четвърти американец, заразен с птичи грип, съобщава здравната служба на Колорадо
- Мутиралият щам на птичи грип взе 8 жертви в Камбоджа
- Син и баща са в болница след консумация на мъртва птица
- Момиче на 11 години от Камбоджа почина след заразяване с вируса H5N1, известен като птичи грип
- Създадоха междуведомствен Национален оперативен щаб, който ще ликвидира заболяването по птиците
- Липсата на имунитет повишава риска от пандемия от птичи грип
- Китайски учени разработиха ваксина срещу птичи грип
- Китай регистрира първи смъртен случай от щама H3N8 на птичи грип
- Вирусът, известен като "птичи грип", може да се предава от човек на човек
Коментари към Огнищата на птичи грип сред животните крият опасност и за хората