Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

от 22 фев 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Десетилетия наред експертите търсят отговора на въпроса защо пациенти на антипсихотични медикаменти за лечение на шизофрения и биполярно разстройство бързо наддават на тегло и дори развиват преддиабетно състояние и хиперинсулинемия. Екип от медицинското училище на университета в Питсбърг разгадава мистерията, а трудът им е публикуван на 15.02.2021 г. в списание „Translational Psychiatry.“

Според учените антипсихотичните лекарства не блокират само сигналите, подавани от допамина към мозъка, но и тези, които той изпраща към панкреаса. В резултат започва неконтролирано производство на хормоните, които регулират нивото на кръвната захар. Липсата на контрол върху него обикновено води до затлъстяване и диабет.

Водещият автор Деспоина Асланоглу, постдокторант в катедрата по психиатрия към университета в Питсбърг, уточнява, че има много теории, свързани с допамина и неговото влияние при пациенти с шизофрения, наркотична зависимост, депресия и невродегенеративни заболявания. Нейният екип е първият, който представя теория за взаимовръзката между невротрансмитера и метаболизма. Тя добавя: „Вече сме убедени, че той има ключова роля не само за мозъка и неговата дейност, но и за други системи на човешкото тяло.“

Същност и роля на допамина

Допаминът представлява невротрансмитер, който предава химичните сигнали в мрежата от неврони. Известно е, че на него дължим способността си да изпитваме удоволствие, да намираме мотивация в действията си и да научаваме нови неща. Антипсихотичните лекарства като клозапин, оланзапин и халоперидол потискат халюцинациите и делириума, като блокират определен подтип допаминергични рецептори в мозъка, наречени D2 рецептори, и не позволяват на допаминовите молекули да причинят неврологични увреждания.

Асланоглу и нейният колега Закъри Фрайбeрг, доктор по медицина и асистент по психиатрия и клетъчна биология в университета в Питсбърг, споделят също, че процесът е много по-сложен, отколкото изглежда.

Фрайберг обаче е умерено оптимистичен и признава: „Все още не знаем как точно се случва процесът на предаване на допаминовите сигнали в биологичен аспект. Допаминовите рецептори са открити преди много години. Наши колеги успяха да увеличат броя им чрез делене. Въпреки това продължаваме да налучкваме и да се радваме на малкото, което знаем, а именно: има лекарства, които успешно влияят на допаминовите рецептори. Взаимодействието между медикаментите, допамина и други части на човешкото тяло обаче остава извън светлината на прожекторите и се пренебрегва от повечето експерти.

Крехкият баланс на алфа и бета клетките в задстомашната жлеза

Човешкият панкреас е изграден от множество миниатюрни структури, познати като лангерхансови острови. Те се състоят от алфа и бета клетки, чиято функция е да произвеждат и отделят хормони, регулиращи кръвната захар. Алфа клетките произвеждат глюкагон, който повишава нивото на кръвната захар, а бета клетките – инсулин, който я понижава.

Дори само един елемент от система за регулиране на глюкозата да се увреди, страда цялото тяло. При ниски нива на кръвната захар човек се чувства замаян и слаб, а при дълго поддържани високи нива се увеличава рискът от диабет и други сърдечносъдови проблеми. Оказва се, че допаминът може сериозно да наруши този крехък и жизненоважен баланс.

Екипът на Фрайберг открива, че алфа и бета клетките на задстомашната жлеза могат сами да произвеждат допамин, което означава, че действието му не се ограничава само до мозъка. Още повече, докато бета клетките зависят основно от прекурсора на допамин L-DOPA, алфа клетките могат да си го създадат самостоятелно и да регулират неговото количество в зависимост от нивото на глюкозата. Учените не изключват възможността алфа клетките да използват невротрансмитера не само за изпращане на сигнали към собствените си рецептори, но и за да го доставят до бета клетките, където той взаимодейства с D2 рецепторите и инхибира производството на понижаващия кръвната захар инсулин.

Други ефекти от допамина в панкреаса

Неочаквано за самите експерти, допаминът в панкреаса въздейства и върху рецепторите, отговорни за разпознаване на чужди молекули като например тези, които предават адреналиновия сигнал „бий се или бягай“ или сигнала от хормона норадреналин.

Учените откриват, че когато е в по-ниски концентрации, невротрансмитерът първоначално се свързва с инхибиращите D2 допаминови рецептори и блокира освобождаването на инсулин или глюкагон.

Ако обаче е в по-големи количества, той може също така се свърже с бета адренергичните рецептори. Тогава допаминът има стимулираща функция, като ускорява освобождаването на глюкагон в алфа клетките и подсилва хипергликемичния ефект и същевременно инхибира отделянето на инсулин в бета клетките с помощта на алфа адренергичните рецептори.

Направените открития обясняват защо хората, които страдат от психични заболявания, развиват метаболитен синдром, след като се подложат на лечение. Блокирането на инхибиращите допаминови рецептори с антипсихотични медикаменти поставя пациентите в омагьосан кръг – не се осъществява контрол върху производството и освобождаването на инсулин и глюкагон, тялото става по-малко чувствително на промените, настъпва хиперинсулинемия и хипергликемия, последвани от затлъстяване и диабет.

Асланоглу завършва: „Когато човек открие нещо толкова важно, то трябва да намери приложение и да се използва за подобряване живота на пациентите. Имаме шанса да избираме правилните медикаменти за лечение както на психични, така и на метаболитни нарушения.”

Други учени, участвали в изследването са Сюзан Бертера, Масимо Труко и Рита Ботино от изследователски институт “Allegheny“, Марта Санчес-Сото и Дейвид Сибли от Националните институти по здравеопазване, колеги от университета в Женева и много други. 

Източник:

newswise.com/articles/mystery-of-metabolic-dysfunction-in-psychiatric-patients-solved-the-key-dopamine-in-the-pancreas
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Кои са симптомите на рака на панкреаса? Кои са симптомите на рака на панкреаса?
  • Изкуствен панкреас контролира ефективно диабет тип 1 при деца над 6 години Изкуствен панкреас контролира ефективно диабет тип 1 при деца над 6 години
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

ДОКТОР'С БЕСТ L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 120
49.20лв.

ДОКТОР'С БЕСТ L - ТИРОЗИН капсули 500 мг * 120

ТИНКТУРА ПАНКРЕАС И ЧЕРЕН ДРОБ 100 мл
16.20лв.

ТИНКТУРА ПАНКРЕАС И ЧЕРЕН ДРОБ 100 мл

АЛИН ЧАЙ ЕНЬОВЧЕ СТРЪКОВЕ 50 гр.
2.75лв.

АЛИН ЧАЙ ЕНЬОВЧЕ СТРЪКОВЕ 50 гр.

ЧАЙ ФИЛТЪР ЧАКРА МАНИПУРА * 20
9.40лв.

ЧАЙ ФИЛТЪР ЧАКРА МАНИПУРА * 20

ГЛЮКОНОРМ ПЛЮС таблетки * 120 ТОШКОВ
18.90лв.

ГЛЮКОНОРМ ПЛЮС таблетки * 120 ТОШКОВ

МАГНЕЗИЙ (ВИСОКО ПОТЕНЦИРАН) И ВИТАМИН B6 капсули * 120 VIRIDIAN
65.80лв.

МАГНЕЗИЙ (ВИСОКО ПОТЕНЦИРАН) И ВИТАМИН B6 капсули * 120 VIRIDIAN

Коментари към Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания
    www.framar.bg 
    на 18 May 2025 в 23:54
    Коментирайте "Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания "

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Лечение при панкреатит
  • Иван Грозни – психично заболяване или невиждана жестокост
  • Билки при остър панкреатит
  • Мизофония: същност, прояви и лечение
  • Амилаза в кръвта
  • Избягващо личностно разстройство – причини, симптоми и лечение
  • Какво представлява екстернализацията като вид психично разстройство
  • Хистрионно личностно разстройство – същност, симптоми и лечение
  • Допаминови агонисти
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Регресивно разстройство при синдром на Даун (DSRD)

преди 150 дни, 11 мин.

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

преди 2313 дни, 13 часа и 47 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 2 дни, 11 часа и 59 мин.

Какво представлява прозяването

преди 7 дни, 2 часа и 59 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 7 дни, 3 часа и 10 мин.

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 7 дни, 3 часа и 17 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Животински инсулин Животински инсулин

Животински инсулин

от 08 дек 2022г. Прочети повече
Художник изобразява 9 психични заболявания с жизненоважно значение Художник изобразява 9 психични заболявания с жизненоважно значение

Художник изобразява 9 психични заболявания с жизненоважно значение

от 20 дек 2019г. Прочети повече
Пропускането на хранене може да провали опитите ви за отслабване Пропускането на хранене може да провали опитите ви за отслабване

Пропускането на хранене може да провали опитите ви за отслабване

от 13 окт 2017г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival