Framar.bg 0
В целия сайт
В целия сайт
Е-аптека
Продукти
Медиа
Здравни новини
Любопитно
Интервюта
Презентации
Научни публикации
Видео
Анкети
Енциклопедия
Заболявания
Симптоми
Анатомия
Алтернативна медицина
Медицински изследвания
Лечения
Физиология
Патология
Ботаника
Микробиология
Медицински журнал
Фармакологични групи
Справочник
Специалисти
Здравни заведения
Образование
Спорт и туризъм
Аптеки
Здравни организации
Нормативни актове
Производители
Кл. пътеки
Здравни проблеми
История
Хранене
Храни и ястия
Хранителни съставки
Хранене при
Диети
Рецепти
Е-тата в храните
Съвети
Lifestyle
Спорт
Психология
Соц. дейности
Интерактивни
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Клинични пътеки Нормативни актове Производители Образование Спорт и туризъм Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Партньори Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти
Контакти
Назад | Начало Здравна медиа Научни публикации Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

от 22 фев 2021г.
Редактор: Даниела Пройчева
Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания  - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Десетилетия наред експертите търсят отговора на въпроса защо пациенти на антипсихотични медикаменти за лечение на шизофрения и биполярно разстройство бързо наддават на тегло и дори развиват преддиабетно състояние и хиперинсулинемия. Екип от медицинското училище на университета в Питсбърг разгадава мистерията, а трудът им е публикуван на 15.02.2021 г. в списание „Translational Psychiatry.“

Според учените антипсихотичните лекарства не блокират само сигналите, подавани от допамина към мозъка, но и тези, които той изпраща към панкреаса. В резултат започва неконтролирано производство на хормоните, които регулират нивото на кръвната захар. Липсата на контрол върху него обикновено води до затлъстяване и диабет.

Водещият автор Деспоина Асланоглу, постдокторант в катедрата по психиатрия към университета в Питсбърг, уточнява, че има много теории, свързани с допамина и неговото влияние при пациенти с шизофрения, наркотична зависимост, депресия и невродегенеративни заболявания. Нейният екип е първият, който представя теория за взаимовръзката между невротрансмитера и метаболизма. Тя добавя: „Вече сме убедени, че той има ключова роля не само за мозъка и неговата дейност, но и за други системи на човешкото тяло.“

Същност и роля на допамина

Допаминът представлява невротрансмитер, който предава химичните сигнали в мрежата от неврони. Известно е, че на него дължим способността си да изпитваме удоволствие, да намираме мотивация в действията си и да научаваме нови неща. Антипсихотичните лекарства като клозапин, оланзапин и халоперидол потискат халюцинациите и делириума, като блокират определен подтип допаминергични рецептори в мозъка, наречени D2 рецептори, и не позволяват на допаминовите молекули да причинят неврологични увреждания.

Асланоглу и нейният колега Закъри Фрайбeрг, доктор по медицина и асистент по психиатрия и клетъчна биология в университета в Питсбърг, споделят също, че процесът е много по-сложен, отколкото изглежда.

Фрайберг обаче е умерено оптимистичен и признава: „Все още не знаем как точно се случва процесът на предаване на допаминовите сигнали в биологичен аспект. Допаминовите рецептори са открити преди много години. Наши колеги успяха да увеличат броя им чрез делене. Въпреки това продължаваме да налучкваме и да се радваме на малкото, което знаем, а именно: има лекарства, които успешно влияят на допаминовите рецептори. Взаимодействието между медикаментите, допамина и други части на човешкото тяло обаче остава извън светлината на прожекторите и се пренебрегва от повечето експерти.

Крехкият баланс на алфа и бета клетките в задстомашната жлеза

Човешкият панкреас е изграден от множество миниатюрни структури, познати като лангерхансови острови. Те се състоят от алфа и бета клетки, чиято функция е да произвеждат и отделят хормони, регулиращи кръвната захар. Алфа клетките произвеждат глюкагон, който повишава нивото на кръвната захар, а бета клетките – инсулин, който я понижава.

Дори само един елемент от система за регулиране на глюкозата да се увреди, страда цялото тяло. При ниски нива на кръвната захар човек се чувства замаян и слаб, а при дълго поддържани високи нива се увеличава рискът от диабет и други сърдечносъдови проблеми. Оказва се, че допаминът може сериозно да наруши този крехък и жизненоважен баланс.

Екипът на Фрайберг открива, че алфа и бета клетките на задстомашната жлеза могат сами да произвеждат допамин, което означава, че действието му не се ограничава само до мозъка. Още повече, докато бета клетките зависят основно от прекурсора на допамин L-DOPA, алфа клетките могат да си го създадат самостоятелно и да регулират неговото количество в зависимост от нивото на глюкозата. Учените не изключват възможността алфа клетките да използват невротрансмитера не само за изпращане на сигнали към собствените си рецептори, но и за да го доставят до бета клетките, където той взаимодейства с D2 рецепторите и инхибира производството на понижаващия кръвната захар инсулин.

Други ефекти от допамина в панкреаса

Неочаквано за самите експерти, допаминът в панкреаса въздейства и върху рецепторите, отговорни за разпознаване на чужди молекули като например тези, които предават адреналиновия сигнал „бий се или бягай“ или сигнала от хормона норадреналин.

Учените откриват, че когато е в по-ниски концентрации, невротрансмитерът първоначално се свързва с инхибиращите D2 допаминови рецептори и блокира освобождаването на инсулин или глюкагон.

Ако обаче е в по-големи количества, той може също така се свърже с бета адренергичните рецептори. Тогава допаминът има стимулираща функция, като ускорява освобождаването на глюкагон в алфа клетките и подсилва хипергликемичния ефект и същевременно инхибира отделянето на инсулин в бета клетките с помощта на алфа адренергичните рецептори.

Направените открития обясняват защо хората, които страдат от психични заболявания, развиват метаболитен синдром, след като се подложат на лечение. Блокирането на инхибиращите допаминови рецептори с антипсихотични медикаменти поставя пациентите в омагьосан кръг – не се осъществява контрол върху производството и освобождаването на инсулин и глюкагон, тялото става по-малко чувствително на промените, настъпва хиперинсулинемия и хипергликемия, последвани от затлъстяване и диабет.

Асланоглу завършва: „Когато човек открие нещо толкова важно, то трябва да намери приложение и да се използва за подобряване живота на пациентите. Имаме шанса да избираме правилните медикаменти за лечение както на психични, така и на метаболитни нарушения.”

Други учени, участвали в изследването са Сюзан Бертера, Масимо Труко и Рита Ботино от изследователски институт “Allegheny“, Марта Санчес-Сото и Дейвид Сибли от Националните институти по здравеопазване, колеги от университета в Женева и много други. 

Източник:

newswise.com/articles/mystery-of-metabolic-dysfunction-in-psychiatric-patients-solved-the-key-dopamine-in-the-pancreas
Снимка: pixabay.com

Още по темата:
  • Изкуствен панкреас контролира ефективно диабет тип 1 при деца над 6 години Изкуствен панкреас контролира ефективно диабет тип 1 при деца над 6 години
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

НАУ ФУДС ДОПА МУКУНА капсули * 90
56.00лв.

НАУ ФУДС ДОПА МУКУНА капсули * 90

МАЙ РИАЛ УЕЙ МУСКУЛ ТАЙД ПЛЮС ЗА УКРЕПВАНЕ НА МУСКУЛИТЕ капсули * 30
70.00лв.

МАЙ РИАЛ УЕЙ МУСКУЛ ТАЙД ПЛЮС ЗА УКРЕПВАНЕ НА МУСКУЛИТЕ капсули * 30

КАРЕЛА И ДЖАМУН СОК 1 л. GOODCARE
59.00лв.

КАРЕЛА И ДЖАМУН СОК 1 л. GOODCARE

ТИНКТУРА ДЕБЕЛЕЦ 30 мл
5.10лв.

ТИНКТУРА ДЕБЕЛЕЦ 30 мл

ТИНКТУРА ДЕБЕЛЕЦ 100 мл
12.60лв.

ТИНКТУРА ДЕБЕЛЕЦ 100 мл

ТИНКТУРА ПАНКРЕАС И ЧЕРЕН ДРОБ 30 мл
5.10лв.

ТИНКТУРА ПАНКРЕАС И ЧЕРЕН ДРОБ 30 мл

Коментари към Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания

От сайта От форума
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания
    www.framar.bg 
    на 26 February 2021 в 11:07
    Коментирайте "Допаминът в панкреаса – виновник за метаболитната дисфункция при пациенти с психични заболявания "

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин
  • Трите фактора, които могат да превърнат едно дете в нарцисист
  • Лечение при панкреатит
  • За да се възстановим психически, ни е нужен човек, на когото можем да се доверим
  • Билки при остър панкреатит
  • Компютърна томография (КТ) на корем
  • Синдром на Турет – причини, симптоми и лечение
  • Да преборим диабет тип 2 с хранителни добавки и билки
  • Берберин - новата алтернатива при диабет
  • Значение на допамина за психичното състояние на индивида

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Тревожни разстройства - паническо разстройство, генерализирана тревожност, фобии

преди 771 дни, 2 часа

Паническо разстройство и Диазепам -10 милиграма

преди 949 дни, 22 часа и 49 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Сулфатиазол, сулфатиацол /сулфаметилтиазол, ултрасептил, новосептал, неодисептал/ 99 % на прах.

преди 21 часа и 53 мин.

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 7 дни, 23 часа и 32 мин.

Пъпка и сърбеж в зоната на бикини линията

преди 21 дни, 13 часа и 44 мин.

Nexavar - къде мога да го открия в България

преди 23 дни, 22 часа и 20 мин.
Всички

АНКЕТА

Трябва ли да има аптеки в селата и малките населени места?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Известни личности говорят открито за борбата си с депресията

Известни личности говорят открито за борбата си с депресията

от 24 фев 2021г. Прочети повече
Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин

Как да хакнем хормоните на щастието: допамин, серотонин, ендорфини и окситоцин

от 18 фев 2021г. Прочети повече
Доброто психично здраве зависи не само от детството, но и от способността на децата да се адаптират

Доброто психично здраве зависи не само от детството, но и от способността на децата да се адаптират

от 09 фев 2021г. Прочети повече
Жаблек, Конски ребра, Плюскач, Диво салкъмче, Плюшкар

Жаблек, Конски ребра, Плюскач, Диво салкъмче, Плюшкар

от 07 яну 2021г. Прочети повече

Фрамар ООД ще доставя до вашата електронна поща актуални оферти и новости!

Можете да промените решението си по всяко време, като кликнете върху връзката за прекратяване на абонамента в долния колонтитул на всеки имейл, който получавате от нас, или като се свържете с нас на buletin@framar.bg. Ние обработваме Вашата информация с уважение. За повече информация относно практиките ни за поверителност, моля, посетете нашия уебсайт. С абонирането за известия по-долу сте съгласни, че може да обработим информацията ви в съответствие с тези условия.

We use Mailchimp as our marketing platform. By clicking below to subscribe, you acknowledge that your information will be transferred to Mailchimp for processing. Learn more about Mailchimp's privacy practices here.

При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
  • Общи условия
  • Често задавани въпроси
БДА
© 2007 - 2021 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival
„Бисквитките“ ни помагат да предоставяме услугите си. С използването на услугите ни приемате, че можем да използваме „бисквитки“.Научете повечеРазбрах