(Не)Познатият човешки метапневмовирус, който притесни света
Съобщения за нарастване на случаите на инфекции с респираторни вируси в Китай, и особено с човешкия метапневмовирус (human metapneumovirus – HMPV), предизвикаха тревожен отзвук в целия свят, болезнено напомняйки за началото на пандемията Covid-19 точно преди пет години. Според специалистите обаче страховете са силно преувеличени.
Пандемиите се причиняват от нови патогени, а случаят на HMPV не е такъв. Макар да е слабо известен сред обществото, вирусът е широко разпространен в целия свят и ние живеем с него от десетилетия. Това означава, че голяма част от населението на планетата има някакъв имунитет срещу него.
Въз основа на наличната към момента информация, Европейският център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) смята (08.01.2025), че епидемиологичната ситуация в Китай отразява сезонно нарастване на инфекции на дихателната система, причинени от обичайните респираторни патогени, и не представлява загриженост за ЕС/ЕИП.
СЗО обяви, че е в контакт с китайските здравни служби и не е получила никакви съобщения за необичайни събития и модели на епидемия. Според говорителя на Организацията Маргарет Харис съобщените нива на респираторни инфекции в Китай са в нормалните граници и са „това, което очакваме да видим през зимния сезон“.
Кой е човешкият метапневмовирус?
Казано накратко, HMPV е открит през 2001 г. Принадлежи на семейство Pneumoviridae, което включва и респираторно-синцитиалния вирус (RSV). Геномът му е РНК молекула. HMPV е в състояние да засегне всички възрастови групи и обикновено причинява леко до умерено респираторно заболяване, но понякога инфекцията може да бъде тежка при малки деца, възрастни хора и имунокомпрометирани лица. А сега подробностите.
Откриване на човешкия метапневмовирус
През 2001 г. изследователи в Холандия за първи път идентифицираха HMPV от съхранени назофарингеални проби от 28 хоспитализирани бебета и деца на възласт до 5 години с остра инфекция на дихателните пътища, която преди това не е била свързана с нито един от познатите респираторни патогени. В следващите години НMPV е изолиран на всеки континент и от хора от всички възрасти.
>>>Случаите на човешки метапневмовирус в Китай се увеличават
Проучванията показват, че вирусът е с нас поне от 1950те години. Причината за късното му откриване е, че симптомите му се припокриват с тези на други респираторни инфекциозни агенти.
Произход
Метапневмовирусите са намерени при птици (птичи метапневмовируси; AMPV) и хора (човешки метапневмовируси; HMPV). Геномът на HMPV е тясно свързан с птичи метапневмовирус серотип С, степента на генетична хомология между тях е 88%. Двата вируса споделят общ прародител. Въпреки това, HMPV се възпроизвежда ефективно при маймуни, но не и при птици. Предполага, че HMPV е еволюирал от AMPV-C след зоонозно предаване, т.е. прескочил е междувидовата бариера. Вероятно това е станало преди около 200-400 години.
Кога се разпространява?
В райони с умерен климат изявата на HMPV е най-силно изразена между декември и февруари. Според ECDC активността на вируса в страните от ЕС/ЕИП, е най-висока през късната зима и пролетта, като често циркулира заедно с други респираторни вируси.
Начин на предаване
Човешкият метапневмовирус се разпространява по същия начин, по които става инфектиране с настинки, грип и Covid - предимно чрез капчици или аерозоли, отделени при кашляне или кихане, чрез директен контакт със заразен индивид или от замърсени повърхности.
Симптоматика
Инкубационният период на HMPV е между 3 и 6 дни, а отделянето му продължава от 2 дена до 2 седмици.
Инфекцията с HMPV обикновено протича като настинка, но може да засегне и долните отдели на дихателната система, причинявайки бронхиолит и пневмония. Уязвими групи са кърмачета и малки деца, възрастни хора и хора със съпътстващи хронични заболявания (хронична обструктивна белодробна болест – ХОББ, астма и др.) и компрометирана имунна система.
Смята се, че HMPV причинява 5%–25% от респираторните инфекции при бебета и деца и 1,5%–10,5% от респираторните инфекции при възрастни. При децата HMPV стои зад 5%–15% от хоспитализациите поради заболявания на долните дихателни пътища. При възрастните популации HMPV е отговорен за до 11% от хоспитализациите поради остри респираторни заболявания, особено при възрастни със съпътстващо сърдечно или белодробно заболяване.
Инфекция с HMPV при деца
По-голямата част от инфекциите с НMPV възникват рано в детството, при деца под 2 годишта възраст, които са най-чувствителни към него. Изчислено е, че честотата на инфекции с НMPV при деца под 2 години е приблизително два пъти по-голяма от тази при деца между 2 и 5 години и десет пъти по-висока от заболеваемостта при деца на възраст над 9 години.
Установено е, че повече от 90% от децата под 5 години вече са били заразени с НMPV.
Проучвания на хоспитализирани и извънболнични деца по света са установили, че HMPV е свързан с 6 до 40% от острите респираторни заболявания при тях. Най-често необходимост от болнично лечение имат инфектирани с HMPV деца между 6 и 12-месечна възраст, което е по-късно в сравнение с RSV, при който обикновено хоспитализираните деца са на 2-3 месеца.
Годишно 1 на 1000 инфектирани с HMPV деца под 5-годишна възраст имат нужда от болнично лечение – честотата е по-ниска в сравнение с отчетената при RSV, но е сравнима с тази при грипния вирус.
Бронхиолитът и пневмонията са най-честата диагноза при постъпилите за болнично лечение деца. Те могат да развият тежко заболяване, изискващо прием на кислород и сърдечносъдова поддръжка. Проучването PERCH, което оценява причините за тежко протичаща пневмония при хоспитализирани деца в седем страни в Африка и Азия в продължение на две години, заключава, че най-често тя е резултат от вирусна инфекция (в 61% от случаите). HMPV е поставен сред водещите „виновници“, веднага след респираторно-синцитиалния вирус.
Инфекцията с НMPV се свързва с фебрилни гърчове, обрив, диария, повръщане и променена чернодробна функция. При до 60% от заразените деца под 3 години е документирано възпаление на средното ухо (отит). Съобщено е за конюнктивит, фарингит и ларингит. Някои проучвания предполагат връзка със заболявания на централната нервна система, включително енцефалит.
Инфекция с HMPV при възрастни хора
Съобщенията за НMPV инфекции при иначе здрави възрастни хора са сравнително редки. В почти 100% от младите възрастни хора се откриват неутрализиращи антитела. Асимптомните инфекции са чести и представляващи най-малко 40% от случаите. Заболяването обикновено протича като лека настинка или с грипоподобни симптоми.
При по-възрастни хора (≥65 години) и при пациенти със съпътстващо заболяване (ХОББ, астма, белодробна трансплантация, раково заболяване, компрометирана имунна система) може да се развие тежка и дори живото-застрашаваща пневмония. В лечебните заведения за дългосрочни грижи се съобщава за висока смъртност (до 50% в някои проучвания) поради инфекция с НMPV.
НMPV и бременни жени
Според публикация в „Emerging Infectious Diseases“ от 2017 г. при инфектирани с HMPV по време бременността жени е имало повишен риск от раждане на бебе с по-малки размери.
Лечение
Към момента не разполагаме с одобрени антивирусни агенти срещу HMPV. Ваксина също не е налична, но се работи върху създаването й
Имунитет
Първата среща на почти всички деца с HMPV става до петата им година. Имунитетът не е траен и впоследстиве може пак да настъпи инфекция. Тя обикновено е лека при иначе здрави по-млади възрастни хора, но може да протече тежко и дори да доведе до фатален изход при някои хора над 65 години и лица със съпътстващи заболявания.
Генетични вариации на вируса
Познати са два генотипа НMPV, означени като A и B, които допълнително са разделени на подгрупи A1, A2, B1 и B2. На свой ред те подгрупа A2 се състои от два клъстера, A2a и A2b.
Епидемиологичните проучвания, проведени в редица държави, като Китай, САЩ, Франция, Австралия, Италия, Корея, Бразилия и Индия, показват, че щамовете от двете основни групи на НMPV циркулират съвместно в една и съща общност и преобладаващата подгрупа се измества от едната група към другата. Казано с други думи, представителите на НMPV-А и НMPV-В се редуват в господството си, като „превключването“ става на периоди от 1 до 3 години.
Така например НMPV подтип A е преобладавал през 2001–2003 г., след което щафетата се поема от НMPV-В през 2004 г. в Куинсланд, Австралия. Генотип А преобладава през епидемичните сезони през 2008–2009 г. и 2012–2013 г., докато генотип B доминира през 2009 г. в Ухан, Китай. В източна Индия вирусите от групи А и В са циркулирали съвместно през 2006–2007 г., но по-късно В изчезва и генотип А става единственият епидемичен подтип. В Корея преобладаващият генотип се измести от A2a към B2 между 2007 и 2010 г. и след това се връща обратно към A2b.
Механизмите на това редуване не са добре изяснени. Допуска се ролята на различни външни фактори, сред които промени в околната среда и податливостта на гостоприемниците. Обсъжда се и значението на вътрешни фактори, като еволюция на вируса и взаимодействия между вирусните подтипове. Проучване, публикувано в Scientific Reports през 2020 г., потвърждава съществуването на конкуренция при размножаването (репликацията) на вирусите от подгрупи НMPV-А и НMPV-В и липсата на разлика в тежестта на предизвиканото от тях заболяване.
Редица други изследвания също не откриват разлики в клиничните характеристики на отделните генотипове или подгрупи. Не е изключено наблюдаваните в някои проучвания различия да са повлияни от появата на нови подлинии, предишни огнища, ограничения брой проби и краткото време за проследяване и оценка на клиничните характеристики в хода на заболяването.
Публикация в „Clinical Microbiology and Infection“ от 2011 г. показва, че излагането на Streptococcus pneumoniae може да повиши чувствителността към инфекцията с HMPV.
Изучаването на взаимодействията между генотиповете на НMPV може да бъде полезно за откриване, превенция и лечебни подходи при предизвикани от него епидемии.
Пандемия COVID-19 и човешки метапневмовирус
Пандемията от COVID-19 промени епидемиологията на респираторните вирусни инфекции, модифицирайки познатата сезонност на респираторно-синцитиален вирус (RSV), грипа и други вируси. През ноември–декември 2021 г., по време на шестата вълна на COVID-19 в Испания, страната преживя внезапна епидемия от НMPV по времето, когато обикновено се наблюдава епидемия от RSV.
Тази епидемия от НMPV засегна деца на по висока възраст от обичайната за предходните години, наблюдавано е по-тежко клинично протичане с по-високи нива на недостиг на кислород и прием в интензивно отделение в сравнение с миналото.
>>>Вирусът RSV може да бъде опасен за бебета и възрастни хора
Според специалистите обяснението може да е свързано с облекчаването на мерките за социално дистанциране, високата заразност на варианта Омикрон, липсата на инфекции с НMPV през предходните 2 години, което е увеличило чувствителната популация от по-големи деца, които все още не са се срещали с вируса и нямат имунитет срещу него.
През 2009/2010 г. избухването на пандемичния грип A H1N1/pdm2009 също повлиява върху поведението на останалите респираторни вируси, включително забавя появата на НMPV. Допуска се, че причината е конкуренцията между вирусите за хора-гостоприемници.
Esposito S, Mastrolia MV. Metapneumovirus Infections and Respiratory Complications. Semin Respir Crit Care Med, 2016, 37(4), 512-521.
García-García ML еt al. Human Metapneumovirus Infections during COVID-19 Pandemic, Spain. Emerg Infect Dis, 2023, 29(4), 850-852.
Gröndahl B et al. The 2009 pandemic influenza A(H1N1) coincides with changes in the epidemiology of other viral pathogens causing acute respiratory tract infections in children. Infection, 2014, 42(2), 303-308.
Jesse ST et al. Zoonotic Origins of Human Metapneumovirus: A Journey from Birds to Humans. Viruses, 2022, 14(4), 677.
John E. Bennett MD, in Mandell, Douglas, and Bennett's Principles and Practice of Infectious Diseases, 2020.
Lenahan JL et al. Human Metapneumovirus and Other Respiratory Viral Infections during Pregnancy and Birth, Nepal. Emerg Infect Dis, 2017, 23(8), 1341–1349.
Miyakawa R et al. Epidemiology of human metapneumovirus among children with severe or very severe pneumonia in high pneumonia burden settings: the Pneumonia Etiology Research for Child Health (PERCH) study experience. Clin Microbiol Infect, 2024, S1198-743X(24)00505-6.
Otomaru H et al. A decade of human metapneumovirus in hospitalized children with acute respiratory infection: molecular epidemiology in central Vietnam, 2007–2017. Sci Rep, 2023, 13, 15757.
Piñana M et al. The emergence, impact, and evolution of human metapneumovirus variants from 2014 to 2021 in Spain. J Infect, 2023, 87(2), 103-110.
Salles GBC et al. Surveillance of Avian Metapneumovirus in Non-Vaccinated Chickens and Co-Infection with Avian Pathogenic Escherichia coli. Microorganisms, 2023, 12(1), 56.
Shafagati N, Williams J. Human metapneumovirus - what we know now. F1000Res, 2018, 7, 135.
Steinberg R et al. Epidemiology and Clinical Characteristics of Human Metapneumovirus Infections in Hospitalized Children in Two Consecutive Postpandemic Years. Pediatr Infect Dis J, 2024, 43(4), e141-e144.
Verkaik NJ et al. Streptococcus pneumoniae exposure is associated with human metapneumovirus seroconversion and increased susceptibility to in vitro HMPV infection. Clin Microbiol Infect, 2011, 17(12), 1840-1844.
Wang X et al. Global burden of acute lower respiratory infection associated with human metapneumovirus in children under 5 years in 2018: a systematic review and modelling study. Lancet Glob Health, 2021, 9(1), e33-e43.
Zhou Z. et al. Experiments Investigating the Competitive Growth Advantage of Two Different Genotypes of Human Metapneumovirus: Implications for the Alternation of Genotype Prevalence. Sci Rep, 2020, 10, 2852.
https://link.springer.com/article/10.1007/s00705-024-06147-8
https://www.cdc.gov/human-metapneumovirus/about/index.html
https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/increase-respiratory-infections-china
https://www.ecdc.europa.eu/en/news-events/increase-respiratory-infections-china
https://www.who.int/emergencies/disease-outbreak-news/item/2025-DON550
Коментари към (Не)Познатият човешки метапневмовирус, който притесни света