Вирусът RSV може да бъде опасен за бебета и възрастни хора
Респираторно-синцитиалният вирус (RSV), открит преди почти седем десетилетия, продължава да бъде един от често срещаните, но и опасни особено за бебетата, децата и най-възрастните сезонни вируси.
Кой е респираторно-синцитиалният вирус?
Респираторно-синцитиалният вирус (RSV) е често срещан респираторен вирус, принадлежащ на сем. Pneumoviridae. Името му произлиза от гигантските клетки (известни като синцитии), които се образуват при сливането на заразените с него клетки.
RSV засяга хора на всяка възраст. Въпреки че повечето случаи са леки, RSV може да предизвика сериозни, дори животозастрашаващи усложнения (бронхиолити, пневмонии) при малки деца (под 6 месеца, недоносени), възрастни (над 65 години) и хора със съпътстващи заболявания или компрометирана имунна система.
RSV се разпространява през есента и зимата заедно с други респираторни вируси. Поради припокриване на симптомите разграничаването му от тях (например от обикновена настинка, грип или COVID-19) без лабораторен тест е трудно.
>>>SARS-CoV-2 и Респираторно синцитиалният вирус
Публикация в списание “Thorax” от 2019 г. определя RSV за най-честата причина за хоспитализация на кърмачета поради респираторно заболяване и за втората водеща причина за смъртност от инфекция на долните дихателни пътища в световен мащаб. Днес RSV е признат за значителна заплаха за здравето не само на бебета и деца, но и на възрастни хора.
Според статия в списание “Lancet” от 2022 г. глобалната честота на свързаните с RSV инфекции на долните дихателни пътища се оценява годишно на над 30 милиона случая при деца под петгодишна възраст, което води до 3,6 милиона хоспитализации и 100 000 смъртни случая.
По данни на Европейския център за превенция и контрол на заболяванията (ECDC) в ЕС, Норвегия и Обединеното кралство годишно RSV води до хоспитализацията на около 213 000 деца под пет години, някои от които се нуждаят от интензивни грижи, както и на приблизително 158 000 възрастни хора. Един на всеки двадесет възрастни хора в Европа се заразява с RSV всяка година. В САЩ RSV е отговорен за приблизително 6 000 - 10 000 смъртни случая годишно сред възрастни хора.
Как се разпространява?
RSV се предава от човек на човек чрез капчици и секрети, отделяни във въздуха, когато заразен човек диша, говори, кашля или киха.
Предаването на вируса може да се осъществи и при близък контакт, като целувки на дете от родител.
Вирусът може да се разпространи и когато дихателните капчици попаднат върху повърхности, а след това други хора ги пренесат чрез докосване към носа, устата или очите си. Това е често срещан път за предаване на инфекцията при бебета и малки деца, които пипат заразени повърхности и играчки или ги поставят в устата си. RSV може да оцелее върху повърхности и предмети за около 4 до 7 часа.
Кога е сезонът на RSV?
В райони с умерен климат RSV се появява редовно всяка година. Епидемиите обикновено започват през октомври и продължават 4 до 5 месеца, като пикът е през декември. Предполага се, че нарастването на случаите съвпада с понижаването на температурите, което насърчава събирането на хората на закрито, а това улеснява предаването на вируса. По-ниските температури повишават стабилността на вируса и податливостта на човешкия организъм, което също благоприятства разпространението му.
Въвеждането на ограничителните мерки във връзка с пандемията COVID-19 и впоследствие отменянето им доведоха до промени в поведението на респираторните вируси, включително RSV – наблюдавахме пропускане на сезон, а също и извънсезонно повишаване на броя на случаите.
Клинични симптоми
Инкубационният период на RSV е от два до осем дни, най-често от 3 до 5 дни.
RSV засяга различните възрастови групи по различен начин, но най-често срещаните симптоми са кихане, кашлица, повишена температура, хрема, хрипове, възпалено гърло, главоболие, умора.
При заразени с RSV бебета може да се развият раздразнителност, намаляване на апетита, промени в модела на дишане, апнея (временно спиране на дишането, особено по време на сън). RSV е водещата причина за бронхиолит, инфекция на малките дихателни пътища в белите дробове, при бебета и кърмачета, което затруднява дишането и затруднява поемането на течности и храненето им.
При деца под 5 години вирусът може също да доведе до ускорено дишане, проблеми с преглъщането и сепсис.
Възрастни хора с предизвикана от RSV инфекция може да изпитат дезориентация и недостиг на въздух.
Инфекция при бебета и малки деца
RSV е най-честата причина за бронхиолит при кърмачета. Бронхиолитът се характеризира с респираторен дистрес, кашлица и изразена в различна степен хипоксия (недостиг на кислород) поради оток на лигавицата на дихателните пътища при по-големи деца, може да се прояви като апнея при малки бебета. Над 60% от децата се заразяват до първия си рожден ден, а над 80% до 2-годишна възраст.
Бебета под шест месеца са изложени на по-висок риск от тежко заболяване, особено тези, които са родени преждевременно, имат хронично белодробно или вродено сърдечно заболяване, неврологично заболяване или имунен дефицит. Въпреки това здравите бебета, родени на термин, допринасят най-много за тежестта на заболеваемостта, като около един до два процента от тях се нуждаят от хоспитализация. По данни на Американската академия по педиатрия приблизително 1% до 3% от децата под 12-месечна възраст в САЩ всяка година се приемат в болнично заведение поради RSV.
Имунитетът, който се развива след инфекция в ранна детска възраст, не предотвратява по-нататъшни инфекции с RSV. Последващите инфекции остават често срещани в по-късните етапи на живота, макар обикновено да са с по-малка тежест. Пълната степен, в която възрастните хора са засегнати от RSV, остава ненапълно изяснена.
RSV представлява значителна причина за респираторни заболявания и смъртност сред по-възрастните хора
Според данните, с които разполагаме в момента, годишно RSV „атакува“ от 1% до 7% от представителите на общото възрастно население. Броят на засегнатите се увеличава (4% - 10%) сред по-възрастните и при високорисковите групи. Степента на вътреболнична смъртност се оценява на около 7% - 10%, нараствайки до 40% сред пациентите, приети в интензивно отделение. С повишен риск от тежко боледуване са хората над 65 години и тези с компрометирана имунна система или диабет, сърдечни и белодробни заболявания.
Недостатъчното разпознаване на инфекцията с RSV при възрастните хора може да произтича от различни фактори, които публикация в списание Infection and Chemotherapy от 2024 обобщава по следния начин:
- Първо, недостатъчно ниво на осведоменост за тези инфекции сред медицинските специалисти и широката общественост, което води до нисък индекс на подозрение и клинична диагноза. Голяма част от случаите на инфекции с RSV при възрастни хора може да не бъдат обхванати в проучвания, тъй като при по-големи деца и възрастни хора често протичат леко и афебрилно, с неспецифични симптоми и с тенденция да отзвучават за по-малко от седмица.
- Второ, по-възрастните хора често имат атипични или забавени клинични прояви с много по-ниско вирусно натоварване в назалния секрет в сравнение с бебета и деца, което допълнително намалява чувствителността на най-широко използваните диагностични тестове (т.е. PCR на проба от назален тампон).
- Трето, липсата на надеждни системи за събиране на данни и наблюдение на RSV. Това означава, че някои проучвания, особено в Европа, са разчитали на платформи за наблюдение на грипа, които може да не са напълно подходящи за оценка на тежестта на инфекцията с RSV при възрастни хора.
- Четвърто, в литературата често не се прави разграничаване на годишните нива от сезонните нива, което води до занижени нива, които не са насочени конкретно към пиковия сезон на респираторните вируси.
- И накрая, рутинната вирусологична диагностика за RSV при възрастни пациенти, особено в амбулаторни условия, не се извършва често, отчасти поради липсата на специфично лечение и относително високите разходи, свързани с мултиплексния PCR анализ (предназначен за идентификация на няколко различни патогенни агенти).
Лечение
Няма специфично лечение за инфекциите с RSV. Вирусът обикновено не причинява тежко заболяване при здрави възрастни и деца. Хората, заразени с RSV, най-често се възстановяват за около седмица без необходимост от медицинско лечение.
При необходимост терапията е насочена към подпомагане на пациента и облекчаване на симптомите. В най-тежките случаи се налага подаване на кислород и се прибягва до интравенозно вливане на течности, когато пациентът не може да ги поема по естествен път.
Ваксини
Разполагаме с две ваксини срещу RSV, предназначени за възрастни хора на 60 и повече години.
Едната от тях е одобрена за приложение и при бременни жени – образуваните в отговор на поставянето й антитела преминават през плацентата и достигат до плода, защитавайки детето през първите 6 месеца от живота му, когато е най-уязвимо към тежко протичане на инфекцията с този вирус.
Моноклонални антитела
Паливизумаб (Palivizumab) е хуманизирано IgG1 моноклонално антитяло, което ежемесечно се прилага при високорискови деца (кърмачета) в сезона на активна циркулация на RSV за превенция на сериозни инфекции на долните дихателни пътища.
През юли 2023 г. Администрацията за храни и лекарства в САЩ (FDA) даде зелена светлина на моноклоналното антитяло Nirsevimab.
Очаква се то да осигури защита за най-малко 5 месеца, приблизително колкото е продължителността на сезона на RSV, и да намали риска от тежко заболяване с около 80%.
Защитни мерки
В допълнение към ваксинацията, предаването на RSV може да бъде намалено чрез стандартни практики за контрол на инфекциите, като:
- често измиване на ръцете със сапун и топла вода;
- редовно почистване на повърхности и играчки;
- избягване на близък контакт с болни хора;
- избягване на докосването на очите, носа или устата;
- поддържане на добра респираторна хигиена и етикет на кашлицата.
Хората с настинки трябва да избягват близък контакт с представителите на уязвимите групи. Пушенето около малки деца е рисков фактор за тежка инфекция с RSV.
- https://www.aap.org/en/
- https://www.cdc.gov/rsv/about/index.html
- https://www.ecdc.europa.eu/en/respiratory-syncytial-virus-rsv
- https://www.fda.gov/
- https://www.gov.uk/
- Abu-Raya B et al. Why has the epidemiology of RSV changed during the COVID-19 pandemic? EClinicalMedicine, 2023, 61:102089. doi: 10.1016/j.eclinm.2023.102089.
- Coultas JA et al. Respiratory syncytial virus (RSV): a scourge from infancy to old age. Thorax. 2019, 74(10): 986-993. doi: 10.1136/thoraxjnl-2018-212212.
- Drugs and Lactation Database (LactMed®) [Internet]. Bethesda (MD): National Institute of Child Health and Human Development; 2006–. Palivizumab. 2023.
- Kim T, Choi SH. Epidemiology and Disease Burden of Respiratory Syncytial Virus Infection in Adults. Infect Chemother. 2024, 56(1): 1-12.
- https://doi.org/10.3947/ic.2024.0011
- Lee, Y. et al. Monoclonal antibodies targeting sites in respiratory syncytial virus attachment G protein provide protection against RSV-A and RSV-B in mice. Nat Commun, 15, 2900 (2024).
- https://doi.org/10.1038/s41467-024-47146-2
- Li Y. et al. Global, regional, and national disease burden estimates of acute lower respiratory infections due to respiratory syncytial virus in children younger than 5 years in 2019: a systematic analysis. Lancet, 2022, 399 (10340): 2047-2064. doi:10.1016/S0140-6736(22)00478-0.
- Tin Tin Htar M et al. The burden of respiratory syncytial virus in adults: a systematic review and meta-analysis. Epidemiol Infect., 2020, 148:e48. doi: 10.1017/S0950268820000400.
Коментари към Вирусът RSV може да бъде опасен за бебета и възрастни хора