Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Научни публикации Обедненият уран - реална заплаха или начин за подхранване страховете на хората

Обедненият уран - реална заплаха или начин за подхранване страховете на хората

от 04 апр 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Обедненият уран - реална заплаха или начин за подхранване страховете на хората - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Обещанието на Великобритания да достави на Украйна боеприпаси с обеднен уран и отговорът на Русия, че когато това се случи, ще реагира, защото този вид оръжия имат ядрен компонент, нагорещи и без това изострените до крайност международни отношения, но и отключи за пореден път страховете в обществото.

Факт е, че хората изпитват естествен страх, когато чуят думата уран. Свързват го с ядрен взрив и всички произтичащи от него последици за живота и здравето. Само че има разлика между естествения уран, обогатения, който се използва в ядрената енергетика и във военната промишленост и обеднения уран, който е остатъчен продукт точно на обогатения и който разбуни духовете.

И тъй като и до днес продължават споровете колко вреди са нанесли използваните оръжия с обеднен уран, което значително допринася за страховете на хората, е добре да се чуе мнението на професионалистите.

От Националния център по радиобиология и радиационна защита подготвиха материал, информацията в който се базира на публикациите на известния учен в областта на радиационната защита проф. Георги Василев и на материали от различни международни организации.

За естествения, обогатения и обеднения уран

Естественият уран /ЕУ/ се състои от три радиоизотопа:

  • Уран-238/ 99.2739% тегловно участие в ЕУ
  • Уран-235/ 0.7204 %
  • Уран-234/ 0.0057 %

Той e във всички скали, почви, вода и въздух и в материали от естествен произход. Намира се под формата на уранови съединения с различна разтворимост, което определя неговото проникване в околната среда, както и неговата токсичност.
Средната концентрация на естествения уран в почвата е около 2 грама в 1000 кг. Във въздуха той съществува като прах, който се отлага върху повърхностните води, почвата и растителността. Съдържанието на уран във въздуха обикновено е много ниско. По-голямата част от него във водите идва от разтворен уран от скали и почва.

Малки количества ЕУ се поглъщат и вдишват всеки ден от хората. Съотношението на постъпване в организма чрез поглъщане и вдишване е от порядъка на 1000:1.

Проникването през кожата е пренебрежимо малко. Преди всичко приемът зависи от количеството ЕУ във водата, която хората пият и поемат чрез храната. Изчислено е, че средностатистическият човек поглъща 1.3 микрограма уран на ден и вдишва 0.6 микрограма на година.

В България допустимото количество уран в питейна вода е 30 микрограма на литър, като за минерални води се допуска до 60 микрограма на литър.

обеднен уран

За целите на ядрената енергетика и военната промишленост ЕУ се обогатява за увеличаване на процентното участие на Уран-235, което може да достигне до 94% от масата.

След отделянето на обогатения уран остава така нареченият обеднен уран /ОУ/, който има намалени концентрации на Уран-235 и Уран-234.

ОУ е по-малко радиоактивен и има не повече от 60% от радиоактивността на ЕУ.

ОУ има висока плътност и твърдост и е над 10 пъти по-евтин от други плътни и твърди метали. Намира приложение при производство на защитни екрани срещу рентгеново и гама лъчение, защитни контейнери за гама лъчители, за танкови брони и глави на снаряди, ракети, бомби. При сблъсък с целта боеприпасът с ОУ се запалва, разпада се на фрагменти, разпрашава се във вид на уранови оксиди и уран, под формата на метални частици. Образуват се аерозоли, като около 80% от тях са в неразтворима форма. Минути след удара те се отлагат в непосредствена близост до мястото на експлозията, свързват се с други частици и увеличават размера си, като с това стават по- малко опасни при вдишване.

За въздействието на обеднения уран върху хората

Основната потенциална опасност е от вдишване на аерозолите, създадени при взрива от хора намиращи се в непосредствена близост. Потенциално инхалиране може да има от хора, които живеят или посещават засегнатите райони, след като аерозолите са се утаили, ако те бъдат отново вдигнати във въздуха от вятър или човешки дейности, но в тези случаи рискът е по-малък, тъй като по-големите частици не достигат до белодробните алвеоли и не се задържат в белите дробове.

Най-опасната фракция е с големина на частиците от 1 до 5 микрона. С течение на времето концентрациите на ОУ върху земната повърхност намаляват, поради действието на вятъра и валежите като ОУ може да мигрира към повърхностните и подпочвени води, и да определи потенциална експозиция в дългосрочен план в съответния район. Проучвания показват, че бионатрупването на уран в растенията и животните не е високо, и растителната и животинска продукция са безопасни.

Постъпването, разпределението и отделянето на уран /ЕУ или ОУ/ в човешкия организъм е много добре проучено. При него радиотоксичността е ниска и на преден план излиза химичната му токсичност като тежък метал.

Токсичен ли е уранът?

Токсичността на урана /химична и радиационна/ зависи от вида на съединението, в което се намира и от неговата разтворимост. При вдишване размерът на урановите аерозоли също е от значение. По-едрите се задържат в носа, трахеята и бронхите, а чрез ресничестия епител секретът, в който се намират, се пренася до гърлото и може да се погълне. По-малките частици достигат до алвеолите и ако са неразтворими могат да се задържат дълго време, като основната част от радиационната доза ще се реализира в белия дроб.

Разтворимите съединения на урана се абсорбират в кръвното русло с натрупване предимно в костите и черния дроб, и последващо отделяне през бъбреците.

При поглъщане основната част се отделя с изпражненията в рамките на няколко дни и само част от разтворимите съединения на урана постъпват в кръвта и в продължение на няколко дни се отделят от бъбреците в урината.

Категорично е установено, че в случаите на висок прием на уран има нефротоксичност и че основният му ефект върху здравето е свързан с химичната му токсичност като тежък метал.

>>>Радиация: лечебни мерки

Счита се, че този ефект е прагов и се развива ако концентрацията на уран в бъбречната тъкан надвиши 3 микрограма уран на 1 грам бъбречна тъкан, което е 3000 пъти повече от нормалното съдържание на уран в бъбреците.

С помощта на биокинетични модели са направени изчисления, които показват колко ОУ трябва да се вдиша или погълне, за да се получи концентрация в бъбреците от 3 микрограма на 1 грам бъбречна тъкан, което е границата на химическата токсичност.

Потенциалният риск от външно облъчване с ЕУ е изключително нисък и той е още по-нисък при ОУ. Досега не са публикувани доказателства, че ЕУ или ОУ са канцерогенни включително и при проучвания на здравето на военнослужещи участвали във войната в Залива /1990-1991/ и войната в Югославия.

Измерено е, че мощността на контактната доза от боеприпас с ОУ е около 2 мили Сиверта на час. При тази мощност на дозата е малко вероятно да се получи локално лъчево увреждане дори в най-леката му степен /минимум 3000 мили Сиверта са прагова доза за развитие на такъв ефект/. Независимо от това, времето за работа с боеприпаси с ОУ трябва да бъде намалено до минимум и да се използват ръкавици и маска като защитно средство. За населението в такъв район трябва да се проведе информационна кампания, за да се гарантира, че хората избягват боравенето с остатъците от снарядите.

Важно е да се отбележи, че евентуални неблагоприятни преки последствия от използването на боеприпаси с обеднен уран ще има само на пряко засегнатите територии. България се намира на повече от 500 км от най-близката украинска граница и не се очаква въздушен пренос и в тази връзка не съществува риск за българското население.

5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с ПУБЛИКАЦИЯТА

СОЕКС ECOVISOR F4
570.00лв.

СОЕКС ECOVISOR F4

Безплатна доставка за България!
СОЕКС ДОЗИМЕТЪР 112
370.00лв.

СОЕКС ДОЗИМЕТЪР 112

Безплатна доставка за България!

Коментари към Обедненият уран - реална заплаха или начин за подхранване страховете на хората

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Обедненият уран - реална заплаха или начин за подхранване страховете на хората
    www.framar.bg 
    на 01 July 2025 в 05:30
    Коментирайте "Обедненият уран - реална заплаха или начин за подхранване страховете на хората"

ПУБЛИКАЦИЯТА е свързана към

  • Пречистване на организма след излагане на радиация
  • Лечение с радиоактивен йод
  • Радиация: лечебни мерки
  • Последствията за здравето на хората след ядрената авария в Чернобил
  • Ужасяващите последствия от употребата на радий в ежедневието в началото на XX век
  • Последиците за човешкото здраве след ядрените взривове над Хирошима и Нагасаки
  • Кафяви водорасли
  • L58 Радиационен дерматит
  • Сребърни ушички
  • Какво ще стане ако ядем уран?
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Мед или кафява захар - кое е по-подходящо за хората на диета?

преди 182 дни, 19 часа и 21 мин.

Чума по овцете и козите - какво представлява, разпространение, опасна ли е за хората

преди 215 дни, 19 часа и 30 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 3 дни, 13 часа и 41 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 5 дни, 6 часа и 22 мин.

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 17 дни, 13 часа и 14 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 17 дни, 20 часа и 15 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АСАМ КРОЙТЕРХОФ КРЕМ ЗА КРАКА И СТЪПАЛА 100 мл

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО РИЦИНОВО КОСА/КОЖА/НОКТИ 50мл 336935

ЛЮКСЕОЛ МАСЛО БРАДА ПОДХРАНВАЩО 50мл 080289

ЛЮКСЕОЛ Б-М КОСОПАД 200мл 337215

ЛЮКСЕОЛ Б-М РАСТЕЖ/ПОДСИЛВАНЕ 200мл 337352

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

НИСТАТИН АКТАВИС таблетки 500 000 IU * 20 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:14:17

НАУ ФУДС ИНДОЛ - 3 - КАРБИНОЛ капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:12:24

РЕЗИСТА КИДС шоко мечета * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 17:10:21

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:55:00

АКУТИЛ капсули * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 30 юни 2025г. в 16:38:36
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival