Най-често срещаното главоболие
Почти всеки човек е имал главоболие, без значение от възрастта или пола си. Болката и дискомфортът могат да обхванат всяка част на главата, като вариациите са различни по отношение на местоположение, интензивност и честота. Причините също могат да бъдат от различно естество, което обяснява, защо главоболието е най-често срещаното заболяване на нервната система в света. Доказателствата сочат, че 52 % от световното население е засегнато всяка година.
Според Международното дружество по главоболие съществуват повече от 100 вида и подвида главоболия класифицирани в две големи категории: първично и вторично.
- При първичното главоболие болката се появява самостоятелно и не е причинена от друго медицинско състояние.
- Вторичното е следствие от здравословен проблем, често животозастрашаващ като тумор или аневризма в мозъка, високо кръвно налягане, инфекция, травма във врата и др.
Тензионното главоболие
Най-разпространеното първично главоболие е тензионното. То засяга по-често жените, а средната възраст за появата му е 25-30 години. Възниква, когато мускулите около скалпа или врата се напрегнат, или свият. Мускулните съкращения могат да бъдат отговор на стрес, депресия, тревожност, нараняване на главата и др.
Някои дейности могат да предизвикат тензионно главолие като:
- Обездвижване на главата за дълго време в едно положение
- Четене на слаба светлина за продължителен период
- Сън в студена стая или необичайно положение на врата.
Причините за възникване на тензионно главоболие са следните:
- Физически или емоционален стрес
- Употреба на алкохол
- Кофеин
- Настинка, грип или инфекция на синусите
- Стискане на челюстите или скърцане със зъби
- Прекомерно пушене
- Умора или пренапрежение
- Дехидратация
- Глад
- Физически фактори като студ, топлина, ярка слънчева светлина, шум и др.
Симптоми на тензионното главоболие
Тензионното главоболие е леко до умерено по тежест. Болката е тъпа, притискаща от двете страни на главата, засягаща понякога шията и раменете. Продължителността е от 30 минути до няколко дни. В определени случаи, при по-тежка симптоматика, човек може да чувства сякаш главата му е в менгеме. Често хората с този проблем се опитват да облекчат дискомфорта, като масажират скалпа, слепоочията или долната част на врата.
Тензионното главоболие може да бъде епизодично и хронично ( случва се около 15 пъти месечно в продължение на 3 месеца ). Една от причините за хронифицирането на заболяването е постоянен стрес, както и злоупотребата с определени медикаменти.
За по-голяма част от населението, епизодичното тензиозно главоболие не е нищо повече от неприятно усещне в хода на натоварения ден. Въпреки това, то може да бъде избегнато чрез разпознаване на причините за неговото възникване и коригиране начина на живот.
Един от методите за справяне с болката
При настъпване на тензионно главоболие един от методите за справяне с болката е употребата на медикаменти от групата на нестероидните противовъзпалителни средства. Европейската федерация на неврологичните дружества препоръчва в указанията си кетопрофен като терапия на първи избор при главоболия от тензионен тип. Кетопрофен лизиновата сол е форма на лекарствения продукт, която по-бързо и интензивно се справя с болката и дискомфорта в главата и шията, за да могат хората да извършват пълноценно всекидневните си задължения.
Продукти свързани с ПРЕЗЕНТАЦИЯТА
ПРЕЗЕНТАЦИЯТА е свързана към
- Главоболие от лявата страна – какви могат да бъдат причините
- 12 начина да си помогнем без хапчета при главоболие
- Леснодостъпни средства срещу махмурлук
- Лечение с помощта на магнитно поле (магнитотерапия)
- 5-хидрокситриптофан
- Главоболие сутрин след сън
- Термофор (грейка)
- Как да се справим с главоболието при деца у дома
- Главоболие по време на бременност - причини и средства за облекчение
- Лечение с ибупрофен
Коментари към Най-често срещаното главоболие