Победа в полза на нуждаещите се от лекарства, които НЗОК не плаща

Адвокат Мария Шаркова с поредна победа в съда в полза на всички, които имат нужда от лекарства, които не са включени в Позитивния лекарствен списък и не се заплащат от Здравната каса.
В личния си профил във Facebook д-р Шаркова съобщава, че на 3 юли 2025 г. Върховния административен съд (ВАС) потвърждава решението на Административен съд София-град. С него се обявява за нищожна заповедта на управителя на НЗОК, с която се отказва заплащане на лечение с лекарствен продукт на млад мъж, който страда от рядко заболяване. Аргументите за отказа са, че не съществува механизъм, който да позволи финансирането на лечението.
Отбелязва се още, че право на това лечение имат само младежите под 18 години или хората над 18 години, които се лекуват преди да ги навършат.
Върховният административен съд подчертава, че подобен регламент „накърнява принципите на равенство“, залегнали в Конституцията на страната.
Върховните съдии посочват недвусмислено как фактът, че става дума за млад човек на 21 години, не означава, че той има по-малка нужда да бъде подкрепен от държавата и да получи нужната му медицинска грижи като получи лекарството Koselugo. Лекарството е включено в списъка на продуктите по чл. 266 а, ал. 2 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина.
Koselugo е първото одобрено от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA) перорално лекарство, за което е доказано, че свива плексиформените неврофиброми при неврофиброматоза тип 1, когато те не могат да бъдат напълно отстранени чрез операция. Проучването за ефективността е проведено от Националния институт по рака в САЩ.
Адвокат Мария Шаркова определя постановеното от ВАС като решение на седмицата и изразява своята благодарност към семейството на младия мъж за доверието, но и „за възможността да спечелим делото в полза на всички нуждаещи се пациенти.“
Д-р Антоанета Тончева
„Съдебното решение и делото са малка, но изключително важна крачка. Решението на ВАС показа много ясно, че става дума за дискриминация на няколко нива. Решението е в полза на пациента, а Касата е осъдена на всички инстанции“, категорична е д-р Антоанета Тончева, специалист по генетика и молекулярна биология, част от сдружението „Общност Мостове“ и един от най-активните и ярки защитници на правата на най-уязвимите в битките им с липсата на смислени регулации в държавата.
Д-р Тончева припомня, че от „Общност Мостове“ насърчават семейството на младия мъж да не се отказва и да продължи битката.
„Важно е човек да знае, че не е сам и има с кого да изговори болките и притесненията си. Да събере балон от професионалисти, които ги е грижа. Ние улеснихме процеса по събирането и станахме част от този балон“, казва тя.
Момчето е диагностицирано с рядко генетично заболяване след като навършва 18 години. Преди това болестта не се е проявила. За нея лекарство има, но то все още не регистрирано в България, тоест не е в Позитивния лекарствен списък на НЗОК. И сега – парадоксът – за децата държавата плаща, а за навършилите пълнолетие – не. Причината, както пояснява д-р Антоанета Тончева, се крие в Закона за здравето и Наредба № 2 от 27 март 2019 г. Там има дискриминационни текстове, които улесняват институциите да пестят пари като в същото време ограничават достъпа до лечение на нуждаещите се.
Специалистката по генетика и молекулярна биология припомни и за едно заседание на парламентарната Комисия по здравеопазване от април 2024 г.
„Аз бяха единственият представител на гражданския сектор, който присъства в залата и защити становището на организацията си. Сдружение „Общност Мостове“ бяхме единствената гражданска и на пациенти и хора с увреждания организация, която внесе становище. Тогава Костадин Ангелов обеща, че през есента ще направят промените, които искаме, за да не бъде лишаван никой от лечение. Разбира се, нищо от това не се случи.“
Д-р Тончева е категорична, че депутати и партии идват и си отиват, но тя и всички като нея са тук и никога няма да се откажат.
Постът на адвокат Мария Шаркова във „Фейсбук“
„Изключително важна победа във Върховния административен съд в полза на хората, нуждаещи се от лечение на заболявания с лекарствени продукти, които не са включени в ПЛС и не се заплащат по общия механизъм от НЗОК.
Вчера ВАС потвърди решение на АССГ, с което се прогласява за нищожна заповедта на Управителя на НЗОК, с която се отказва заплащане на лечение с лекарствен продукт на млад мъж, страдащ от рядко заболяване. Според мотивите на въпросната заповед, пациентът нямал право да получи лекарственият продукт безплатно, тъй като липсва механизъм, по който да бъде финансирано това лечение. Според НЗОК на такова лечение имат право само лицата под 18 г. и лицата, навършили 18 г., които са започнали лечение преди навършване на тази възраст.
Според ВАС обаче в конкретния случай е приложима разпоредбата на чл. 82, ал. 1, т. 8 от Закона за здравето, според която "извън обхвата на задължителното здравно осигуряване на българските граждани се предоставят медицински услуги, които са свързани със": т. 8. "заплащане на лечение за заболявания при условия и по ред, определени от министъра на здравеопазването". Като според ВАС Министърът на здравеопазването няма право в издавания от него подзаконов нормативен акт да ограничава достъпът чрез въвеждане на допълни изисквания.
Според ВАС "неравното третиране на лицата, които са над 18 годишна възраст, спрямо лицата до 18 годишна възраст по признак възраст, което се установява в текста на чл.7, ал.1, т.3 от Наредба № 2 от 27 март 2019 г. за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от Закона за здравето и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане (в сила от 01.04.2019 г., издадена от министъра на здравеопазването, обн. ДВ. бр.26 от 29 март 2019 г.), накърнява принципите на равенство в третирането, на пропорционалност, правна сигурност и защита на легитимните правни очаквания и е в противоречие преамбюла и с чл. 52, ал.3 от Конституцията на Република България. Последно посочената норма от Конституцията създава позитивно задължение за държавата, която следва да закриля здравето на гражданите. Разпоредбата от Конституцията не прави разграничение дали гражданите са под или над 18 години. Важна за държавата е грижата за здравето на хората, което ще е гаранция за тяхното благосъстояние".
В мотивите си ВАС посочва също така: „Обосновани са правните изводи на административния съд, че целта на нормативната уредба на лечението на пациенти и заплащането му с публични средства е осигуряването на качествена и достъпна грижа за здравето. Грижата за здравето на хората е прогласена като тяхно основно право в чл. 52 от Конституцията на Република България. В допълнение, всички здравноосигурени лица имат право на безплатна медицинска помощ, определена по вид в чл. 45, ал. 1 от Закона за здравното осигуряване, включително по т. 11 и т. 12 предписване и отпускане на разрешени за употреба лекарствени продукти, предназначени за домашно лечение на територията на страната, и предписване и отпускане на медицински изделия и диетични храни за специални медицински цели, предназначени за домашно лечение на територията на страната, както и на медицински изделия, прилагани в болничната медицинска помощ.“
ВАС потвърждава също така, че „след като не е създаден подзаконов ред за финансиране на лечението, а в заповедта е прието, че липсва ред за заплащане на лекарствения продукт, то управителят на НЗОК следва да се произнесе по чл. 82, ал. 1, т. 8 от ЗЗдр., без да се позовава на подзаконовия нормативен акт, и не е в неговата компетентност да стеснява обхвата на леченията по цитираната разпоредба, като изключва групи заболявания, медикаменти и медицински услуги.
Едно от основните задължения на държавата е да закриля здравето на гражданите (чл. 52, ал. 3 от Конституцията на Република България), разбирано като състояние на пълно физическо, психическо и социално благополучие. Това свое задължение държавата изпълнява чрез прилагане на принципите по чл. 2 от ЗЗдр., един от които е осигуряване на достъпна и качествена здравна помощ, налагаща обосновано и прецизирано спрямо законовите разпоредби, произнасяне от страна на административния орган по разглеждане на заявленията на лицата за медицинските и други услуги по чл. 82, ал. 1а и 3 от ЗЗдр. и за реда и условията за тяхното одобряване, ползване и заплащане“.
„Следва да бъде добавено и, че независимо от обстоятелството, че лицето е навършило 21 години, това не го прави по-малко нуждаещо се да получи от държавата, чрез НЗОК, съответната медицинска грижа като му се предостави за лечение лекарствения продукт Koselugo (включен в списъка на лекарствените продукти по чл. 266а, ал. 2 от Закона за лекарствените продукти в хуманната медицина), чрез одобряване на неговото заплащане, така, както предвижда чл. 52, ал. 3 от Конституцията на Република България и каквото възрастово разграничение не прави чл. 82, ал.3 от Закона за здравето.“
Всеки пациент, нуждаещ се от лечение с лекарствен продукт, който не е включен в ПЛС и лечението с такъв продукт е доказано ефикасно и безопасно за пациента (по реда на чл. 266а или чл. 266б от ЗЛПХМ) може да се позове на чл. 82, ал. 1, т. 8 от ЗЗ и на настоящото решение. .
Съдът освен това дава много кратък срок на НЗОК да се произнесе по преписката - 7 дни, които на практика текат от вчера.
Благодаря на семейството на младия пациент за доверието и възможността да спечелим делото в позла на всички нуждаещи се пациенти.
Адм. дело № 4687/2025 г. на ВАС“
НОВИНАТА е свързана към
- Проектът на Наредба за медицинска помощ от разстояние е скандален
- Фалшивото "изследване" с биорезонанс - как да печелим от човешкия страх
- Как да подадем сигнал за корупция до НЗОК?
- Q85.0 Неврофиброматоза (доброкачествена)
- Структура и функции на Националната здравноосигурителна каса
- Прегледите при личните лекари може да станат платени от 1 април
- НЗОК улеснява пациенти с диабет с нови промени
- Електронното здравеопазване: медицинската ни история на един клик разстояние
- Здравната каса ще продължи да плаща по 2 лв. на аптеките
- Решено е: Няма да намаляват цените на клиничните пътеки
Коментари към Победа в полза на нуждаещите се от лекарства, които НЗОК не плаща