Безсънието увеличава с 24% риска от разкъсване на мозъчна аневризма
Ново изследване, публикувано на 4.11.2021 г. в списание „Journal of the American Heart Association“, сочи, че, освен тютюнопушенето и високото кръвно налягане, безсънието също е рисков фактор за кървене вследствие на руптурирала аневризма в мозъка.
Малко над 3% от световното население страда от малформации на кръвоносните съдове в мозъка, известни като интракраниални аневризми. За щастие, голяма част от тях остават скрити и никога не се разкъсват. 2,5% от аневризмите руптурират, причинявайки субарахноидна хеморагия* (САХ), или кръвоизлив. САХ е форма на инсулт, който настъпва, когато кръвоносен съд на повърхността на мозъка се разкъса и изкърви в пространството между мозъка и черепа.
Авторът на изследването Сузана Ларсон, доцент в катедрата по сърдечносъдова и нутриционна епидемиология към института „Karolinska“ в Швеция, споделя: „Разкъсаните аневризми много често водят до фатален край. Затова е толкова важно да сме запознати с рисковите фактори, които могат да ги предизвикат.“
Рискови фактори за образуване на интракраниална аневризма
Екипът решава да проведе по-задълбочено проучване, което да разкрие кои са причините за образуването на интракраниални аневризми и/ или тяхното руптуриране. Учените откриват връзка между опасните изменения в мозъчните кръвоносни съдове и високото кръвно налягане, тютюнопушенето, консумацията на кофеинови напитки, количеството и качеството на съня, физическата активност, ИТМ, нивата на глюкоза в кръвта, диабет тип 2, холестерола, хроничното възпаление и бъбречната функция.
Резултатите им са базирани на данни от няколко геномни изследвания, с чиято помощ те успяват да изчислят зависимостта между генетиката, начина на живот и кардиометаболитния риск. Въз основа на генетичната информация от мета анализ на Международната асоциация по инсултите са идентифицирани близо 6300 случая на интракраниална аневризма и 4200 – на субарахноидна хеморагия (САХ). Генетичната предразположеност към поява на аневризма се определя чрез съпоставка с контролна група от 59 500 души.
Заключения от анализа на рисковите фактори при образуване на мозъчна аневризма
- Безсънието увеличава с 24% риска от интракраниална аневризма и САХ.
- Пушачите са 3 пъти по-застрашени от интракраниална аневризма от непушачите.
- Всяко 10-милиметрово Hg покачване на диастоличното кръвно налягане увеличава с три пъти риска от аневризма.
- Високите нива на триглицеридите и високият ИТМ не оказват влияние върху състоянието на мозъчните кръвоносни съдове.
Ларсон уточнява още, че няма друго изследване, което да е установило връзка между безсънието (инсомния) и интракраниалните аневризми. Тепърва предстоят да бъдат извършени допълнителни анализи. Той допълва: „Добрата новина е, че всеки от нас може да контролира рисковите фактори и съответно да намали вероятността от аневризма. Ако резултатите ни бъдат потвърдени, ще могат да се изготвят програми за превенция и терапия, насочени към хората, чийто начин на живот застрашава здравето им.“
Според доклад на Американското дружество за сърдечни заболявания от 2016 г. недостатъчният и непълноценен сън, както и разстройствата на съня, са пряко свързани с високото кръвно налягане.
Някои от ограниченията на проучването на д-р Ларсон са липсата на подробни данни за някои от рисковите фактори и включването на доброволци само от европеидната раса.
Съавтори са Вили Кархунен, Марк Бакер, Дипендър Гил и други. Научният труд е финансиран от шведския център за здравни изследвания.
* Ville Karhunen, Mark K. Bakker, Ynte M. Ruigrok, Dipender Gill and Susanna C. Larsson. Modifiable Risk Factors for Intracranial Aneurysm and Aneurysmal Subarachnoid Hemorrhage: A Mendelian Randomization Study. Journal of the American Heart Association. 2021.
Какви са последиците от безсънието- видео
- Insomnia may be a risk factor for highly fatal brain aneurysm rupture: https://www.newswise.com/articles/insomnia-may-be-a-risk-factor-for-highly-fatal-brain-aneurysm-rupture
- Modifiable Risk Factors for Intracranial Aneurysm and Aneurysmal Subarachnoid Hemorrhage: A Mendelian Randomization Study: https://www.ahajournals.org/doi/10.1161/JAHA.121.022277
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Стент
- Хранене при аневризма (аневризъм)
- Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
- Стрес и секс водят до аневризми
- Поставиха първия у нас индивидуален фенестриран стентграфт на 72-годишен мъж
- С уникална операция в болница Света Анна – София бе спасена жена с огромна аневризма
- Хирурзи от УМБАЛ „Лозенец“ спасиха живота на жена на 81 години
- Лесен тест с палец разкрива вероятността да страдате от аортна аневризма
- Проф. Хенкес и доцент Сираков с две операции на аневризъм на 15 август, 2019 в УМБАЛ "Св. Иван Рилски"
- Хибридна операция спаси живота на 75-годишен мъж с големи аневризми
Коментари към Безсънието увеличава с 24% риска от разкъсване на мозъчна аневризма