Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
Екип от Клиниката по съдова хирургия в пловдивската Университетска болница „Свети Георги“ спаси живота на 52-годишен мъж, постъпил при тях в тежко състояние и с надбъбречна аневризма.
Случаят
Мъжът е на 52 години, бивш военен от Украйна, който преди няколко месеца пристига в България. Страда от диабет и тежка хипертония, а през юни получава инсулт. Преди да потърси помощ в Университетската болница „Свети Георги“, той е лекуван в друга болница, където направеният скенер показва аневризма на коремната аорта, а лекарите се съмняват, че е възможно тя да е разкъсана.
В „Свети Георги“ мъжът постъпва в много тежко състояние. Има силни болки в корема.
В Клиниката по съдова хирургия назначават нов скенер. Резултатите от него показват, че коремната аорта е разкъсана, а разширението й е на нивото на бъбречните артерии.
Подобна операция е изключително тежка и има много малка вероятност болният да оцелее след нея.
Доц. Богомила Чешмеджиева, която оглавява Клиниката, предлага вариант, който дава шанс за живота на 52-годишния мъж. Става дума за метода EVAR или поставянето на ендопротеза на коремната аорта. При този иновативен метод в разширената част на аортата се поставя специален коригиращ стент графт, който изключва аневризмата от кръвообращението.
Веднага след като взема решението за начина на действие, екипът бива изправен пред ново предизвикателство.
Стентът, който е нужен за интервенцията, трябва да бъде поръчан от чужбина, защото у нас го няма. Докато пристигне лекарите трябва да направят всичко възможно мъжът да оцелее. Така екип от анестезиолози под ръководството на д-р Христо Миновски, започва да стабилизира общото и много тежко състояние на пациента и особено кървенето, което реално застрашава живота му.
Веднага след като имплантът пристига, доц. Богомила Чешмеджиева, доц. Наделин Николов и д-р Стефан Станев извършват интервенцията. Четири дни по-късно мъжът е изписан от болницата.
За EVAR
Иновативната технология, която представлява ендоваскуларна процедура, при която се имплантира специална ендографт протеза, се прилага в много от болниците в страната.
>>>Лекари от плевенската УМБАЛ „Сърце и мозък“ спасиха жена с аневризма на коремната аорта
Подобни безкръвни интервенции имат сериозни предимства, сред които на първо място по-краткото време на извършване на операцията. Важно е, че при тях рискът от инфекции се понижава значително, а възстановяването е много по-бързо.
За доц. Богомила Чешмеджиева
Д-р Богомила Чешмеджиева завежда Клиниката по съдова хирургия в пловдивската Университетска болница „Свети Георги“. Тя е с две медицински специалности – по обща и по съдова хирургия. Има и множество квалификации, сред които за ендоваскуларна хирургия и за ултразвукова диагностика на съдовата система.
- Екип от пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“ спаси 78-годишен мъж, поставяйки му ендопротеза на аортата
- Д-р Асен Тодоров и екипът му спасиха живота на мъж с тежко онкологично заболяване и аневризма на аортата
- Хибридна операция спаси живота на 75-годишен мъж с големи аневризми
- Неврохирурзи направиха за първи път койлинг на кръвоносни съдове в Северна България
Коментари към Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR