Д-р Асен Тодоров и екипът му спасиха живота на мъж с тежко онкологично заболяване и аневризма на аортата

Д-р Асен Тодоров, началник на Отделението „Съдова хирургия“ в Университетската болница „Лозенец“ и специалист по онкосъдова хирургия, и екип от онкохирурзи и съдови хирурзи извършват изключително сложна операция, продължила девет часа.
Историята на Лозан Тодоров
Лозан Тодоров има тумор на дебелото черво в напреднал стадий. Освен рака има и аневризма на аортата. В няколко от болниците, където отива, му предлагат първо да направят операция на тумора, а след това и на аортата.
Пред БНТ мъжът споделя, че е отказал две интервенции, защото иска операцията да бъде една.
Проблемът е, че състоянието на Лозан Тодоров е много рядко от една страна, а от друга – реално застрашава живота му.
След като в болниците, които посещава, отказват да извършат интервенция, с която едновременно да отстранят тумора и да се справят с аневризмата, мъжът стига до онкосъдовия хирург в Университетската болница „Лозенец“ д-р Асен Тодоров.
Операцията
Д-р Асен Тодоров определя случая на Лозан като екзотичен. Казва му, че шансът е наполовина, но мъжът приема да се подложи на операцията.
Така се стига до интервенцията, продължила девет часа. Както споделя д-р Тодоров за първи път у нас се извършва толкова голям обем оперативна интервенция.
По време на нея аневризмата е заменена с изкуствена съдова протеза, а туморът на дебелото черво е отстранен изцяло.
>>> Изкуствено създадена чревна бактерия открива рак на дебелото черво
Всичко това става възможно, тъй като д-р Асен Тодоров е един от малкото медици в света, които са специалисти по онкосъдова хирургия. Новата специалност дава шанс на хората, които имат тумори в напреднал стадий, засегнали кръвоносните съдове.
Преди години, обяснява д-р Асен Тодоров, няма възможност хората в подобно състояние да бъдат излекувани.
Сега обаче имат реални шансове да оздравеят.
Онкосъдовият хирург казва още, че при 15% от хората с карцином на бъбрека има ангажиране на вена кава – това е най-големият кръвоносен съд. Реален шанс за хората е смяната на вена кава със синтетична протеза. Д-р Тодоров признава, че имат най-голям опит именно със замяната на вена кава.
Историята на Лозан Тодоров има добър край. Мъжът се чувства добре и се радва на живота.
А д-р Асен Тодоров се надява, че ще има още лекари, които биха искали да тръгнат по неговия път, готов е да ги обучи. В Университетската болницата „Лозенец“ смятат да създадат център по онкосъдова хирургия, за да има шанс за хората с подобни състояния.
За д-р Асен Тодоров
Д-р Асен Тодоров е специалист по обща и съдова хирургия. Преди да стане ръководител на Отделението „Съдова хирургия“ в УМБАЛ „Лозенец“, той работи в Специализираната онкологична болница и в Аджибадем Сити Клиник. Бил е консултант хирург по трансплантационна и чернодробна хирургия в Университетската болница Хелзинки, Финландия. Един от малкото в света, които и специализират, и прилагат онкосъдова хирургия.
-
Мутация в гена PPIL4 увеличава риска от аневризми в съдовете на мозъка
-
С уникална операция в болница Света Анна – София бе спасена жена с огромна аневризма
-
Разлика в диаметъра на мозъчните артерии може да се окаже причина за образуването на аневризми
-
Най-големият проблем за хората с мозъчни аневризми в България са скъпите консумативи
Коментари към Д-р Асен Тодоров и екипът му спасиха живота на мъж с тежко онкологично заболяване и аневризма на аортата