Екип от пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“ спаси 78-годишен мъж, поставяйки му ендопротеза на аортата

Екип от Клиниката по инвазивна кардиология на Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив спаси възрастен мъж с голяма коремна аневризма чрез иновативен метод на интервенция.
Случаят
Мъжът е на 78 години. Страда от множество сърдечни и още няколко придружаващи заболявания. През годините е претърпял и няколко сърдечни операции. Сега скенерът показва наличието на голяма аневризма на коремната аорта. Диагнозата е аортна дисекция и определя състоянието като тежко. Съществува реален риск коремната аорта да се разкъса напълно, тъй като кръвният поток упражнява сериозен натиск.
Сред рисковите фактори и причини за появата на аортна аневризма са хипертонията, напредналата възраст, атеросклерозата и дори някои генетични структурни дефекти на аортната стена.
Историята на заболяванията на възрастния мъж и състоянието му в момента са в основата на решението екипът да приложи много по-щадящ метод на лечение.
Интервенцията
Решението на лекарите, информира началникът на Клиниката по инвазивна кардиология д-р Георги Горанов, е вместо класическата сърдечна операция, при която се отваря корема, да извършат ендопротезиране със стентграф.
При тази иновативна процедура специалистите поставят специален покрит стент или така нареченият стентрафт. Задачата му е да изолира разширението от потока на кръвта, което от своя страна предпазва аортата от разкъсване.
Д-р Георги Горанов съобщава, че операцията е осъществена заедно с колегите им, специалисти по съдова хирургия. Към екипа се присъединява и специалист от столицата. Началникът на клиниката уточнява, че процедурата е много скъпа. Затова и за всяка е нужно одобрение от НЗОК.
Операцията спасява живота на възрастния мъж. Тя и бързата и точна диагноза не позволяват спукването на аневризмата, което би довело до изливане на много голямо количество кръв в коремната кухина.
В УМБАЛ „Свети Георги“ извършват за втори път подобен вид операция. Първата е направена през август в Клиниката по съдова хирургия и, както уточнява д-р Горанов, с помощта на медици от други лечебни заведения.
За д-р Георги Горанов
Началникът на Клиниката по инвазивна кардиология е специалист по инвазивна кардиология и ехокардиогарфия. Специализирал е в Швейцария, Германия и САЩ. Член е на Българското и на европейското дружество на кардиолозите и на Българското дружество по инвазивна кардиология.
-
Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
-
Разлика в диаметъра на мозъчните артерии може да се окаже причина за образуването на аневризми
-
Най-големият проблем за хората с мозъчни аневризми в България са скъпите консумативи
-
Спасителна акция по въздух спаси живота на 27-годишно момиче от Варна с тежък мозъчен кръвоизлив
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Иван Янков
- Проф. д-р Иван Стефанов Иванов
- УМБАЛ "Свети Георги" ЕАД, гр. Пловдив
- д-р Милка Миткова Стефанова
- Безсънието увеличава с 24% риска от разкъсване на мозъчна аневризма
- Проф. д-р Тоньо Илиев Шмилев, дм
- Хирурзи от УМБАЛ „Лозенец“ спасиха живота на жена на 81 години
- д-р Росица Венелинова Иванчева
- Д-р Костадин Кетев
- Д-р Соня Бакалова
Коментари към Екип от пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“ спаси 78-годишен мъж, поставяйки му ендопротеза на аортата