Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Грижа от природата Ягодите помагат за намаляване на симптомите на възпалителни болести на червата

Ягодите помагат за намаляване на симптомите на възпалителни болести на червата

от 20 авг 2018г., обновено на 24 юли 2020г.
Редактор: Редакционен екип на Фрамар.бг
Ягодите помагат за намаляване на симптомите на възпалителни болести на червата - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изследователи откриха, че консумирането на по-малко от една чаша ягоди може да предпази от възпалителни болести на червата (IBD). Под това общо наименование се имат предвид болезнени състояния, които причиняват тежки последици като диария, умора, стомашни болки, температура, загуба на тегло, ректално кървене, анемия, язви и др. Хроничното възпаление на червата също е свързано с повишен риск от рак на червата в дългосрочен план. Притеснителното е, че броят на хората с IBD в световен мащаб нараства.

„Заседналият начин на живот и лошите хранителни навици като приемането на повече захари и животински мазнини могат да стимулират възпалението на дебелото черво и да увеличат риска от поява на IBD“, заявява Хан Сяо, ръководител на изследването.

Възпалителните болести на червата включват най-вече болестта на Крон, при която е засегнат целия стомашно-чревен тракт, и улцерозния колит, при който потърпевши са дебелото черво и ректума.

Диетата има съществена роля както при риска от развитие на възпалително заболяване на червата, така и в управлението на симптомите. Въпреки това сложният характер на заболяването, както и липсата на добре проектирани изследвания върху влияние на храната, затрудняват поставянето на солидни заключения.

Наскоро изследователи от Университета в Масачузетс се съсредоточават върху проста и много специфична диетична интервенция, а именно върху сочните ягоди. През последните години потенциалните ползи от ягодите за здравето са изследвани от редица специалисти. Например противовъзпалителният ефект на малкия плод е проучен при хора с коремно затлъстяване. Способността на ягодите да облекчат болката от остеоартрит при хора със затлъстяване също е поставена на изпитание.

Ягодите и възпалителните болести на червата

Консумирането на плодове и зеленчуци е свързано с понижен риск от IBD. За да се установи ефективен и практичен подход за намаляване на възпаленията на дебелото черво както при хора, страдащи от IBD, така и сред общото население, Сяо и негови колеги от Университета в Масачузетс се фокусират върху ягодите заради широкото им потребление.

Учените обясняват, че при предишни проучвания вниманието е било насочено към пречистените съединения и екстрактите от ягоди. „Но когато тествате само тях, пропускате много други важни компоненти в плодовете като диетични фибри, фенолни съединения, свързани с влакната, които не могат да бъдат извлечени от разтворители“, казва Йенхуей Хан от екипа. Също така трябва да се отбележи, че хората не консумират екстракти, а целите плодове.

За целите на изследването учените провеждат експеримент с мишки, които са разделени в 4 групи. В първата са включени здрави гризачи, които се хранят нормално. В останалите три групи животните са с възпалително заболяване на червата, като едните консумират редовна диета, на другите е прибавен 2,5% прах от ягоди в храната, а на последните – 5% прах от плода. Специалистите обясняват, че предоставят на мишките такива количества от ягодите, които са в съответствие с една разумна консумация на плода от страна на хората.

Резултатите показват, че изяждането на еквивалента на по-малко от три четвърти от една чаша ягоди от мишките с IBD води до значително потискане на симптоми като загуба на тегло и кървава диария. Изследователите са категорични, че терапията с плодовете намалява възпалителните реакции в тъканта на дебелото черво. Освен това се наблюдава увеличение на „добрите“ бактерии в червата.

Предстои изследователите да приложат своето откритие и върху пациенти с възпалителни болести на червата. Сяо съветва хората, които искат да подобрят здравето си, да се консултират с лекаря си за промяната в храненето и да избягват яденето на ягоди, ако са алергични към тях.

Източник:

medicalxpress.com, medicalnewstoday.com, freepik.com

Още по темата:
  • На какво се дължи ленивата перисталтика? На какво се дължи ленивата перисталтика?
  • Ленивите черва се лекуват с правилно хранене Ленивите черва се лекуват с правилно хранене
  • Как да се предпазим от рак на дебелото черво? Как да се предпазим от рак на дебелото черво?
  • Бебетата, родени вкъщи, имат по-разнообразни полезни бактерии в сравнение с родените в болница Бебетата, родени вкъщи, имат по-разнообразни полезни бактерии в сравнение с родените в болница
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

АКБАР ЗЕЛЕН ЧАЙ С ЖАСМИН * 25
1.79€ / 3.50лв.

АКБАР ЗЕЛЕН ЧАЙ С ЖАСМИН * 25

ЕФЕКОЛ саше * 12
14.16€ / 27.69лв.

ЕФЕКОЛ саше * 12

БИЛКОВА СМЕС ЗА ОТСЛАБВАНЕ 150 гр.
4.31€ / 8.43лв.

БИЛКОВА СМЕС ЗА ОТСЛАБВАНЕ 150 гр.

ХЕПАСЕЙВ капсули * 60 ЕКОФАРМ
19.28€ / 37.71лв.

ХЕПАСЕЙВ капсули * 60 ЕКОФАРМ

СОЛГАР ПСИЛИУМ капсули 500 мг * 200
37.55€ / 73.44лв.

СОЛГАР ПСИЛИУМ капсули 500 мг * 200

ЕКСТРА ЛАКС слабителни бонбони * 10 бр.
4.25€ / 8.31лв.

ЕКСТРА ЛАКС слабителни бонбони * 10 бр.

Коментари към Ягодите помагат за намаляване на симптомите на възпалителни болести на червата

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ягодите помагат за намаляване на симптомите на възпалителни болести на червата
    www.framar.bg 
    на 14 March 2026 в 06:19
    Коментирайте "Ягодите помагат за намаляване на симптомите на възпалителни болести на червата"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Грижа от природата
  • Натурални средства срещу газове и подут корем
  • Домашни средства срещу глисти
  • Натурални средства в борбата със синдром на раздразненото черво
  • Чия, чиа
  • Лепка
  • Акупресура при синдром на раздразненото черво
  • Диета №4 - при хронични чревни заболявания
  • Натурални средства срещу нервен стомах
  • Алтернативно лечение на болка в корема
  • Тамаринд, Индийска фурма
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Над 80 милиона американци търпят лишения, за да си позволят здравни грижиНад 80 милиона американци търпят лишения, за да си позволят здравни грижи

Над 80 милиона американци търпят лишения, за да си позволят здравни грижи

от 13 март 2026г.Прочети повече
Какво е соматично заболяване?Какво е соматично заболяване?

Какво е соматично заболяване?

от 13 март 2026г.Прочети повече
Смъртността от рак във Великобритания достига рекордно ниски ниваСмъртността от рак във Великобритания достига рекордно ниски нива

Смъртността от рак във Великобритания достига рекордно ниски нива

от 12 март 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Как да предпазим децата си от инфекции и да се грижим за здравето на носа

преди 32 дни, 19 часа и 22 мин.

Инуностимулант при диабет - дайте ми предложения

преди 41 дни, 15 часа и 52 мин.
Всички

АНКЕТА

Лечение в Турция - на какво мнение сте?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

АВЕНТ ШИШЕ НАТУРАЛ RESPONSE 260мл БИБЕРОН 3-6м

АВЕНТ ПОМПА ЕЛ.ЗА КЪРМА ADVANCED 1869

КО - ДИРОТОН таблетки 20 мг / 12.5 мг * 30

КАНДЕСТАР Н таблетки 16 мг/12.5 мг * 30 ЕКОФАРМ

ВИШИ-DERCOS-Ш-Н ЕНЕРГИЗИРАЩ 400мл ПЪЛНИТЕЛ 902823

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

Лекарство елиминира нуждата от операция при херния

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 17:16:49

ПРАЗУГРЕЛ таблетки 10 мг * 30 ТЕВА

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 16:22:46

ЗАФРИЛА таблетки 2 мг * 28

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 16:21:39

БЕТАДИН 200 мг песари * 14 ЕГИС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 13 март 2026г. в 16:20:45

ПРАЗУГРЕЛ таблетки 10 мг * 30 ТЕВА

Коментар на: Николай Миленин от 13 март 2026г. в 15:54:23
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival