Да се допусне ли в България законовата възможност за осиновяване на деца от еднополови двойки?
Въпросът дали да се допусне възможността еднополови двойки да осиновяват деца в България е много спорен и чувствителен. От една страна, има хора, които смятат, че това е противоестествено и вредно за развитието на децата, които ще бъдат изложени на неприемане и дискриминация от обществото. От друга страна, има хора, които смятат, че това е право на всеки човек да има семейство и да дава любов и грижи на дете, което няма родители или е изоставено в институция.
Да се опитаме да дадем обективна оценка на аргументите на двете страни
Аргументи за осиновяването на деца от еднополови двойки
- Осиновяването на деца от еднополови двойки може да им предостави по-добър живот, отколкото да останат в домове за деца или биологичните им родители да злоупотребяват с тях. Много от тези деца живеят в лоши условия, без достатъчно внимание, образование и здравни грижи. Еднополовите двойки могат да им предложат стабилна и любяща среда, която ще спомогне за тяхното физическо, психическо и социално развитие.
- Осиновяването на деца от еднополови двойки не влияе негативно на тяхната сексуална ориентация или идентичност. Според научни изследвания, няма разлика между децата, отгледани от еднополови или разнополови родители по отношение на техния пол, сексуалност, психично здраве или социална адаптация. Сексуалната ориентация е нещо, което се формира по вродени фактори и не може да бъде променено или наложено от външни влияния. Децата, отгледани от еднополови родители, не е задължително да са хомосексуални.
- Осиновяването на деца от еднополови двойки е в съответствие с правата на човека и принципите на демокрацията. Според Европейската конвенция за правата на човека, всеки човек има право на уважение на личния си и семейния си живот, без дискриминация, по какъвто и да е признак, включително сексуална ориентация. Също така, според Конвенцията за правата на детето, всяко дете има право на семейство, на защита от насилие и злоупотреба и на най-добрите интереси за него. Затова, държавата трябва да гарантира равни възможности за осиновяване на деца от всички хора, които могат да им осигурят подходяща грижа и обкръжение.
Аргументи против осиновяването на деца от еднополови двойки
- Осиновяването на деца от еднополови двойки е против природата и традиционните ценности на българското общество. Според религиозните и морални убеждения на много хора, семейството е свещена институция, която се състои от мъж и жена, които създават и отглеждат деца. Хомосексуалността е грях и изкривяване на Божия план за човечеството. Децата, осиновени от еднополови двойки, ще бъдат изложени на неестествен и аморален начин на живот, който ще им навреди и ще ги отдалечи от Бога.
- Осиновяването на деца от еднополови двойки ще доведе до социални проблеми и дискриминация за тях. В България има висока степен на нетолерантност и негативно отношение към хомосексуалните хора. Децата, осиновени от еднополови двойки, ще бъдат обект на подигравки, омраза и изключване от страна на своите връстници, учители и обществото като цяло. Това ще им причини психологически травми, ниско самочувствие и липса на приятелство. Също така, те ще имат затруднения при формирането на своята сексуална идентичност и при избора на партньор.
- Осиновяването на деца от еднополови двойки ще подкопае статуса на брака и семейството в България. Според консервативните възгледи, бракът е свят и неразрушим съюз между мъж и жена, който има за цел размножаването и възпитанието на деца. Ако се допусне осиновяването на деца от еднополови двойки, това ще означава нова дефиниция на брака, която не отговоря на традиционните стойности.
На какво мнение сте вие? Кои аргументи са най-близо до вас?
Гласуване
Резултати
Продукти свързани с АНКЕТАТА
АНКЕТАТА е свързана към
- Общество
- Агенции за осиновяване търсят хора, които да се гушкат с новородените
- Конверсионната терапия като метод за лечение на хомосексуалността
- Хомосексуалността в Древна Гърция
- Право на достъп до информация за биологичния произход на осиновените деца в България
- Семейни помощи и парични обезщетения за осиновителите
- Първоначална процедура по осиновяване – от взимането на решението до подаване на молба в съда
- Хомосексуалността в Древен Рим като белег за социален статус
- Сексуалната култура във феодална Япония: свобода в отношенията, хомосексуалност и проституция
- Известни жени сключват брак с хомосексуални мъже, без да подозират за сексуалната им ориентация
- 11 нелепи начина за лечение на хомосексуалността, използвани в миналото и днес
Коментари към Да се допусне ли в България законовата възможност за осиновяване на деца от еднополови двойки?