Трябва ли България да признае правото на транс хората да узаконяват смяната на пола си?
В България транс хората нямат законова възможност да сменят пола си. През февруари 2023 година Върховният касационен съд (ВКС) излезе с тълкувателно решение. Решението (на практика) указва на съда каква би трябвало да е съдебната практика по тези дела. То е прието с мнозинство от 28 срещу 21 гласа и гласи, че "обективното материално право, действащо на територията на България, не предвижда възможността съдът да допусне промяна на данните относно пола, името и единния граждански номер" за молител, който "твърди, че е транссексуален".
Според правозащитни организации, в България няма "бърза, прозрачна и достъпна процедура" за юридическа промяна на пола, каквато се изисква да има (в съответствие с Резолюция 2048 (2015) на парламентарната асамблея на Съвета на Европа).
> Какво включва и как протича една операция за смяна на пола?
Трябва ли България да признае правото на транс хората да узаконяват смяната на пола си?
- Юридическата промяна на пола бе практически законна, по силата на европейски и български правни разпоредби, включително Закона за българските документи за самоличност, който предвижда, че "при промяна на имената, единния граждански номер, пола, гражданството или при настъпили съществени и трайни изменения на образа лицето е длъжно да подаде заявление за издаване на нови български лични документи в срок до 30 дни“. След гореспоменатото решение на ВКС от февруари 2023г., юридическа смяна на пола "следва да се приеме за допустима само при детайлна законодателна уредба, каквато към момента липсва".
В аргументите на Върховния касационен съд са описани и хипотетични ситуации, в които лице, което е родител или в сключен брак, сменя пола си, което би могло да доведе до "недопустима по Конституция ситуация да е налице брак между хора от един и същи пол или деца да имат родители с еднакъв пол".
- От друга гледна точка, транс хората имат сериозния проблем с това, че те имат "усложнен достъп до здравни услуги и работни места, пътуването зад граница и т.н". Може да им бъде отказано да наемат жилище или да си отворят сметка, както и редица други напълно стандартни услуги и процеси, свързани с легитимация с лични документи.
Смята се, че отказът в България за юридическа смяна на пола работи срещу правото на транс хората да се самоопределят и да разполагат със себе си, както и е в разрез с редица разпоредби на европейско равнище.
Транс жената Габриела Банкова протестира на стълбите пред столичната Съдебна палата. Тя обявява гладна стачка срещу съдебната система, която отказва да смени личната й карта. По документи Габриела се води мъж, каквато е била допреди 4-5 години. Тя е Габриела Банкова, но не и за държавните институции. |
На какво мнение сте, бихте ли подкрепили възможността за свободна юридическа смяна на пола?
Крие ли това опасности за обществото ни? Правилно ли е отсъдил ВКС? Има ли кой да защити правата на транс хората в България? Реален ли е този проблем или просто някой иска да отвлече вниманието от нещо много по-сериозно? Очакваме вашите отговори и коментари...
Гласуване
Резултати
АНКЕТАТА е свързана към
- Търсим вашето мнение
- Проф. Радостина Александрова: Обществото е изключително чувствително по въпроса за половата идентичност
- Конверсионната терапия като метод за лечение на хомосексуалността
- Хомосексуалността в Древна Гърция
- Хомосексуалността в Древен Рим като белег за социален статус
- Сексуалната култура във феодална Япония: свобода в отношенията, хомосексуалност и проституция
- 10 красиви мъже, които някога са били жени
- F65.1 Фетишистки трансвестизъм
- Известни жени сключват брак с хомосексуални мъже, без да подозират за сексуалната им ориентация
- 11 нелепи начина за лечение на хомосексуалността, използвани в миналото и днес
- 16 актьора, които в личния си живот не са такива, каквито са на сцената
Коментари към Трябва ли България да признае правото на транс хората да узаконяват смяната на пола си?