Швеция: Закон премахва ограниченията за смяна на пола

Акценти
|
От 1 юли 2025 г. в Швеция влиза в сила Законът за половата идентичност, който улеснява транссексуалните хора да променят пола си. С него на практика са премахнати част от различните медицински и административни ограничения. Например, вече няма изискване първо да е налице юридическа промяна на пола и едва след това човекът да пристъпи към хирургическа интервенция. Текстовете провокират сериозни и продължителни обсъждания в шведския парламент през април 2024 г. Против приемането на новия закон са християндемократите и партията „Шведски демократи“. В крайна сметка новите регулации са одобрени и вече действат.
Законът за половата идентичност
Законът дава възможност документално да бъде променен биологичният пол от една страна, а от друга транссекскуалните да се подложат на операция. Биологичният пол е посочен в документите за самоличност, но е показан и в предпоследната цифра на социалноосигурителния номер.
Според влязлата в сила регулация от 1 юли 2025 г. всеки гражданин на Швеция, който смята, че полът, с който е регистриран, е неправилен и който е навършил 16 години, подава заявление за промяна. Важно е да се отбележи, че смяната не може да бъде направена единствено по думите на човека, който я иска. Изискванията за медицински преглед са по-малко, но не са премахнати изцяло. За целта е нужно удостоверение от представител на здравните власти.
В рамките на шведската здравна система подобно удостоверение могат да издават представителите на четири професионални групи – лекари, психолози, психотерапевти и куратори по здравеопазване и медицински грижи.
Удостоверението трябва да показва, че половата идентичност на човека не съответства на законния пол, посочен в регистъра. Трябва да има и информация, че ще живее с тази полова идентичност в обозримо бъдеще. Хората, които изготвят документа не трябва да имат позиция по въпроса дали човекът има полова дисфория или не.
Половата дисфория е състояние, при което човек изпитва неудовлетворение и среща трудности, защото биологичният му пол не съвпада с вътрешното му усещане за полова идентичност. Не е задължително да е поставена такава диагноза, за да се промени полът.
След като е готово, удостоверението се изпраща до Националния съвет по здравеопазване и социално подпомагане. Според новия закон той е органът, който приема и разглежда заявленията. След одобряването Националният съвет подава информация към Шведската данъчна агенция, която променя личния идентификационен номер в регистъра.
Разделянето на юридическите и медицинските аспекти и обособяването им реално в два закона са важни и правят целия процес значително по-лесен. Преди настоящият закон да влезе в сила за извършването на генитална операция се изисква специално разрешение от Националния съвет по здравеопазване и социално подпомагане. Сега това не е нужно. Решението е в ръцете на здравните служби, а те го взимат въз основа на критерии, сред които най-важно е човекът да докаже, че от дълго време тялото му не съответства на половата му идентичност.
За навършилите 16 години първото условие, ако искат да променят пола си, е съгласието на родителя или настойника.
Регламентът дава възможност на интерсексуални юноши под 16 години да кандидатстват за промяна на законния си пол. Към заявлението се прилага медицинско свидетелство, издадено от специалист по ендокринология. Шведският национален съвет по здравеопазване и социални грижи определя, че в медицинското свидетелство трябва да има информация за диагнозата и аргументи затова, че промяната на законовия пол е правилна въз основа на развитието на половата идентичност.
От Шведската федерация за правата на хомосексуалните, бисексуалните, трансджендърите, куиър и интерсексуални хора (RFSL) определят закона като голяма стъпка напред по отношение правата на транссексуалните. „Новият закон има потенциала да допринесе за повишаване на личната безопасност и сигурност на много от транссексуалните хора. Законът означава признание и показва уважение от страна на обществото към правото на транссексуалните да бъдат законно признати и равнопоставени“, коментират от RFSL.
Какво променя новият Закон за половата идентичност
Според RFSL на първо място е възможността процедурата да бъде по-бърза. Преди това промяната на пола отнема между 5 и 8 години, при това се изискват множество документи, сред които и специално медицинско свидетелство.
За извършването на хирургична интервенция вече не се изисква разрешение от Националния съвет по здравеопазване и социално подпомагане, а само от здравните служби.
От Федерацията коментират още, че старият закон изисква от транссексуалните да се подложат на принудителна стерилизация, за да променят пола си. Тя бива оправдана с аргумента, че е важно семейните отношения да бъдат уредени. Посочва се още, че е неподходящо транссексуалните да имат деца след промяна на пола си.
Новият закон дава възможност и на небинарните да променят пола си, докато преди това за тях е много по-трудно.
„Въпреки по-добрите възможности новият закон не зачита напълно човешките права на транссексуалните и не следва препоръките на ООН или на Съвета на Европа по въпроса за самоопределението“, коментират от RFSL.
От Федерацията припомнят още, че Аржентина е първата страна, която през 2012-а приема Закон за половата идентичност, основан на индивидуалното самоопределение. В настоящия момент държавите с подобно законодателство са 18. Сред тях са Португалия, Германия, Испания, Швейцария, Уругвай, Нова Зеландия, Белгия, Бразилия. Списъкът включва всички скандинавски страни с изключение на Швеция.
Шведският парламент: За и против
Решението на Риксдаген (парламентът на Швеция) е положително и Законът за половата идентичност е вече в сила.
Важно е да се отбележи кои от политическите партии не приемат регламента и защо. По време на бурните дискусии партиите на „Шведските демократи“ и на християндемократите са против. Критикуват премахването на преглед, за да бъдат разрешени хирургични процедури на гениталиите от Националния съвет по здравеопазване и социално подпомагане. Особено остро възразяват срещу намаляването на възрастовата граница и възможността пола да се променя при навършване на 16 години.
Левите, центристите и зелените подкрепят закона, но депутатите им са на мнение, че законодателството не разчита достатъчно на самоопределянето. Затова смятат, че в дългосрочен план това трябва да се промени, защото „промяната на законовия пол се основава изцяло на самоопределението, а правото на хората да бъде законно призната половата им идентичност, трябва да бъде зачитано.“
НОВИНАТА е свързана към
- Полова дисфория при децата и съпътстващи психологически проблеми
- Каква е разликата между трансджендър и транссексуалност
- F65.1 Фетишистки трансвестизъм
- 10 красиви мъже, които някога са били жени
- Джендър флуидност – полова идентичност, която се мени във времето
- F64.1 Двуролев трансвестизъм
- F64.0 Транссексуалност
- Сексуално предпочитане към транссексуални мъже
- Трябва ли България да признае правото на транс хората да узаконяват смяната на пола си?
- Проф. Радостина Александрова: Обществото е изключително чувствително по въпроса за половата идентичност
Коментари към Швеция: Закон премахва ограниченията за смяна на пола