В Русия влиза в сила закон, който забранява смяната на пола
Президентът на Руската федерация Владимир Путин подписа закон, който налага забрана за смяна на пола, освен ако не са налице медицински основания.
Законът е приет от двете камари на руския парламент.
Законът
Според регламента се налага забрана върху извършването на интервенции и на прием на лекарства за смяна на пола.
Хората, които вече са извършили смяна на пола, няма да имат правото да бъдат осиновители, настойници или попечители.
Промяната на пола при един от съпрузите води до анулиране на брака, е записано още в текста.
„Забрана за промяна пола на човек“ е включен във федералния закон „За основите на защитата на здравето на гражданите на Руската федерация“. Заради новия регламент са извършени промени и в семейния кодекс и в законите за актовете на гражданското състояние и за гражданството в Русия.
Председателят на Държавната дума Вячеслав Володин е един от авторите на проектозакона. По време на разглеждането му в парламента той дава пример с чуждия опит. През последните десет години в САЩ операциите за смяна на пола са се увеличи 50 пъти. Общо 1 640 000 са трансджендърите, от които 1 300 000 са възрастните, което прави 0,5% от населението. Децата са 340 000 или 1,4% от юношите в САЩ на възраст от 13 до 17 години.
>>>Флорида забрани операциите за смяна на пола при непълнолетни
„Това е път за израждане на нацията. Всичко това може да се случи и у нас, ако не приемем закона“, заявява пред руските депутати Вячеслав Володин.
До приемането на регламента почти 3000 руснаци са сменили пола си.
Има случаи обаче, в които промяната на пола е разрешена. Става дума за интервенции, които са свързани с лечението на вродени аномалии, малформации, генетични и ендокринни заболявания. За извършването на операциите в тези случаи е нужно решение от лекарска комисия.
В същото време заместник-председателят на парламента Пьотр Толстой заявява, че няма да бъдат отнети децата на онези руснаци, които са променили пола си преди законът да влезе в сила.
Реакцията на експертите
Представителите на медицинската общност реагират остро още при внасянето на законопроекта.
Експертите припомнят, че според Международната класификация на болестите, който в момента е в сила в Русия (МКБ-10) транссексуализмът е психично разстройство.
„Според правилата става дума за вид психично разстройство. А забраната на интервенции като смяна на пола или хормонална терапия представлява директен отказ на медицинска помощ на човек, който има нужда“, заявява д-р Любов Виноградова, изпълнителен директор на Националната психиатрична асоциация на Русия.
>>>Джендър флуидност – полова идентичност, която се мени във времето
Специалистката по клинична психология определя закона като „човеконенавистен“. Тя напомня, че дългогодишната практика в Русия показва, че смяната на пола и хормоналната терапия са основни методи за лечение на хората с транссексуализъм. Според д-р Виноградова е напълно възможно невъзможността да се смени пола да доведе до увеличаване на суицидните мисли. „Това заплашва със самоубийства, самонаранявания и рязко повишаване на депресивните състояния“.
Д-р Любов Виноградова изразява несъгласие и с един от аргументите на вносителите, според който разрешение за смяна на пола може да бъде получено от много частни клиники в Русия при това в рамките на десетина минути.
„Ако човек иска да смени пола си, той бива преглеждан обстойно. Комисиите, които дават разрешение, работят съвестно и внимателно. Те са съставени от трима специалисти – психиатър, медицински психолог и сексолог, които работят дълго време с желаещия да смени пола си, събират подробна информация, извършват изследвания. И едва ако заключението им е, че става дума наистина за транссексуализъм, тоест човекът има дисоциация между биологичния пол и този, чрез който той се приема, едва тогава дават разрешението“, разяснява специалистката.
От своя страна психиатърът и сексолог д-р Олег Старостин определя ситуацията като нелогична, защото се оказва, че „има диагноза, но няма помощ“. Специалистът разяснява, че когато се помага на хората да открият собствената си идентичност, бива намален риска от депресии и самоубийства, от алкохолна и наркотична зависимост.
>>>Каква е разликата между трансджендър и транссексуалност
„Добре установената процедура прави възможно да се намали и тежестта върху общественото здравеопазване“, казва д-р Старостин и припомня, че Международната класификация на болестите и нейната 10-а ревизия са валидни в Русия до 2025 г.
Психиатърът е убеден, че законът ще има изключително негативно въздействие върху общността на транссексуалните.
Психологът Егор Буцев, който е координатор на проект за достъп на транссексуалните хора в Русия до здравни услуги, коментира, че в общността е налице паника и усещане за край на нормалния живот. Егор Буцев изразява притеснение, че в тази ситуация хората ще търсят начин за полулегални операции или ще купуват лекарства от черния пазар, а това може да увреди здравето им. Според него законът не решава проблемите на транссексуалните, а по-скоро ги задълбочава.
НОВИНАТА е свързана към
- Операция за смяна на пола – какво включва и как протича
- Какви са разликите между биологичния пол, социалната полова роля, половата идентичност и сексуалната ориентация
- Кожата в която живея: 7 известни и красиви жени, които някога са били мъже
- По следите на световните конкурси. Модерно или заклеймено е да бъдеш транс
- Полова дисфория при децата и съпътстващи психологически проблеми
- Забраниха продажбата на вейпове на деца до 18 години
- Да се осмелиш да шофираш: Тази жена губи детето си, защото сяда зад волана в Саудитска Арабия
- Операциите за потвърждаване на пола в САЩ са увеличени драстично за времето от 2016 г.до 2019 г.
- Шест невероятни места, в които не се допускат външни посетители
- Наркотици забранени в спорта
Коментари към В Русия влиза в сила закон, който забранява смяната на пола