Доц. д-р Дарина Найденова и доц. д-р Ружа Панчева - Препоръки и специфика на захранването на кърмачетата

Последният доклад на УНИЦЕФ, публикуван през октомври 2019 година, предоставя изчерпателна оценка за недохранването при децата. Документът предупреждава, че лошите хранителните навици и практики започват от най-ранните дни в живота на детето. Въпреки че кърменето може да спасява животи, само 42% от децата под 6-месечна възраст се хранят единствено с кърма, a увеличаващ се брой деца консумират храни за кърмачета. При преминаването към меки или твърди храни, около 6-месечна възраст, твърде много деца започват да се хранят неправилно, отбелязва докладът.
Събеседниците ни днес са доц. д-р Дарина Найденова и доц. д-р Ружа Панчева, експерти от Катедра "Хигиена и епидемиология" на ФОЗ, Медицински университет - Варна. Ще чуем мнението и на родители по темата "Захранване и хранителни режими".
Педиатърът доцент д-р Ружа Панчева казва, че захранването е важен период от развитието на детето. То трябва да започне на възраст около шест месеца, когато детето е готово за това и проявява интерес към храната на родителите си.
„Захранването започва, защото кърмата вече не е достатъчна, за да покрие нуждите за нормалния растеж на детето и за развитието на неговия мозък. От една до три годишна възраст храненето на детето трябва да бъде оптимално. Новата храна се предлага, когато детето е абсолютно здраво", категорична е д-р Панчева. Една и съща храна трябва да бъде предложена няколко пъти ( до 10 пъти), за да може детето да свикне с нея.
"В България педиатрите препоръчват захранването да започне със зеленчуково пюре, най-подходящ и неутрален е вкусът на картофа. По-късно към него се добавят морков, домат или тиква. Така се обогатяват нюансите на храната. Консистенцията на храната в началото трябва да бъде като течност и постепенно да се сгъстява, докато стане на твърда каша или пюре. Храната се предлага с пластмасова равна лъжичка.
Втората храна обикновено е каша. Започва се с безглутенови храни – ориз, царевица, просо. Продължава се с глутеновите варианти – пшеница, ръж, ечемик. Храненето трябва да бъде едно много приятно социално събитие. Време, през което родителите и детето общуват“, завършва д-р Панчева.
Доц. д-р Дарина Найденова говори за видовете захранване на бебето.
„Има хранене, което е водено от самото бебе, то определя какво и кога ще яде. Този метод е много модерен и популярен напоследък, препоръчва се от много гурута и псевдо специалисти, които са отгледали по едно дете и нямат опита за сравнение. При този модел на хранене има много рискове, заради различната здравна и хранителна култура на родителите. Рискува се на бебето да бъде дадена храна, която алергизира или е неподходяща и вредна дори за възрастен човек."
Най-новите препоръки на Световната здравна организация са бебето да бъде кърмено поне до четвъртия месец, след което да се започне със захранването. Има храни, които не е препоръчително да се дават до 1-годишна възраст, такива са прясното мляко, бобовите култури, яйчният белтък, заради риска от алергични реакции.
Според доц. Найденова водата трябва да бъде включена, когато детето започне да се захранва. "Ако детето е на естествено хранене и е кърмено на поискване, обикновено то отказва да пие вода. За спокойствие на родителите може да му бъде предложена и вода, обикновено след хранене. При изкуствено хранене е желателно водата да се предлага по-често на детето“, препоръчва доц. Найденова.
Научете повече за спецификата на захранване на бебето
MU-Vi.tv е единствената специализирана университетска телевизия в България и е част от Медицински университет – Варна. В програмата са включени разнообразни модули в областта на здравеопазването, профилактиката, диагностиката и лечението на различни заболявания. Български и чужди специалисти говорят за здравословен начин на живот, консервативни и алтернативни методи за лечение, образование, възпитание, спорт и споделяне на добри практики. Можете да видите специализирани лекции, иновативни оперативни методи, практически обучения и др.
MU-Vi.tv - Твоята здравна енциклопедия
Медицински университет, Варна
-
Доц. д-р Николай Сапунджиев - Отосклерозата - тихата опасност
-
Професор д-р Йото Йотов - Какво представлява подаграта?
-
Младият лекар Станислав Морфов разказва за ортопедията, анатомията, спешната помощ и за избора да се занимава с медицина
-
доц. д-р Дарина Найденова -интервю - Витамин D - слънчевият витамин
Продукти свързани с ВИДЕОТО
СОЛАРЕН ЗАХРАНВАЩ КОМПЛЕКТ PS - SOLAR Е - 10
ЗАХРАНВАЩ АДАПТЕР ЗА ЕЛЕКТРОНЕН АПАРАТ ЗА КРЪВНО НАЛЯГАНЕ СИТИЗЕН AC 230
НовУИ БЕЙБИ ЕЛЕКТРИЧЕСКА ПОМПА ЗА КЪРМА 167
Безплатна доставка за България!БЕКЛИ ОРГАНИКС ЧАЙ ЗА КЪРМАЧКИ ФИЛТЪР * 20
ДЕКСПАНТЕН унгвент 30 г СОФАРМА
ЧАЙ ЛАКТОГОНЕН 200 г БИЛКИ КАРМЕН
ВИДЕОТО е свързано към
- Алтернативно здраве, спорт, красота, хранене
- Калкулатор на пола на бебето
- Лечение при мастит
- Диария при кърмени бебета
- Доц. д-р Николай Сапунджиев - Отосклерозата - тихата опасност
- Как да свалим температурата при бебе
- Запек при бебета и деца - лечение у дома
- Менструация по време на кърмене – какво трябва да знаете
- Ланолин: приложение и полезни ефекти
- Как да почистим правилно ушите на бебето
- Адаптирано или краве мляко - кое е по-полезно за бебето?
Коментари към Доц. д-р Дарина Найденова и доц. д-р Ружа Панчева - Препоръки и специфика на захранването на кърмачетата