Красимира Иванова, психолог - Родители и деца - вечният конфликт
Родителите и децата често влизат в конфликт. Едните изнервени от работата си, другите неопитни и незрели. Замисляли ли сте се, че ако се научите да говорите с вашето дете, то отношенията ви могат да бъдат много, много различни. Децата ви също ще могат да говорят с вас открито и честно, което също често не се получава. Фрамар ви представя една от гледните точки в този конфликт, тази на Красимира Иванова, психолог. Можем ли да говорим конструктивно с децата си? Какви са проблемите, ако го правим деконструктивно? Каква е разликата?
В ролята на майката и дъщерята - Стела Башева и дъщеря й - Габриела Иванова.
Да си добър родител често се оказва мисията невъзможна...
Всеки, който се е питал дали се справя достатъчно добре, дали съумява да насочва, а не да заповядва, да се грижи, без да обсебва, да обича, без да задушава, знае, че отговорите на тези въпроси идват твърде късно, уви, едва когато децата ни са пораснали и вече са поели по своя път.
Би било добре да имаше училище за родители, нали? Място, където биха ни научили какви да бъдем с децата си, кога да сме строги, кога не толкова. Място, където биха ни казали как да направим така, че да накараме детето да ни се довери, а не да прикрива проблемите си...
На помощ идва Томас Гордън, който в книгата си "Трениране на успешни родители" дава отговор на въпросите, които ни вълнуват. Американският психолог учи родителите как да отгледат децата си, как да им помогнат да се изградят като зрели, здрави и любящи личности. В книгата си той представя 12-те препятствия, които стоят в основата на общуването между родители и деца - капризите, избухванията и всичко, което се случва по пътя на родителството и типичните начини, по които родителите реагират на това.
Най-важното, на което ни учи д-р Гордън, е как да слушаме и разбираме децата си, как да надмогнем проблемите, а в същото време да постигнем по-голяма близост, печелейки тяхното доверие. В основата на взаимоотношенията родител - дете Гордън поставя умението за активно слушане, аз-посланията и беззагубното разрешаване на конфликти.
Родителите понякога са изправени пред нуждата да одобряват поведението на детето си, а понякога да не го одобряват, поведението е това, което детето върши или говори, а не оценката, която му даваме ние за това му поведение. В книгата "Трениране на успешни родители" действията, които извършва вашето дете са наречени накратко "Поведенчески прозорец" , а това дали ние одобряваме или не тези действия, д-р Гордън е разделил в "зона за одобрение" и "зона за неодобрение". При различните родители границата между тези две зони е различна, тогава можем да наречем едните родители "одобряващи", а другите "неодобряващи". Най-общо казано, за да си успешен родител, ти трябва да се научиш да разграничаваш проблемите според това на кого принадлежат те. Колкото и шокиращо да звучи, децата имат проблеми, които ние не притежаваме и не сме длъжни да разрешаваме. Научим ли се да разграничаваме принципа на собственост на проблема, това несъмнено ще даде отражение върху поведението ни спрямо децата.
"Всеки човек поне веднъж в живота си получава някаква великолепна положителна изненада", пише д-р Гордън. Аз искам моята великолепна изненада да се окаже, че съм успяла да бъда добър родител на своето дете. А вие?
Продукти свързани с ВИДЕОТО
ВИДЕОТО е свързано към
- Студио Фрамар TV
- Какво трябва да знаем за емоционално незрелите и конфликтни хора
- Какво представлява конфликтът и кои са причините за него
- 15 полезни фрази за разрешаване на конфликти
- Ефективни начини за справяне с конфликтни личности
- Как да управляваме конфликтите на работното място
- Как да общуваме с човек, който винаги е в отбранителна позиция
- Красимира Иванова
- Мъжкото мълчание: Защо мъжете се страхуват да споделят желанията си в отношенията с жените
- Защо игнорирането боли повече от разгорещения спор
- Психотерапевтът Красимира Иванова: Ти не си болен, а нещо нередно функционира около теб и това те кара да се чувстваш така
Коментари към Красимира Иванова, психолог - Родители и деца - вечният конфликт