Затлъстяването - обзорно интервю с д-р Мария Георгиева
През последното десетилетие затлъстяването измести проблема с недохранването. Вниманието на обществеността изключително много се фокусира върху проблемите с наднорменото тегло и за затлъстяването започна да се говори като за епидемията на 21 век. Темповете на разпространение на това заболяване нарастват лавинообразно не само сред възрастните, но и сред детско-юношеското население. По данни на СЗО, от 2008 година насам, 1,5 милиарда възрастни по света страдат от затлъстяване. Сред детското население 48 милиона или 1 от всеки 4 деца е с наднормено тегло. Напоследък проучванията са насочени върху степента на затлъстяване именно в детска възраст, поради това, че едно затлъстяло дете носи висок риск за това да се превърне в затлъстял възрастен. За причините, характеристиките и усложненията на това заболяване както и методите на лечение, разговаряме с д-р Мария Георгиева, специалист по детски болести, детска ендокринология и болести на обмяната.
Повече стрес, повече килограми
Колкото по-високо е нивото на стреса на работното място и у дома, толкова по-големи са шансовете човек да превиши оптималното си тегло, показва изследване на британски учени, цитирани от БиБиСи.
Специалисти от Лондонското медицинско училище са наблюдавали 6895 мъже и 3413 жени за период от 19 години. През важните моменти от живота си респондентите са попълвали специални бланки, където са се отчитали нивото на стреса на работното място и моментното тегло. Под стрес учените разбират състояния като повишени изисквания в работата, ограничаването на взимането на решения или ниската социална подкрепа, както и в личния живот – загубата на близък човек, разводи и раздели с партньора. Изследователите са категорични, че “високото ниво на психологически стрес (в частност на работното място) е основна причина за напълняването. Изводът едва ли е толкова изненадващ, но продължителните наблюдения са доказателство за сериозната състоятелност на такава теза”.
Когато кантарът при дамите замръзне
Има дами, които напълняват с десет, дори с двайсет килограма по две основни причини - или приемат храна много по-калорична, отколкото им е нужно, или не изразходват докрай доставената от нея енергия. Неоспорим е фактът, че през зимата се трупат най-много излишни килограми, дали от обилните трапези, дали от липса на движение. Важното е, че от отсрещната страна на огледалото ни гледа една изморена, стара и дебела жена...
- Най-доброто поведение е да не пазим безумни диети, обричащи ни на глад. Освен че ще съсипят здравето и психиката ни, в дългосрочен план те имат обратен ефект. Заложете на правилно подбрани храни, съдържащи съгласувани с индивидуалната нужда дози от белтъчини, мазнини, въглехидрати, витамини и минерални вещества. Веднъж седмично правете разтоварващ ден /плодов, зеленчуков, млечен - по избор/.
- Смесеното меню е подходящо дори за намаляване на теглото, съчетано с физическо упражнения. Важен е общият енергиен сбор от изразходваните във физически усилия калории. А той е един и същ и при час ходене пеша, и при десетминутно енергично разтъпкване по пет-шест пъти на ден, изкачване на стълби и др.
Жените са по-красивата част от човечеството, но за поддържането на тази красота сме жертва на факта, че бързо „качваме" и бавно „нормализираме" тегло си. Наблюдава се забавена обмяна на веществата, нередовен стомах, а кантарът е сякаш „замръзнал", отчитайки един и същи стойности.
Най-опасните навици на затлъстяването
Смятате, че сте взели всички мерки и правите всичко необходимо, а въпреки това не отслабвате? Може би всъщност ви убягва някакъв „детайл" - на пръв поглед дребен, а на практика важен и определящ. Прочетете за няколко варианта. Решението може да се окаже именно някой от тях
- Всички знаем добре, че закуската е най-важното ядене през деня. Въпреки това мнозина я пропускат редовно с надеждата, че така ще свалят някой и друг килограм. На практика този навик е не само вреден, но и безсмислен от гледна точка на намаляване на теглото - хората, които закусват различни зърнени храни и черен хляб, имат значително по-нисък индекс на телесното тегло в сравнение с тези, които гладуват, пропускайки сутрешното хранене.
- Свикнете, че подходящи за хранене са кухнята, дневната и ресторантите. Така едновременно ще престанете да се хранете уж набързо, където ви „хване" гладът, а и ще успявате да се наслаждавате на поеманата храна.
- Калориите се трупат. Дори да подбирате както ядете, добре е всеки път да знаете приблизително колко поемате. Без особено усилие можете да намалите 150-200 калории, като прескочите дори натуралния сок, който иначе е полезен.
- Много хора, когато минат на диета за отслабване, смятат, че щом са намалили количеството на приеманите калории, това ще им осигури намаляване на теглото и ще успеят да го запазят така. Всъщност тази система работи, но само в началото. Трайно заниженото тегло може да бъде задържано само с комбинирането между съответните храни и активния начин на живот.
- Среднощното хапване е най-честият начин, по който хората саботират диетата си. Целия ден са броили калориите, не са прекалили дори на вечеря, а изведнъж през нощта задоволяват всяка прищявка на глада си.
- Дори да избягвате каквито и да било мазнини в храната си, това не е гаранция, че ще свалите тегло. Освен че придават добър вкус на доста храни, мазнините ни носят удовлетворение от яденето. Пък и много храни, имат голямо количество калории. Специалистите препоръчват да изградите така диетата си, че да приемате 30% от предвидените калории именно чрез мазнини, а от време на време да не се лишавате и от любимото си ястие без значение от неговия състав.
- Независимо под каква форма - бира, вино или концентрат-алкохолът носи много калории - около 7 на грам. Освен това той изостря усещането за глад. Ако все пак поводът го изисква, „разредете го", като пиете едновременно и вода.
Осъвременено и допълнено - 25.09.2020-а
- Д-р Мария Георгиева - Диабетът в детската възраст - интервю в Зона Здраве, предаване на ТВ Стара Загора
- Интервю с доцент Дарина Найденова - Килограми в повече
- Диабетна полиневропатия - как да избегнем усложненията? - интервю с проф. д-р Силва Андонова
- Диагностика на синдрома Диабетно стъпало - презентация на д-р Иван Тенев
Продукти свързани с ВИДЕОТО
ПЮРВИТАЛ МЕТС капсули * 60
КОД ЗАТЛЪСТЯВАНЕ - Д-Р ДЖЕЙСЪН ФЪНГ - ИЗТОК - ЗАПАД
ПЮР НУТРИШЪН МАЛИНОВИ КЕТОНИ капсули * 60
АБОКА ЛИБРАМЕД таблетки * 138
АКТИСЛИМ капсули * 60
НовРЕПЕЙ КОРЕНИ
ВИДЕОТО е свързано към
- Студио Фрамар TV
- Диабет
- Как да свалим холестерола и триглицеридите без лекарства
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- Какви са рисковете от затлъстяване?
Коментари към Затлъстяването - обзорно интервю с д-р Мария Георгиева