АЛА: Рискът децата с лицеви аномалии да не бъдат лекувани е напълно реален
От Асоциацията „Лицеви аномалии“ (АЛА) алармират, че има реален риск бебетата с лицеви аномалии да не бъдат лекувани и настояват трудът на анестезиолозите, които се грижат за новородените с подобни проблеми, да бъде заплатен достойно.
90% малчуганите с аномалия на лицето биват лекувани в пловдивската Университетска болница „Свети Георги“ и отделението й по пластично-възстановителна хирургия за деца. Проблемът с анестезиолозите в пловдивския специализиран център е от години. До момента екипът на АЛА е успявал да набавя пари и благодарение на това двама детски анестезиолози работят, но това не решава принципно проблемите.
От Асоциацията коментират, че дават по сто лева за работата им, но не са в състояние да намерят пари за другия медицински персонал. Парите са твърде малко, особено като се сравни със заплащането на труда на анестезиолозите в хирургия при новородените с други аномалии, което е между 400 лв. и 500 лв. Така е, защото при сходна патология стойността на клиничните пътеки е между 4000 лв. и 5000 лв., а това позволява достойното заплащане на труда.
В същото време, уточняват от АЛА, за хирургичното лечение на вродени лицеви аномалии се използват две клинични пътеки – едната на стойност 900 лв., а другата 1700 лв. Новородените и малчуганите до 1 годинка биват лекувани по по-нископлатената пътека.
Хирургията при новородените е изключително рискова и ако няма и достатъчно материални стимули особено за анестезиолозите, рискуваме този вид лечение да спре, притесняват се основателно от организацията.
Затова членовете на пациентската организация искат да има нова клинична пътека. Друг вариант е към вече съществуващата КП 230 да се предвиди вариант за новородени с аномалия и за вродени тумори на лицето при деца до 1 година, която да бъде на стойност 4000 лв.
Председателката на АЛА Жана Ангелова заявява, че годишно у нас се раждат 80 дечица с такива аномалии и до навършването на година трябва да им бъде приложена терапия.
Инвестицията в медицинските грижи през ранното детство ще спести множество социални и здравни разходи, убедени са от АЛА.
npo.bg
- УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив с нов линеен ускорител от последно поколение
- Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
- Екип от пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“ премахва седемкилограмов тумор от яйчника на 62-годишна жена
- Уникални за страната ендоскопски операции на пациенти с намален слух в УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив
Коментари към АЛА: Рискът децата с лицеви аномалии да не бъдат лекувани е напълно реален