В пловдивската Университетска болница „Св. Георги“ прилагат 3D навигация при премахване на аритмия вместо рентген
В отделението "Инвазивна кардиология" на пловдивската Университетска болница „Свети Георги" не използват рентген, за да направят катетърна аблация и електрофизиологично изследване, а 3D навигация. Иновативният метод е подходящ при различни аритмии, например предсърдно трептене и АВ нодална тахикардия.
Иновацията
Всъщност новото е в използването на 3D система, с която се извършва електроанатомично картографирне на сърцето. С електроди, които лекарите поставят по тялото, те изследват сърдечните кухини. Системата измерва разликите в електрическото съпротивление между тях и катетрите в сърцето и определя точното място на последните в кухините.
Броят на катетрите е от 1 до 4 и зависи от вида на аритмията. Задачата им е да записват електрическите сигнали от сърдечната дейност. Това дава възможност на специалистите да търсят какво причинява аритмия. След установяването на проблемната зона се поставя аблационен катетър, който загрява мястото до 50 градуса. По този начин тъканта бива умъртвена, вследствие на което настъпва краят и на аритмията.
Използването на метода дава реален шанс да не се приложи лечение с медикаменти. Според някои от най-добрите кардиолози в света прилагането на този вид иновативна процедура прави възможно изчезването на аритмия при 96-97% от случаите.
Катетърната аблация е изключително ефикасна и измества терапия с лекарства при много от случаите. Неслучайно Европейското дружество по кардиология препоръчва първо тя да бъде избрана при някои от аритмиите.
Предимството на новия метод е, че щади хората със сърдечни заболявания от радиацията на рентгеновото облъчване.
Начело на екипа на електрофизиологичната лаборатория, която е част от "Инвазивната кардиология" в Университетската болница, е д-р Красимир Джинсов. Освен кардиолог и електрофизиолог, той е и ексепрт по кардиостимулация. Според него хората с аритмии трябва да се консултират както с електрофизиолог, така и с кардиолог, които ще им помогнат в установяването на проблема и назначаването на терапията. Д-р Джинсов обяснява, че операцията се покрива изцяло от Здравната каса и е безплатна за болните.
Специалистът e събирал опит и е усъвършенствал познанията си в Европа, а квалификацията му е призната със сертификат от Европейското кардиологично дружество и от Европейската асоциация по сърдечен ритъм.
megacommunication.net
- УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив с нов линеен ускорител от последно поколение
- Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
- Екип от пловдивската УМБАЛ „Свети Георги“ премахва седемкилограмов тумор от яйчника на 62-годишна жена
- Уникални за страната ендоскопски операции на пациенти с намален слух в УМБАЛ "Свети Георги" в Пловдив
Коментари към В пловдивската Университетска болница „Св. Георги“ прилагат 3D навигация при премахване на аритмия вместо рентген