Спасяват живота на 96-годишна жена чрез транскатетърна имплантанция на аортна клапа

Екипът на д-р Георги Горанов от Отделението по инвазивна кардиология в Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив сменя успешно аортната клапа на 96-годишната Слава Славчева като прилага минимално инвазивната процедура – транскатетърна имплантация на аортна клапа (TAVI).
Историята на Слава Славчева
В продължение на 6 месеца възрастната жена е по болници. Определя живота си в този период като ад. Тя е с напреднала сърдечна недостатъчност и диша трудно, краката й са подути, а отоците са огромни. Казва, че едва върви, прави не повече от три четири крачки и спира, задъхана, почти не може да си поеме въздух.
Състоянието й е не само тежко, но и животозастрашаващо. В крайна сметка я насочват към Университетската болница „Свети Георги“ в Пловдив.
Диагнозата и решението
След като извършват нужните прегледи и изследвания, специалистите установяват, че състоянието на баба Слава е резултат от критична стеноза на аортната клапа. „Клапата не се отваряше, а това пречи на нормалното изпомпване на кръв от сърцето“, обяснява д-р Горанов.
>>>Спасяват момиченце с тежък синдром на късо тънко черво
Проблемът е механичен, но изключително сериозен. За съжаление не може да бъде решен чрез терапия с лекарства.
Единственото решение е клапата да се смени. Начините да се случи са или чрез класическата отворена интервенция, или по безкръвен път. Съобразявайки се с възрастта на жената от една страна, и с изключително сериозния риск, който крие една отворена хирургична намеса от друга, екипът взима най-професионалното решение.
„Решихме да извършим минимално инвазивната процедура TAVI”, аргументира се д-р Горанов.
Какво е транскатетърна имплантанция на аортна клапа (TAVI)
Транскатетърната имплантация на аортна клапа е съвременен метод за смяна на аортна клапа при пациенти в напреднала възраст или с множество придружаващи заболявания, за които класическата хирургична операция крие множество сериозни рискове.
Предимствата на TAVI са, че се извършва без да с прави разрез на гръдния кош и без да има нужда от обща анестезия. Това от своя страна позволява пациентът да се възстанови много бързо. Раздвижването става ден след процедурата, а след не повече от четири дни оперираният бива изписан.
>>>Спасяват живота на 35-годишен моторист след 8 операции
Самата имплантация се извършва в специално създаден за целта сърдечносъдов център. Интервенцията е дело на множество лекари с различни специалности, сред кардио и съдови хирурзи, инвазивни кардиолози и специалисти по образна диагностика.
Диагностицирането на коронарните съдове и пълната подготовка за процедурите по транскатетърната имплантация на аортна клапа се осъществяват в Отделението по обрана диагностика чрез модерна апаратура - скенер последно поколение, осигурявщ прецизни изследавния.
От УМБАЛ „Свети Георги“ съобщават, че прилагат за първи път TAVI през 2016 г. Оттогава са извършени 245 процедури. През 2024-а са поставени 65 протези. Само двама души са починали, като единият от тях губи живота си преди процедурата.
-
Близо 30% от възрастните хора във Великобритания имат недиагностицирано заболяване на сърдечните клапи
-
Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
-
Спасяват момиченце с тежък синдром на късо тънко черво
-
Ендоскопия през носа възстанови дишането на 62-годишна жена
НОВИНАТА е свързана към
- Доц. д-р Иван Янков
- Сърдечни клапни пороци
- Проф. д-р Иван Стефанов Иванов
- Д-р Маргарита Василева Панова
- Проф. д-р Пенка Атанасова, д.м.н.
- д-р Мария Димова
- д-р Иван Димитров Балтов
- Екипът на доц. Богомила Чешмеджиева от УМБАЛ „Свети Георги“ спаси живота на мъж с иновативния метод EVAR
- Проф. д-р Федя Николов, д.м.
- Д-р Стефана Ангелова Аролска-Христева
Коментари към Спасяват живота на 96-годишна жена чрез транскатетърна имплантанция на аортна клапа