УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив с нов линеен ускорител от последно поколение
На 1 септември 2020-а в Клиниката по лъчелечение към Университетска болница „Свети Георги“ в Пловдив ще бъде монтиран нов линеен ускорител от последно поколение. Веднага след монтажа на апаратурата ще бъде стартирано обучението на екипа, който ще работи с нея, а през месец декември се предвижда да започне и работата с пациенти, съобщават от лечебното заведение.
Модерната техника, модел „Electa Infinity”, ще бъде доставена с нова дозиметрична апаратура, с което клиниката вече ще разполага с три линейни ускорителя. Високотехнологичната апаратура ще даде възможност да се осъществяват интензивно модулирано и обемно модулирано лъчелечение, както и предоставяне на високи и прецизни дози в облъчваните органи при минимално засягане на критичните структури.
Освен това с помощта на новата техника ще може да се извършва и хирургия, използваща радиация за унищожаване на точно избрани участъци на тъканта на почти всички органи в човешкото тяло.
Според статистиката на лечебното заведение има увеличение на броя пациенти, подлагащи се на радиохирургия с Кибернож (линеен ускорител за радиохирургия), което се дължи на премахнатото от НЗОК ограничение за максимален брой от пет пациенти на месец.
В момента на ден се извършват лъчетерапевтични процедури на около 100-120 души, като броят на пациентите за година, които получават подобно лечение, е 1500-1700. Пускането в експлоатация на новия линеен ускорител ще даде възможност за предоставянето на лъчетерапевтични процедури на по-голям брой пациенти, категорични са от лечебното заведение.
По думите на Мария Влайкова, началник на Клиниката по лъчетерапия, в лечебното звено няма листа на чакащи пациенти, а е осигурен кратък срок за включване в графика за лечение.
Клиниката разполага с 50 легла, което е най-големият леглови фонд в България за клиники от такъв тип. Пациенти се приемат от всички региони на страната, а базата е цялостно реновирана, климатизирана и модернизирана.
В помещението, предвидено за новия линеен ускорител, в момента се извършват ремонтни дейности според изискванията за експлоатация на апаратурата. Екип от 6 лекари, 4 физици и 10 лаборанти ще бъде ангажиран в работата с новия апарат.
Клиниката по лъчетерапия към Университетска болница „Свети Георги“ е единственото лечебно звено в Пловдив, в което се извършва лъчехимиолечение, включително и с имунотерапия, таргетни медикаменти и интравенозни априкации на цитостатици. Това означава, че освен антитуморните лекарства се провежда и лъчелечение. Това лечение се прилага както при пациенти с тумори на глава и шия, така и при рак на шийката на матката.
Ръководената от д-р Мария Влайкова клиника е една от трите в страната, в които се прилага лъчелечение на деца, диагностицирани със злокачествени заболявания. Взаимодействието на екипа с Отделението по детска онкология и хематология към Клиниката по педиатрия на УМБАЛ „Св. Георги“ е отлично, уточнява д-р Влайкова.
Университетската болница разполага с мултидисциплинарен екип и апаратура, които осигуряват възможността за провеждане на цялостна грижа за пациенти с онкологични заболявания, включваща оперативно лечение, химиотерапия, имунотерапия, хормонално лечение и лъчелечение.
УМБАЛ "Свети Георги"
- В турската Acibadem Maslak вече разполагат с най-новото устройство в радиотерапията
- Медицинските физици от Аджибадем заеха първо място на международно състезание
- Лекари от Тюмен спасиха мъж, болен от рак в четвърти стадий
- В УМБАЛ "Свети Георги" - Пловдив онкоболните в най-кратък срок могат да започнат лъчетерапия
Коментари към УМБАЛ „Свети Георги“ - Пловдив с нов линеен ускорител от последно поколение