Американски учени започнаха клинично тестване на ваксина срещу коронавирус
Американски учени от Научния институт „Кайзер Пермантенте“ във Вашингтон стартираха тестове на експериментална ваксина срещу коронавирус. В клиничните изпитания, които започнаха в понеделник, са взели участие четирима здрави доброволци.
Потенциалната ваксина за COVID-19 е разработена за рекордно кратко време. По думите на ръководителя на изследването д-р Лиза Джаксън всеки учен прави каквото може в тази спешна ситуация.
Началният етап на изследването предвижда провеждането на поредица от изследвания на хора, необходими, за да се докаже безопасността на разработена ваксина. Изследователите са категорични, че няма шанс доброволците да се заразят, тъй като инжектираните дози не съдържат активна или неактивна проба от вируса. Вместо това е използван генно-базиран метод с РНК за предизвикване на реакция на имунната система, която стимулира производството на антитела.
Според д-р Антъни Фочи от Националните здравни институти (NIH) на САЩ дори и да се докаже ефикасността на ваксината, тя няма да бъде достъпна за широко приложение в продължение на 12 до 18 месеца.
Фочи отбелязва, че са минали 65 дни откакто китайските учени споделят генетичната последователност на вируса. Смята се, че това е рекорд за разработването на ваксина за тестване.
На пресконференция президентът на САЩ Доналд Тръмп похвали учените за бързата разработка на потенциална ваксина.
Това не е единствената ваксина в процес на разработка. Десетки изследователски групи правят опити за създаването на такива, като през следващия месец се очаква да стартират клинични изпитания за безопасност в САЩ, Китай и Южна Корея.
abcnews.go.com, wjla.com, pixabay.com
-
Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
-
Здравният министър на САЩ спря финансирането на проекти за иРНК ваксини
-
Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
-
След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Nimbus – „облачният“ вирус, който отново разбуни духовете
- Здравният министър на САЩ спря финансирането на проекти за иРНК ваксини
- Имаме ли нужда от бустерна доза срещу COVID-19 и кои са определящите фактори
- Да се допускат ли до учебните заведения деца без ваксини
- САЩ: Свързват ваксината срещу COVID-19 с 25 смъртни случая при деца
- След 2-годишно разследване: Ясни са последствията и научените уроци от пандемията от COVID-19
- Фатални грешки на управляващите във ваксинационната политика срещу COVID-19
- Съдът на ЕС: Сключените от ЕК сделки за COVID ваксините са непрозрачни
- В Русия започват тестове върху трансгенни мишки на ваксина срещу COVID-19
- Четирима британци развиват синдром на Гилен-Баре само дни след ваксинация с препарата на „AstraZeneca“
Коментари към Американски учени започнаха клинично тестване на ваксина срещу коронавирус