Антибиотик за инфекции на пикочните пътища е ефективен и срещу гонорея

Акценти
|
Одобреният от Американската агенция за храните и лекарствата антибиотик гепотидацин за лечение на инфекции на пикочните пътища при жени може да бъде ефективен и срещу гонореята. Това показва проучване, осъществено от учени от Обединеното кралство, САЩ и Австралия. Според екипа, а по мнението на специалисти по инфекциозни заболявания и полово предавани инфекции, антибиотикът гепотидацин е на път да се превърне в първото наистина ефективно действащо лекарство от 90-те години на миналия век.
Проучването
Основната задача на екипа е да оцени дали гепотидацинът може да бъде използван за лечение на урогенитална (пикочно-полова) гонорея. Проучването от фаза 3 се провежда от 21 октомври 20219-а до 10 октомври 2023 г. В него участват 628 души на възраст над 12 години от шест държави – Австралия, Мексико, Германия, Испания, Обединеното кралство и САЩ.
Всички те са с поставена диагноза „Гонорея на пикочната и половата системи“.
Половината от доброволците приемат перорално (през устата) гепотидацин в две дози. Всяка от тях е по 3000 милиграма, а интервалът за прием е между 10 и 12 часа.
Другата половина от хората биват лекувани със стандартното лечение – единична доза от антибиотика цефтриаксон чрез инжекция, който се комбинира с прием през устата на втори антибиотик – азитромицин.
Резултатите
Данните от изпитването екипът представя по време на конгреса на Европейското дружество по клинична микробиология и инфекциозни болести, който се провежда от 11 до 15 април 2025 г. в австрийската столица Виена.
На 14 април резултатите от фаза 3 са представени в научното списание The Lancet.
Основният извод: „Гепотидацин, първокласен бактерициден (причиняващ смърт на бактериите) триазаценафтиленов антибактериален агент, който инхибира репликацията на бактериалната ДНК, се оказа ефикасен“, пишат авторите, сред които са проф. Джонатан Рос от Бирмингамски университетски болници в Обединеното кралство, проф. Кимбърли Уорковски от Университета Емори в САЩ, проф. Стефани Тейлър от Държавния университет в Луизиана, САЩ и проф. Дейвид Луис от Университета в Сидни, Австралия.
Гепотидацинът е ефективен толкова, колкото и настоящата комбинирана терапия. 92,6% от участниците, които приемат новия антибиотик, са излекувани от гонореята.
91,2% от доброволците, които приемат цефтриаксон и азитромицин също се избавят от заболяването.
Проучването показва още, че по-трудно се лекува гонорея в гърлото в сравнение с други части на тялото. От 16 души са излекувани 14 или 88%.
Международният екип установява още, че антибиотикът успява да се справи успешно и с резистентни на лечение инфекции на гонореята. И именно това е сериозният пробив, тъй като бактериите, причиняващи гонорея стават все по-устойчиви на традиционните антибиотици. Това прави лечението изключително трудно.
>>>Гонореята става все по-устойчива на антибиотично лечение
Учените не откриват странични ефекти, които застрашават живота на болните или са фатални и при двете групи. Факт е обаче, че в групата, която лекуват с гепотидацин, има по-високи нива на странични ефекти в сравнение с лекуваните с комбинацията цефтриаксон и азитромицин. Става дума за предимно стомашно-чревни неразположения като диария и гадене. Всички те са от леки до умерени.
Изследователите отбелязват колко е важно ефикасността на антибиотика да бъде изследвана и при лечението на групи, които не са част от настоящото изпитване, особено при жени, чернокожи и кафяви общности. В настоящото проучване мъжете са 92%, 74% са бели, а 71% са мъже, които правят секс с други мъже.
Лечението може да бъде важен инструмент в битката с увеличаването на щамовете на гонореята, които са резистентни към традиционното лечение, убедени са авторите. Не на последно място те смятат, че лечение само с хапче вместо с инжекция е по-добър вариант за болните, а и по-изгоден по отношение ресурсите в здравеопазването.
През март 2025 г. Американската агенция за храните и лекарствата одобри гепотидацинът за лечение на инфекции на пикочните пътища на жени и девойки.
>>>Откриха антибиотик, който предпазва от повтарящи се инфекции на пикочните пътища
Антибиотикът ще се продава под името Bluejepa и ще бъде наличен в САЩ след юни. Очакванията са да бъде одобрен и за лечението на гонорея.
Реакциите
Проф. Джефри Клауснер от Университета в Южна Калифорния смята, че проучването е направено много добре и показва наличието на повече възможности за лечение на гонорея като в същото време има решаващо значение по отношение на резистентността.
„Колкото повече опции имат лекарите, толкова по-добре, защото използването на едно и също лекарство за гонорея отново и отново води до истинска катастрофа, тоест до резистентност. Ако гепотидацинът бъде одобрен и препоръчан за лечението на гонорея, това ще бъде истински напредък“, смята проф. Кауснер.
>>>Изкуствен интелект открива протеинова основа за ваксина срещу гонорея
Експертът по инфекциозни заболявания и полово предавани инфекции от Колумбийския университет д-р Джейсън Зукър заявява: „Големият извод е, че наличието на допълнителни възможности за лечение на гонорея, е фантастично. Ключовото предимство е, че гепотидацинът не изисква инжекция в лекарския кабинет и ще бъде много по-лесно и удобно за пациентите.“
Специалистът по урология от Ню Йорк доц. Соврин Шах определя антибиотика като чудесно ново допълнение, особено като се има предвид, че: „Устойчивата на антибиотици гонорея е проблем за общественото здраве, тъй като процентът на болните от нея в САЩ е значителен.“
„Отчаяно се нуждаем от ефективни лекарства за борба с гонореята. Това изследване е сериозен пробив“, споделя изпълнителният директор на Националната организация за полово предавани болести Дейвид Харви.
Магнус Унемо от Университета Йоребру в Швеция и Теодора Уи от СЗО предупреждават, че бактерията на гонореята може да стане резистентна и към гепотидацина. „Да, той е обещаващ за лечението на гонорея, но поради присъщата способност на гонококите да развиват резистентност, предклиничното и клиничното разработване на допълнителни лечения за гонорея остават изключително важни“, пишат експертите.
За полово предаваните инфекции в САЩ
Случаите на три полово предавани инфекции, които подлежат на национално уведомление – хламидия, гонорея и сифилис, са увеличени с 90% през 2023 г., показват данни на Центровете за контрол и превенция на заболяванията в САЩ. Докладвани са над 2,4 милиона на полово предавани инфекции в цялата страна през 2023 г.
От 2009 г. до 2021 г. увеличението на хората с гонорея е 118%. През 2022-а са установени повече 640 000 случая на гонорея в САЩ, а в световен мащаб всяка година има 82 милиона нови случаи.
Гонореята може да предизвика сериозни здравословни усложнения ако не бъде лекувана. Сред тях възпалението на черния дроб, увреждания на сърцето и мозъка. Увеличава риска от безплодие и усложнения при бременност при жените.
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при гонорея
- Билки и средства подпомагащи лечението на гонорея
- Триделна амброзия, Гигантска амброзия
- Японска фалопия
- Гудучи
- Цефтриаксон
- Индийска сарсапарила
- Зловещи човешки експерименти, извършени без съгласието на пациенти през 20 век
- Пик на заразените със сифилис и гонорея в Европа
- Изкуствен интелект открива протеинова основа за ваксина срещу гонорея
Коментари към Антибиотик за инфекции на пикочните пътища е ефективен и срещу гонорея