Изкуствен интелект открива протеинова основа за ваксина срещу гонорея
Научен екип от Медицинския факултет на Масачузетския университет в Уорчестър, САЩ, разработва експериментална ваксина срещу гонорея. Лекарството, създадено на базата на протеините NGO1549 и NGO0265, създава антитела, които успяват да унищожат голям брой от щамовете на бактерията Neisseria gonorrhoeae, причиняваща гонорея.
Изследването
Екипът от Масачузетския университет, чийто ръководител е специалистът по инфекциозни болести проф. Санджей Рам, разчита на помощ в търсенето на ключови съставки за ваксина срещу гонорея на изкуствен интелект.
В случая става дума за модела Efficacy Discriminative Educated Network или EDEN, създаден от датския стартъп Evaxion Biotech.
„Проверихме 26 гонококови протеина, открити от платформа, която се управлява от EDEN и е обучена да идентифицира нови, защитни антигени на ваксина срещу гонорея при мишки. Комбинациите от два до три антигена с адювант с GLA-SE дадоха 11 варианта на ваксина“, пишат изследователите в статия, публикувана в научното списание mBio.
Проф. Рам разяснява, че най-напред тестват комбинации от два или три антигена при мишки. След анализа установяват два протеина, които участват в клетъчното делене и са обещаващи кандидати. След имунизирането на мишки с тези два протеина става ясн, че те убиват бактериите на множество щамове на гонорея ин витро. Учените правят и допълнителни изследвания, при които заразяват с Neisseria gonorrhoeae вече имунизирани мишки и ваксината намалява бактериалното натоварване.
>>>Изкуствен интелект открива тумори в мозъка
Проф. Санджей Рам коментира: „Това беше наистина изненада. Никой не би предвидил, че тези два протеина, за които се смяташе, че не са изложени на повърхността, ще работят във ваксини. Мнозина изследователи реагираха скептично.“
Освен това ваксината се оказва особено ефективна в битката срещу известния като неуязвим щам HO41, който не се лекува с антибиотици.
Ефикасността на отделните тестове, осъществени от научния екип на проф. Рам, кара групата на Еvaxion да комбинира протеините в един така наречен химерен протеин, който индуцира имунен отговор и показва ефикасност както в лабораторни условия, така и при животински модели.
Изследователите продължават да търсят протеини, кандидати за ваксина в други патогенни микроби. Предстоят и клинични проучвания, за да разберат дали същите протеини ще бъдат защита и за човешкото тяло.
Изследването и постигнатите резултати дават надежда на учените, че ще стигнат до създаването на ваксина срещу гонорея, която ще бъде в състояние да забави разпространението на резистентните към лечение на щамове.
За стартъпа Evaxion
През 2008 г. датчанинът Андриъс Матсон насочва усилията си към събирането на данни от публикуваната до момента научна литература за защитни повърхностни протеини от различни патогенни бактерии.
През същата година основава стартъпа Evaxion, а целта му е създаването на система, в основата на която е изкуственият интелект и която може да открива мишените на ваксина в инфекциозните микроби.
„С нашата технология за изкуствен интелект ние използваме силата на човешката имунна система, за да създадем нови имунотерапии“, казва Матсон.
Екипът на биотехнологичната компания разработва платформи за изкуствен интелект. Чрез него технологиите на Evaxion декодират имунната система на човека и създават нови имунотерапии за рак, бактериални заболявания и вирусни инфекции.
За гонореята
Бактерията Neisseria gonorrhoeae е причината за заболяването гонорея, което се предава по полов път. Данните на СЗО показват, че годишно тя засяга близо 80 000 000 души в света, например през 2020-а болните от гонорея са 82 000 000.
Сериозен проблем е, че бактерията е резистентна към почти всички антибиотици. Това прави лечението изключително трудно. Ако инфекцията не се лекува, усложненията от нея могат да бъдат не само сериозни, но и фатални. Затова и авторите на проучването са категорични, че има спешна необходимост от разработването на ефективни и безопасни ваксини срещу гонореята.
НОВИНАТА е свързана към
- Лечение при гонорея
- Триделна амброзия, Гигантска амброзия
- Цефтриаксон
- Билки и средства подпомагащи лечението на гонорея
- Гудучи
- Японска фалопия
- Индийска сарсапарила
- Джон Хънтър и ролята му за развитието на хирургията в Англия
- Бръшлянова тиква, Кокциния
- Зловещи човешки експерименти, извършени без съгласието на пациенти през 20 век
Коментари към Изкуствен интелект открива протеинова основа за ваксина срещу гонорея