Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Откриха лекарство за рядко заболяване с помощта на изкуствен интелект

Откриха лекарство за рядко заболяване с помощта на изкуствен интелект

от 11 фев 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Откриха лекарство за рядко заболяване с помощта на изкуствен интелект - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Учени откриват, че инхибитор на TNF (тумор некрозис фактор) може да излекува пациент с рядкото имунно заболяване идиопатична мултицентрична болест на Касълман (iMCD). Състоянието му е било изключително тежко и единствената останала за него възможност е била полагане на палиативни грижи (за облекчаване на симптомите).

Резултатите от проучването са публикувани в The New England Journal of Medicine.

Какво представлява идиопатичната мултицентрична болест на Касълман

Животозастрашаващото разстройство причинява системно възпаление и може да доведе до полиорганна недостатъчност, причинена от излишъка от интерлевкин-6 и други цитокини. Прогнозата за пациентите е лоша, като 25%-35% от тях умират до пет години след поставяне на диагнозата.

В САЩ има една одобрена терапия и тя включва прием на силтуксимаб (siltuximab), моноклонално антитяло, което инхибира интерлевкин-6. За жалост, лекарството дава резултати при едва 40%-50% от болните.

Симптоми при най-тежката форма на iMCD

Пациентът в настоящото изследване страда от най-тежката форма на идиопатична мултицентрична болест на Касълман (iMCD), която се характеризира с тромбоцитопения, аназарка (оток на цялото тяло), повишена температура, ретикулинова фиброза или бъбречна дисфункция и органомегалия (абнормно уголемяване на органите).

Заболяването му не се повлиява от проведеното лечение и е съпроводено от множество пристъпи и рецидиви. Една от последните терапии, на които е подложен, е с инхибитора на тирозин киназата на Bruton.

жена, която държи чаша вода и две капсули

Две години ремисия

Съавторът Дейвид Файгенбаум от Университета на Пенсилвания, отбелязва: „Преди да бъде включен в проучването, пациентът е бил на път да постъпи в хоспис, но ето че вече почти две години е в ремисия. Това дава надежда не само на него самия и на хората с идиопатична мултицентрична болест на Касълман, но и на пациенти с други заболявания, тъй като използвахме изкуствен интелект, който има потенциал да открива нови лечения за различни болести.“

Файгенбаум допълва, че има няколко хиляди души по света, които всяка година претърпяват пристъпи като този на техния пациент. Той признава, че тепърва ще се провеждат допълнителни проучвания, но все пак се надява максимален брой пациенти с iMCD да се повлияят добре от новата терапия.

» ДНК тест успява да идентифицира близо 50 редки болести

Комбиниран метод на лечение – протеомика, машинно обучение и инвитро анализ

Заедно с екипа си ученият прилага протеомично, транскриптомично инвитро моделиране и изчислителни техники с цел идентифициране на нови пътища, по които болестта може да бъде повлияна.

TNF сигнализиране при пациенти с iMCD

Изследователите откриват няколко признака за участие на TNF сигнализирането в патогенезата на идиопатичната мултицентрична болест на Касълман* и смятат, че именно в тази посока трябва да се насочи лечението.

От серумните протеомични анализи, с които учените сравняват 26 пациента с iMCD–TAFRO и 15 напълно здрави участника, става ясно, че при първите има повишено TNF сигнализиране.
Секвенирането на едноклетъчна РНК на мононуклеарни клетки от периферна кръв също показва повишена експресия на TNF в CD4+ Т клетки, особено наивни CD4+ Т клетки, от пациенти с iMCD–TAFRO.

След стимулация на клетките с форбол миристат ацетат и йономицин, делът на наивните CD4+ T клетки, които произвеждат TNF фактор, се удвоява при хората с идиопатична мултицентрична болест на Касълман и достига 43%, докато при контролната група той е едва 17%.

Екипът прилага нов метод за машинно обучение, който изчислява каква е вероятността всяко от одобрените в САЩ лекарства да лекува различни болести.

Адалимумаб инхибира TNF фактора при пациенти с идиопатична мултицентрична болест на Касълман

TNF инхибиторът адалимумаб (adalimumab), който е одобрен от властите за лечение на множество автоимунни заболявания, е посочен от алгоритъма като най-ефективното средство за лечение на iMCD след инхибиторите на интерлевкин-6.

Освен това методът за машинно обучение прогнозира, че TNF инхибиторът ще насочи действието си към CD4+ T, в които експресирането на TNF фактора е засилено.

Лекарството адалимумаб поставя пациента, пред който единствената възможна опция дотогава е била постъпване в хоспис, в най-дългата ремисия, откакто е диагностициран.

От екипа допълват: „Използвахме различни подходи за идентифициране на TNF сигнализирането като нов механизъм за лечение на хора с iMCD–TAFRO."

Учените се надяват, че потенциалът на иновативния метод, който обединява протеомика, транскриптомика, инвитро изследване и модел на машинно обучение, ще бъде разгърнат във времето, защото дава шанс на хората с редки болести.

Предстои да бъдат проведени още изследвания, с които да се изчисли инхибирането на TNF фактора в по-големи кохорти пациенти с идиопатична мултицентрична болест на Касълман.

* Identifying and Targeting TNF Signaling in Idiopathic Multicentric Castleman’s Disease, Melanie D. Mumau, Michael V. Gonzalez, David C. Fajgenbaum et al. 2025.

Източник:
  • Scientific Investigation Combo Reveals Drug Repurposing Potential: https://www.insideprecisionmedicine.com/topics/patient-care/scientific-investigation-combo-reveals-drug-repurposing-potential/
  • Identifying and Targeting TNF Signaling in Idiopathic Multicentric Castleman’s Disease: https://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMc2412494
Още по темата:
  • Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно Краят на един живот: Ален Кок, мъжът, който поиска да умре достойно
  • Кръвен тест ускорява диагностицирането на редки болести при бебета Кръвен тест ускорява диагностицирането на редки болести при бебета
  • Жена с рядкото заболяване синдром на Брук успя да роди здраво дете Жена с рядкото заболяване синдром на Брук успя да роди здраво дете
  • Обществото и лекарите са неосведомени по отношение на редките болести Обществото и лекарите са неосведомени по отношение на редките болести
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА
20.00лв.

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Откриха лекарство за рядко заболяване с помощта на изкуствен интелект

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Откриха лекарство за рядко заболяване с помощта на изкуствен интелект
    www.framar.bg 
    на 15 July 2025 в 23:27
    Коментирайте "Откриха лекарство за рядко заболяване с помощта на изкуствен интелект"

НОВИНАТА е свързана към

  • Изкуствен интелект открива, че лекарство против малария може да бъде използвано за лечение на остеопороза
  • Изкуственият интелект може да помогне за по-бързото идентифициране на аномалии на плода
  • Невронна мрежа определя причината за исхемичен инсулт
  • Изкуствен интелект, наречен Sybil, открива ранните признаци на рак на белите дробове
  • След 15 неуспешни опита: Жена забременя с помощта на изкуствен интелект
  • Проф. д-р Румен Стефанов Стефанов, д.м.
  • ChatGPT може да се използва като помощно средство в психотерапията
  • Как изкуственият интелект може да се използва за манипулиране на хора
  • Илон Мъск призовава ООН да забрани роботите убийци
  • Известни личности, които страдат от редки заболявания
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Как да разбера дали съм била осигурена за общо заболяване и майчинство

преди 1608 дни, 10 часа и 52 мин.

Лекарство или хранителна добавка за подсилване на апетита на човек на 81 години

преди 1819 дни, 11 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 4 дни, 13 часа и 31 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 6 дни, 13 часа и 8 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 11 дни, 11 часа и 28 мин.

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 18 дни, 7 часа и 38 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПАНТЕНОЛ СТИК ЗА УСТНИ SPF 15 4.5 г

АЛАЙВ КОМПЛЕКТ МУЛТИВИТАМИНИ ЗА ЖЕНИ таблетки * 30 NATURE'S WAY + МУЛТИВИТАМИНИ ЗА МЪЖЕ таблетки * 30 NATURE'S WAY

БИОХЕРБА ТЕРМОГЕНЕН КОМПЛЕКС + ХОЛИН капсули * 60

БИОХЕРБА СУПЕР СТРЕС - B КОМПЛЕКС + ВИТАМИН C капсули * 100

МАТИСЪН КИСЕЛИНЕН БАЛАНС таблетки * 60

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

КСИМЕБАК филмирани таблетки 200 мг * 14

Коментар на: Кресна от 15 юли 2025г. в 16:31:05

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:20:12

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Коментар на: Стела от 15 юли 2025г. в 15:18:06

ЛИЦЕРОЛ унгвент 70 мл PHYTO LIFE

Коментар на: Мирела от 15 юли 2025г. в 15:15:37

БИОХЕРБА ДЕМИР БОЗАН + ТИАМИН капсули 240 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 15 юли 2025г. в 14:27:44
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival