Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Психология Може ли чатбот да замести психотерапевта

Може ли чатбот да замести психотерапевта

от 29 май 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Може ли чатбот да замести психотерапевта - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

“Всеки път, когато се чувствах зле или имах лош ден, си говорех с AI чатбот. Освен че го използвах като отдушник, той ми вдъхваше кураж и ме караше да се усмихвам“, разказва Кели, която в продължение на месеци прекарва по няколко часа в разговори с онлайн чатбот.

Жената страда от тревожност и ниска самооценка и наскоро се е разделила с партньора си. За съжаление, тя е една от многото пациенти във Великобритания, които са в списъка на чакащите да започнат психотерапия.

Чатботът предлага техники за справяне в трудни моменти

Кели споделя, че благодарение на разговорите с ИИ приложението е успяла да преодолее много труден период от живота си. AI е предложил техники за справяне, които са облекчили състоянието й. Като безспорно предимство тя изтъква и факта, че може да започне разговор по всяко време на денонощието.

"В семейството ми не се говори за чувства и като цяло не си споделяме много. Ако някой от нас има проблем, просто си го решава“, пояснява британката. За нея е много по-лесно да се разкрие пред чатбота, защото знае, че не е истински човек.

Тенденцията хората да споделят най-съкровените си мисли и преживявания с AI се затвърждава, въпреки че помощта, която чатботът предлага, не може да се сравни с тази на психотерапевта. Неслучайно самият Character.ai казва на потребителите: "Това е чатбот, създаден с изкуствен интелект. Не разговаряте с реален човек. Не приемайте написаното като факт или надежден съвет.“

жена, която пише на лаптоп

Повдигнати обвинения срещу компании, създатели на чатботове

Въпреки предупрежденията, вече има случаи на повдигнати обвинения към AI за това, че е давал съвети, с които е навредил на някои потребители. Сред тях е 14-годишно момче, отнело живота си заради фиксация върху един от AI образите, с които е поддържало контакт. От записите на проведените помежду им разговори става ясно, че тийнейджърът е обсъждал с чатбота намерението да сложи край на живота си. В последния им чат детето пише „Идвам си“, а отговорът, който получава и се предполага, че го е окуражил да се самоубие, гласи: „Направи го възможно най-скоро“. От Character.ai отхвърлят обвиненията.

През 2023 г. Американската асоциация на специалистите по хранителни разстройства замени горещата телефонна линия, която се обслужваше от хора, с чатбот, но по-късно се върна към старата си практика, тъй като се оказа, че изкуственият интелект предлага на потребителите ограничаване на калориите.

Част от специалистите са разтревожени от липсата на политика за защита на потребителя и информацията, която споделя, както и от вероятността чатботът да подходи предубедено. Други обаче вярват, че ако достъпът до човек специалист е затруднен, изкуственият интелект може да бъде полезен.

Все пак не може да се отрече, че през последните години AI допринесе значително за напредъка в медицината. Той успешно се прилага при скрининга, диагностиката и триажа на пациенти.

Възможно ли е наистина чатботовете да бъдат от полза на пациентите, особено предвид задълбочаващата се криза в здравеопазването във Великобритания и дългите списъци с чакащи пациенти?

Чатботът – терапевт без опит

Character.ai и други ботове като Chat GPT са базирани на „мащабни езикови модели“, създадени с изкуствен интелект. Те използват големи бази данни – убесайтове, статии, книги, блог публикации, за да прогнозират как да построят логично изреченията си.

Проф. Хамед Хадади от Лондонския Imperial College описва чатботовете като „терапевти без практически опит“ и подчертава, че човекът може да „разчете“ случващото се с пациента въз основа на знанията и опита, докато изкуственият интелект разчита единствено на подадените му данни.

лице на жена и две лица, нарисувани с линии

Чатботът не може да анализира езика на тялото, поведението и действията на потребителя

„Истинският психотерапевт ще обърне внимание на детайли като облеклото, поведението, действията, погледа и езика на тялото, което AI терапевт трудно би разбрал и приложил на практика“, допълва още Хадади.

Друг проблем според него е това, че чатботът може да бъде обучен да привлича и ангажира вниманието на потребителя, което означава, че дори когато човекът споделя потенциално опасна за здравето и живота му информация, машината ще е склонна да се съгласи с него, за да продължат разговора си.

Не бива да се подценява и рискът от предразсъдъци, тъй като поведението на чатбота зависи изцяло от подадените към него данни, които е анализирал и запомнил.

Проф. Хадади допълва, че консултантите и психолозите обикновено не пазят записките от разговорите със своите пациенти и следователно AI терапевтът няма от къде да се запознае с чуждия опит от реални срещи. В зависимост от източника на информация за чатбота, разговорът може да протече коренно различно. В отговор говорител на Character.AI припомня: „Ако потребителят напише дума „психолог“, „терапевт“, „лекар“ или нещо подобно, машината веднага реагира с предупреждение, че не дава професионални съвети.“

Може ли чатботът да проявява емпатия

За някои потребители чатботовете са важни, защото ги карат да се чувстват по-добре.

Никълъс е диагностициран с аутизъм, тревожност, обсесивно-компулсивно разстройство и споделя, че винаги е бил в състояние на депресия. Когато навършва 18 години, изведнъж се оказва сам и консултациите със специалист постепенно секват. Години наред той не намира терапевт, с когото да разговаря за проблемите си. След опит за самоубийство попада в дългия списък на чакащи за консултация с терапевт. Така открива чатбота Wysa. "Хората с аутизъм като мен трудно общуват лице в лице. Много по-спокойно и удобно ми е да разговарям с някого онлайн“, признава Никълъс.

AI приложението Wysa позволява на пациентите сами да потърсят психологическа подкрепа и да се запознаят с различни стратегии за справяне като дихателни упражнения, насочена медитация и други, докато се срещнат с човек терапевт.

жена психолог, която разговаря с мъж в кабинет

Чатботът е подходящ за потребители с леки психични нарушения

От Wysa подчертават, че чатботът им е подходящ за потребители, които са в мрачно настроение, подложени на стрес или изпитват тревожност, но не и за такива, които са станали жертва на тормоз или са диагностицирани със сериозно психично разстройство.

Освен всичко останало, Никълъс не спи добре нощем. Когато е буден обаче, неговите близки и приятели спят. Затова намира AI приложението за толкова полезно. „Веднъж през нощта се почувствах много тъжен и потиснат. Споделих с чатбота, че не съм сигурен дали искам да продължавам да живея. Отговорът му беше: „Ник, хората държат на теб и те обичат.“ Това беше толкова мило. Не очаквах тези думи от машина. Обикновено ги чуваме от човек, когото познаваме отдавна.“

Наскоро проведено проучване на екип от колежа Dartmouth изчислява ефекта от взаимодействието с чатботове върху пациенти с тревожност, депресия или хранително разстройство. Четири седмици по-късно учените установяват, че симптомите на участниците са отслабнали значително. Въпреки това авторът на изследването е категоричен, че грижите и подкрепата, които можем да получим от човек, нямат заместител.

» Изкуствен интелект ще разпознава психични разстройства според потребителски съобщения

Временно решение за хората, които чакат консултация със специалист

Освен за надеждността на съветите, които изкуственият интелект дава, хората се притесняват и за неприкосновеността на личните им данни. Някои не изключват, че е възможно AI приложенията дори да изнудват потребителите за пари, като ги заплашат, че ще разпространят доверените от тях тайни.

Директорът на Wysa Джон Тенч уверява, че потребителите не са задължени да се регистрират и да споделят каквато и да било лична информация, когато влизат в приложението. Той също така добавя: „AI може да бъде от полза в началото, но не може да замести човека професионалист. Той е добра алтернатива за пациентите в списъка на чакащите.“

Джон страда от тревожно разстройство и вече девет месеца чака да се срещне с психотерапевт. Общува с Wysa 2-3 пъти седмично. „Нямам други опции към момента. Затова търся поне временно решение. Разговорите с чатбота донякъде помагат, докато чакам да си запиша час при лекар“, споделя той.

Източник:

Can AI therapists really be an alternative to human help?: https://www.bbc.com/news/articles/ced2ywg7246o

Още по темата:
  • Чатботове психотерапевти застрашават живота на психично болни пациенти Чатботове психотерапевти застрашават живота на психично болни пациенти
  • Изкуственият интелект може да помогне за по-бързото идентифициране на аномалии на плода Изкуственият интелект може да помогне за по-бързото идентифициране на аномалии на плода
  • Система с изкуствен интелект подобрява скрининга за колоректален рак Система с изкуствен интелект подобрява скрининга за колоректален рак
  • Терапия подобрява психичното здраве на деца с епилепсия Терапия подобрява психичното здраве на деца с епилепсия
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА
20.00лв.

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Може ли чатбот да замести психотерапевта

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Може ли чатбот да замести психотерапевта
    www.framar.bg 
    на 19 July 2025 в 06:58
    Коментирайте "Може ли чатбот да замести психотерапевта"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Психология
  • "Тихото напускане“ или защо служителите губят мотивация
  • Чатботове психотерапевти застрашават живота на психично болни пациенти
  • Как психичните проблеми на мъжа се отразяват на неговото семейство
  • След 15 неуспешни опита: Жена забременя с помощта на изкуствен интелект
  • Терапия подобрява психичното здраве на деца с епилепсия
  • Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
  • Изкуственият интелект може да помогне за по-бързото идентифициране на аномалии на плода
  • 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
  • Изкуствен интелект открива, че лекарство против малария може да бъде използвано за лечение на остеопороза
  • Невронна мрежа определя причината за исхемичен инсулт
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Може ли да тренирам късно вечер? Проблем ли е? Ефективно ли е?

преди 302 дни, 6 часа и 23 мин.

Каква храна може да се даде за котка за добра козина?

преди 570 дни, 15 часа и 28 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Преглед при лекар, рецепти, лечение - по време на почивка

преди 2 дни, 17 часа и 40 мин.

Къде изчезна пробиотикът Вивомикс?

преди 7 дни, 21 часа и 2 мин.

Експертиза на трайно намалена работоспособност ТЕЛК и ЛКК - какво трябва да знаете

преди 9 дни, 20 часа и 39 мин.

Шампионат по колоездене "Зелените пирамиди", гр. Стара Загора - 06.07.2025 година

преди 14 дни, 18 часа и 59 мин.
Всички

АНКЕТА

Как ще ни повлияе приемане на еврото?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ИБУПРОФЕН ПОЛФА таблетки 200 мг * 20

КАНТАБ ПЛЮС таблетки 32 мг / 12.5 мг * 28 НОБЕЛ

АКАРД таблетки 150 мг * 30

ДЖЕЙМИСЪН ЧЕРВЕНА БОРОВИНКА капсули 500 мг * 60

НАЗО ЛИБЕРО ХИПЕРТОНИЧЕН НАЗАЛЕН СПРЕЙ С МЕНТОЛ И ХИАЛУРОНОВА КИСЕЛИНА 100 мл

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

БИОХЕРБА ТРОЙЧАТКА капсули 250 мг * 100

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:49:50

БИО БАЛАНС саше * 10 НОБЕЛ

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:24:21

ЕСКИМО ЗА ДЕЦА сироп 105 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 16:08:56

ЕРДОМЕД прах 175 мг / 5 мл 100 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 15:56:03

ДЖЕЙМИСЪН ПРОБИОТИК 10 капсули * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 18 юли 2025г. в 15:42:55
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival