Има двупосочна връзка между проблемите със съня и психичното здраве
Повечето хора знаят от личен опит, че сънят влияе на психичното им състояние. Съществуването на връзка помежду им е потвърдено от редица проучвания, които откриват също, че проблемите със съня са свързани с някои психични състояния, сред които депресия, тревожност и биполярно разстройство. Имайки предвид това, учените смятат, че подобряването на съня може да има благоприятно въздействие върху психичното здраве и е възможно да играе важна роля в лечението на много разстройства.
- По какъв начин психичното здраве е свързано със съня?
- Депресия и безсъние
- Сезонно афективно разстройство и проблеми със съня
- Връзка между тревожността и съня
- Биполярно разстройство и проблеми със съня
- Шизофрения и лош сън
- Връзка между синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност и съня
- Разстройства от аутистичния спектър и проблеми със съня
Как психичното здраве е свързано със съня?
Мозъчната активност постоянно се променя по време на сън, като се увеличава и намалява през различните фази, съставляващи цикъл, който се повтаря четири до пет пъти на нощ. Всяка фаза играе съществена роля за мозъчното здраве и познавателните процеси – мислене, учене и памет. Освен това изследванията разкриват, че мозъчната активност по време на сън има дълбок ефект върху емоционалното и психическото здраве.
Достатъчният сън, особено сънят с бързо движение на очите, улеснява обработката на емоциите от мозъка. По време на сън той работи, за да оцени и запомни мисли и събития и изглежда, че липсата на почивка е особено вредна за консолидирането на положително емоционално съдържание. Това може да повлияе на настроението и емоционалната реактивност (способност за контролиране на първичните емоционални реакции) и е свързано с психичните разстройства и тяхната тежест, включително риска от суицидни мисли или поведение.
>>> Проблемите със съня в детска възраст са свързани с повишен риск от самоубийство
Тези открития поставят под въпрос традиционната гледна точка, според която проблемите със съня са симптом на различни психични разстройства. На преден план учените извеждат двупосочната връзка, при която нарушенията на съня могат да влошат психичното здраве, а проблемите с психичното здраве могат да доведат до лош сън.
Нарушения на съня и специфични проблеми с психичното здраве
Начинът, по който сънят и психичното здраве са преплетени, става още по-очевиден чрез преглед на познанията относно това как проблемите със съня са свързани с редица специфични психични състояния и разстройства в неврологичното развитие.
Депресия
Смята се, че над 300 милиона души по света страдат от депресия – вид разстройство на настроението, характеризиращо се с чувство на тъга или безнадеждност. Около 75% от тях проявяват симптоми на безсъние и прекомерна дневна сънливост.
>>> Разстройства на настроението
В исторически план, проблемите със съня са разглеждани като следствие от депресия, но все повече доказателства сочат, че лошият сън може да предизвика или изостри психичното разстройство.
Трудността при идентифициране на ясна причина и следствие отразява това, което се смята за двупосочна връзка, при която проблемите със съня и депресивните симптоми се подсилват взаимно.
Сезонно афективно разстройство
Сезонното афективно разстройство е форма на депресия, която най-често засяга хората през периодите от годината с намалена дневна светлина – есен и зима. Това състояние е тясно свързано с нарушаването на вътрешния биологичен часовник, който е от съществено значение за множество телесни процеси, включително съня. Следователно не е изненадващо, че хората със сезонно афективно разстройство са склонни да спят твърде много или твърде малко.
Тревожни разстройства
Всяка година около 20% от възрастните хора и 25% от тийнейджърите в Америка са засегнати от тревожни разстройства. Тези състояния, при които преобладаващите симптоми са ирационален неконтролируем страх и постоянно чувство на безпокойство, могат да повлияят на ежедневието и да увеличават риска от здравословни проблеми, включително сърдечни заболявания и диабет.
Тревожните разстройства са свързани с редица проблеми със съня. Безпокойството и страхът допринасят за състояние на свръхвъзбуда, което се счита за основен фактор за безсъние. Също така проблемите със съня могат да се превърнат в допълнителен източник на безпокойство, провокирайки предварителна тревожност преди лягане, което затруднява заспиването.
Проучванията откриват силна връзка между посттравматичното стресово разстройство и съня. Хората с този вид тревожно разстройство често възпроизвеждат негативни събития в ума си, страдат от кошмари и изпитват силна тревога – фактори, които могат да попречат на съня.
Връзката обаче не е еднопосочна. Изследванията показват, че безсънието може да провокира тревожност при хората, предразположени към този вид психични разстройства.
Биполярно разстройство
Биполярното разстройство е заболяване, засягащо основно настроението. Страдащите от психичното състояние се сблъскват както с маниакални, така и с депресивни епизоди.
При хората с биполярно разстройство моделите на сън се променят значително в зависимост от емоционалното им състояние. По време на маниакалните им периоди те обикновено изпитват по-малка нужда от сън, докато през депресивните фази може да спят прекалено много.
Има също доказателства, че проблемите със съня могат да предизвикат или влошат маниакалните и депресивните периоди и че поради наличието на двупосочна връзка, лечението на безсънието може да намали въздействието на биполярното разстройство.
Шизофрения
Хората с шизофрения – разстройство, характеризиращо се с отклонения в мисленето и възприятията – често страдат от безсъние и нарушения на циркадния ритъм. Лошият сън и симптомите на шизофрения могат да се подсилват взаимно, така че има потенциални ползи от нормализирането на моделите на съня.
>>> Безсъние при шизофрения – безопасен ли е приемът на мелатонин
Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност
Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) е разстройство на неврологичното развитие, което включва намален обхват на вниманието и повишена импулсивност. СДВХ обикновено се диагностици при деца, но може да продължи до зряла възраст.
Проблемите със съня са често срещани при хората със СДВХ. Те могат да изпитват трудности със заспиването, чести събуждания и прекомерна сънливост през деня. Честотата на други проблеми със съня, като синдром на неспокойните крака, също изглежда по-висока при диагностицираните със синдрома.
Има доказателства за двупосочна връзка между съня и синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност. Освен че са резултат от СДВХ, проблемите със съня могат да влошат някои признаци на разстройството.
Разстройства от аутистичния спектър
Разстройствата от аутистичния спектър включват няколко нарушения в неврологичното развитие, засягащи комуникацията и социалното взаимодействие, които обикновено се диагностицират в детството и могат да персистират в зряла възраст.
Децата и юношите с разстройство от аутистичния спектър имат по-често проблеми със съня, включително безсъние и нарушено дишане по време на сън. Тези нарушения обикновено са продължителни и могат да допринесат за влошаване на симптомите на разстройството.
Справянето с безсънието и други нарушения на съня е важен компонент от грижата, тъй като може да намали прекомерната сънливост през деня, както и други здравословни и поведенчески проблеми при хората с разстройство от аутистичния спектър.
Mental Health and Sleep: https://www.sleepfoundation.org/mental-health
Продукти свързани със СТАТИЯТА
КФД НУТРИШЪН МЕЛАТОНИН капсули * 200
ЛАЙФ ЕКСТЕНШЪН САМ-Е S-АДЕНОЗИЛ-МЕТИОНИН таблетки 400 мг * 30 02176
Безплатна доставка за България!СУОНСЪН МЕЛАТОНИН ЗА ДЕЦА ЯГОДА дъвчащи таблетки * 60 SW1884
МЕНТАЛ КОМФОРТ сироп 250 мл
АПОКЕЪР ЗА КАЧЕСТВЕН И ДЪЛБОК СЪН дражета * 60 ROSCH & HANDEL 7000356
НовОСТРОВИТ МЕЛАТОНИН таблетки 1 мг * 300
СТАТИЯТА е свързана към
- Знаете ли, че...
- Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора
- Син лотос, Син египетски лотос
- „Мозъчно гниене“ е думата на Оксфордския речник за 2024-а
- Билки и съвети за лечение на сънна апнея
- Акупресурни точки за бързо заспиване
- Как да се заредим с енергия след безсънна нощ
- Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
- 5-хидрокситриптофан
- Популярно лекарство за астма може да причини сериозни психични проблеми
- Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
Коментари към Има двупосочна връзка между проблемите със съня и психичното здраве