Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Любопитно Знаете ли, че... Има двупосочна връзка между проблемите със съня и психичното здраве

Има двупосочна връзка между проблемите със съня и психичното здраве

от 14 фев 2017г., обновено на 23 окт 2024г.
Редактор: Вероника Събова
Има двупосочна връзка между проблемите със съня и психичното здраве - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Повечето хора знаят от личен опит, че сънят влияе на психичното им състояние. Съществуването на връзка помежду им е потвърдено от редица проучвания, които откриват също, че проблемите със съня са свързани с някои психични състояния, сред които депресия, тревожност и биполярно разстройство. Имайки предвид това, учените смятат, че подобряването на съня може да има благоприятно въздействие върху психичното здраве и е възможно да играе важна роля в лечението на много разстройства.

  • По какъв начин психичното здраве е свързано със съня?
  • Депресия и безсъние
  • Сезонно афективно разстройство и проблеми със съня
  • Връзка между тревожността и съня
  • Биполярно разстройство и проблеми със съня
  • Шизофрения и лош сън
  • Връзка между синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност и съня
  • Разстройства от аутистичния спектър и проблеми със съня

Как психичното здраве е свързано със съня?

Мозъчната активност постоянно се променя по време на сън, като се увеличава и намалява през различните фази, съставляващи цикъл, който се повтаря четири до пет пъти на нощ. Всяка фаза играе съществена роля за мозъчното здраве и познавателните процеси – мислене, учене и памет. Освен това изследванията разкриват, че мозъчната активност по време на сън има дълбок ефект върху емоционалното и психическото здраве.

Достатъчният сън, особено сънят с бързо движение на очите, улеснява обработката на емоциите от мозъка. По време на сън той работи, за да оцени и запомни мисли и събития и изглежда, че липсата на почивка е особено вредна за консолидирането на положително емоционално съдържание. Това може да повлияе на настроението и емоционалната реактивност (способност за контролиране на първичните емоционални реакции) и е свързано с психичните разстройства и тяхната тежест, включително риска от суицидни мисли или поведение.

>>> Проблемите със съня в детска възраст са свързани с повишен риск от самоубийство

Тези открития поставят под въпрос традиционната гледна точка, според която проблемите със съня са симптом на различни психични разстройства. На преден план учените извеждат двупосочната връзка, при която нарушенията на съня могат да влошат психичното здраве, а проблемите с психичното здраве могат да доведат до лош сън.

Диаграма

Нарушения на съня и специфични проблеми с психичното здраве

Начинът, по който сънят и психичното здраве са преплетени, става още по-очевиден чрез преглед на познанията относно това как проблемите със съня са свързани с редица специфични психични състояния и разстройства в неврологичното развитие.

Депресия

Смята се, че над 300 милиона души по света страдат от депресия – вид разстройство на настроението, характеризиращо се с чувство на тъга или безнадеждност. Около 75% от тях проявяват симптоми на безсъние и прекомерна дневна сънливост.

>>> Разстройства на настроението

В исторически план, проблемите със съня са разглеждани като следствие от депресия, но все повече доказателства сочат, че лошият сън може да предизвика или изостри психичното разстройство.

Трудността при идентифициране на ясна причина и следствие отразява това, което се смята за двупосочна връзка, при която проблемите със съня и депресивните симптоми се подсилват взаимно.

Сезонно афективно разстройство

Сезонното афективно разстройство е форма на депресия, която най-често засяга хората през периодите от годината с намалена дневна светлина – есен и зима. Това състояние е тясно свързано с нарушаването на вътрешния биологичен часовник, който е от съществено значение за множество телесни процеси, включително съня. Следователно не е изненадващо, че хората със сезонно афективно разстройство са склонни да спят твърде много или твърде малко.

Тревожни разстройства

Всяка година около 20% от възрастните хора и 25% от тийнейджърите в Америка са засегнати от тревожни разстройства. Тези състояния, при които преобладаващите симптоми са ирационален неконтролируем страх и постоянно чувство на безпокойство, могат да повлияят на ежедневието и да увеличават риска от здравословни проблеми, включително сърдечни заболявания и диабет.

Тревожност

Тревожните разстройства са свързани с редица проблеми със съня. Безпокойството и страхът допринасят за състояние на свръхвъзбуда, което се счита за основен фактор за безсъние. Също така проблемите със съня могат да се превърнат в допълнителен източник на безпокойство, провокирайки предварителна тревожност преди лягане, което затруднява заспиването.

Проучванията откриват силна връзка между посттравматичното стресово разстройство и съня. Хората с този вид тревожно разстройство често възпроизвеждат негативни събития в ума си, страдат от кошмари и изпитват силна тревога – фактори, които могат да попречат на съня.

Връзката обаче не е еднопосочна. Изследванията показват, че безсънието може да провокира тревожност при хората, предразположени към този вид психични разстройства.

Биполярно разстройство

Биполярното разстройство е заболяване, засягащо основно настроението. Страдащите от психичното състояние се сблъскват както с маниакални, така и с депресивни епизоди.

При хората с биполярно разстройство моделите на сън се променят значително в зависимост от емоционалното им състояние. По време на маниакалните им периоди те обикновено изпитват по-малка нужда от сън, докато през депресивните фази може да спят прекалено много.

Има също доказателства, че проблемите със съня могат да предизвикат или влошат маниакалните и депресивните периоди и че поради наличието на двупосочна връзка, лечението на безсънието може да намали въздействието на биполярното разстройство.

Шизофрения

Шизофрения

Хората с шизофрения – разстройство, характеризиращо се с отклонения в мисленето и възприятията – често страдат от безсъние и нарушения на циркадния ритъм. Лошият сън и симптомите на шизофрения могат да се подсилват взаимно, така че има потенциални ползи от нормализирането на моделите на съня.

>>> Безсъние при шизофрения – безопасен ли е приемът на мелатонин

Синдром на дефицит на вниманието и хиперактивност

Синдромът на дефицит на вниманието и хиперактивност (СДВХ) е разстройство на неврологичното развитие, което включва намален обхват на вниманието и повишена импулсивност. СДВХ обикновено се диагностици при деца, но може да продължи до зряла възраст.

Проблемите със съня са често срещани при хората със СДВХ. Те могат да изпитват трудности със заспиването, чести събуждания и прекомерна сънливост през деня. Честотата на други проблеми със съня, като синдром на неспокойните крака, също изглежда по-висока при диагностицираните със синдрома.

Има доказателства за двупосочна връзка между съня и синдрома на дефицит на вниманието и хиперактивност. Освен че са резултат от СДВХ, проблемите със съня могат да влошат някои признаци на разстройството.

Разстройства от аутистичния спектър

Разстройствата от аутистичния спектър включват няколко нарушения в неврологичното развитие, засягащи комуникацията и социалното взаимодействие, които обикновено се диагностицират в детството и могат да персистират в зряла възраст.

Децата и юношите с разстройство от аутистичния спектър имат по-често проблеми със съня, включително безсъние и нарушено дишане по време на сън. Тези нарушения обикновено са продължителни и могат да допринесат за влошаване на симптомите на разстройството.

Справянето с безсънието и други нарушения на съня е важен компонент от грижата, тъй като може да намали прекомерната сънливост през деня, както и други здравословни и поведенчески проблеми при хората с разстройство от аутистичния спектър.

Източник:

Mental Health and Sleep: https://www.sleepfoundation.org/mental-health

Още по темата:
  • Младите хора днес са по-нещастни от възрастните Младите хора днес са по-нещастни от възрастните
  • Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
  • Приложението Mental е първата мобилна платформа за психично здраве, предназначена за мъже Приложението Mental е първата мобилна платформа за психично здраве, предназначена за мъже
  • Ползи от градинарството за физическото и психичното ни здраве Ползи от градинарството за физическото и психичното ни здраве
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани със СТАТИЯТА

СЪНЯТ. ЗДРАВ СЪН БЕЗ ЛЕКАРСТВА - Д-Р ПАТРИК ЛЬОМОАН - ИЗТОК - ЗАПАД
17.00лв.

СЪНЯТ. ЗДРАВ СЪН БЕЗ ЛЕКАРСТВА - Д-Р ПАТРИК ЛЬОМОАН - ИЗТОК - ЗАПАД

МЕЛАТОНИН сублингвални таблетки 1 мг * 180 НАТУРАЛ ФАКТОРС
23.50лв.

МЕЛАТОНИН сублингвални таблетки 1 мг * 180 НАТУРАЛ ФАКТОРС

СЛИЙП ЗЕН капсули * 60
39.90лв.

СЛИЙП ЗЕН капсули * 60

БИОХЕРБА ВАЛЕРИАНА ЕКСТРАКТ + МЕЛАТОНИН капсули * 100
12.39лв.

БИОХЕРБА ВАЛЕРИАНА ЕКСТРАКТ + МЕЛАТОНИН капсули * 100

Нов
АРМИНА БИО РОЛ ОН СЛАДКИ СЪНИЩА 10 мл
21.60лв.

АРМИНА БИО РОЛ ОН СЛАДКИ СЪНИЩА 10 мл

ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР НАЙТ таблетки * 30
30.00лв.

ДИФЪРЪНТ ФАРМ ПСИХО КЕЪР НАЙТ таблетки * 30

Коментари към Има двупосочна връзка между проблемите със съня и психичното здраве

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Има двупосочна връзка между проблемите със съня и психичното здраве
    www.framar.bg 
    на 17 May 2025 в 23:44
    Коментирайте "Има двупосочна връзка между проблемите със съня и психичното здраве"

СТАТИЯТА е свързана към

  • Знаете ли, че...
  • Как да се справим с безсънието
  • Калифорнийски мак
  • Сънотворен мак, Опиумен мак, Мак-градински, Питомен мак
  • Билки и съвети за лечение на сънна апнея
  • Ужасяващият съветски експеримент, при който група хора прекарват 15 дни без сън
  • Алтернативни методи за лечение на синдром на неспокойните крака
  • 5-хидрокситриптофан
  • Син лотос, Син египетски лотос
  • Съсънка, Котенце, Обикновена съсънка, Полска съсънка
  • Акупресурни точки за бързо заспиване
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Какво представляват хлоратите: приложение и въздействие върху човешкото здраве

преди 108 дни, 14 часа и 26 мин.

Келтска сол, месолонги, трапана - каква е разликата между различните видове сол

преди 226 дни, 1 час и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Услуги в България на speedybook.pro

преди 1 дни, 11 часа и 49 мин.

Какво представлява прозяването

преди 6 дни, 2 часа и 49 мин.

Кои са летните фестивали, които ще посетите?

преди 6 дни, 3 часа

Шалгам - сок от виолетов морков за детоксикация

преди 6 дни, 3 часа и 7 мин.
Всички

АНКЕТА

Прозрачна ли е благотворителността в България?

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ПОУМОН ХИСТАМИН 30 СН

РУУФ РАТ КАПАН ЗА МИШКИ И ПЛЪХОВЕ С ЛЕПИЛО 18 / 13 см CATCHMASTER

НИВЕА СЪН PROTECT & MOISTURE ХИДРАТИРАЩ СЛЪНЦЕЗАЩИТЕН СПРЕЙ ПОМПА SPF50+ 270 мл

СОЛИНГЕН МАГНУМ КЛЕЩИ ЗА НОКТИ 003

ОРТОТЕХ ОРТО СОФТ РАЗДЕЛИТЕЛИ ЗА ПРЪСТИ ХАЛУКС ПРОТЕКТ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:39:11

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 16:27:52

V08BA рентгеноконтрастни средства, съдържащи бариев сулфат

Коментар на: Десислава Петрова от 16 май 2025г. в 16:20:59

МАГНЕЗИЕВ БИСГЛИЦИНАТ капсули 200 мг * 120 НАТУРАЛ ФАКТОРС

Коментар на: Петя Петкова от 16 май 2025г. в 15:53:33

НИЛАЦИД ГАСТРОГЕЛ саше * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 16 май 2025г. в 15:24:57
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival