Ползи от градинарството за физическото и психичното ни здраве
Грижите за градината и цветята със сигурност носят истинско удоволствие, но как ли се отразяват на тялото ни? Можем ли да приемем градинарството като вид тренировка? Според специалистите – да. То е с умерена интензивност и се доближава като степен на натоварване най-много до разходките и колоезденето. Когато работим в градината, се активират всички групи мускули – на краката, бедрата, ръцете, раменете, гърба и корема. Освен че ставаме по-силни, ние горим и калории.
Копаенето, пренасянето на торби с тор, бутането на количка – всичко това увеличава силата ни, което от своя страна прави костите и ставите ни по-здрави. В същото време стресът върху тялото е минимален, за разлика от спортове като аеробиката и джогинга. Градинарството ни прави много по-гъвкави, тъй като повечето дейности, свързани с него, изискват разтягане.
Все пак специалистите подчертават, че, за да извлечем здравни ползи, е нужно да отделяме поне 30 минути няколко пъти седмично. Разбира се, как ще разпределим времето, е въпрос на личен избор.
Градинарството ни помага да отслабнем
По данни на списание National Gardening Magazine човек изгаря различен брой калории в зависимост от дейността, която извършва.
Дейност | Изгорени калории за 30 минути |
поливане | 60 |
засаждане/ садене | 160 |
почистване на плевели | 180 |
оформяне на храсти | 180 |
копаене | 200 |
работа с тежки електрически инструменти |
240 |
Експерти от Университета на Юта установяват, че хората, които се занимават с градинарство, имат много по-нисък индекс на телесна маса и са по-малко застрашени от затлъстяване от останалите.
Работата в градината увеличава плътността на костите
Учени от Университета на Арканзас провеждат изследване, в което са включени 3310 жени над 50-годишна възраст. След направено измерване със съответната апаратура става ясно, че тези, които поне веднъж седмично работят в градината, са с по-висока плътност на костите от онези, които не извършват физическа дейност, тичат, разхождат се или тренират аеробика.
Градинарството създава полезни хранителни навици
Според експерта по здраве Ан Кулце човек, който сам отглежда плодовете и зеленчуците си, е много по-вероятно да се храни здравословно, защото може да сравни качеството на собствената продукция с това на стоката в магазина. Свежестта и аромата на пресните продукти могат да ни накарат да променим хранителните си навици в положителна посока.
Работата в градината е полезна и за психичното ни здраве – ето как
Освен безспорните ползи за физическото ни здраве, градинските дейности се отразяват благотворно и на психичното ни състояние. Гари Алтман от училището по биологични науки към университета Rutgers разкрива, че престоят на слънце, докато се грижим за цветята или зеленчуците, гарантира прием на повече вит. D, който е важен не само за костите, сърцето и имунната система, но и за доброто ни настроение.
Понижава стреса
Алтман допълва: „Когато човек е заобиколен от растителност, той сякаш е намерил убежище, в което се чувства спокоен и защитен.“ Проучване от 2010 г. сочи, че 30 минути в градината понижават нивото на стрес повече отколкото 30 минути четене на закрито.
Според други специалисти пък бактерията Mycobacterium vaccae в почвата освобождава хормона на щастието серотонин.
Подобрява концентрацията
Докато работим в градината, в мозъка ни протича сложен мисловен процес, твърди Ейми Уегънфелд, доцент по трудова терапия към Университета Johnson & Wale. Тя пояснява, че има много научни доказателства за положителния ефект от градинарството върху когнитивните ни функции и концентрацията.
Забавя хода на деменцията
Надлъжно проучване, което продължава 16 години и обхваща близо 3000 възрастни доброволци, разкрива, че от всички фактори, свързани с начина на живот, единствено градинарството (когато се практикува ежедневно) намалява значително риска от деменция – с цели 36%.
Носи чувство на удовлетворение
Усещането да правим нещо с ръцете си и да виждаме плода от нашата работа е незаменимо. Още по-приятно е, ако отглеждаме зеленчуци и плодове, защото знаем, че даваме най-доброто на семейството си.
Важни съвети за начинаещи в градинарството
- Най-разумно е да започнете с по-леки дейности, които не отнемат твърде много време.
- Внимавайте с протягането, тъй като то крие риск от травма. Експертите препоръчват да сменяте заниманията си, за да активирате различни групи мускули.
- Ако смятате, че нямате нужната физическа издръжливост, бихте могли да отделите няколко минути преди и след работата в градината за стречинг упражнения.
- Излишно е да напомняме колко важно е да пиете вода, особено ако е горещо и сте навън за повече от 30 минути.
- Ръкавиците и дългите ръкави са добро решение в случай, че в градината има храсти.
- The Research Is In: Yes, Gardening Totally Counts As Exercise: https://www.mindbodygreen.com/articles/how-to-turn-gardening-into-a-workout
- Gardening as Exercise: https://www.mpcp.com/articles/healthy-lifestyle/gardening-as-exercise/
- Gardening has taken off. Here’s why the popular activity can replace your gym workout: https://edition.cnn.com/2023/04/07/health/gardening-exercise-benefits-wellness/index.html
- Терапия подобрява психичното здраве на деца с епилепсия
- Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
- Теглото при раждане влияе на риска от психични проблеми в детска и юношеска възраст
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
Продукти свързани със СТАТИЯТА
БИГДЖИГС ДЕТСКО ГРАДИНСКО ГРЕБЛО С ДЪЛГА ДРЪЖКА ЗЕЛЕНО BJ291
ВОДОСТРУЙКА HIGH PRESSURE CLEANER
Безплатна доставка за България!БИГДЖИГС КОМПЛЕКТ ГРАДИНСКИ ИНСТРУМЕНТИ BJ170
МНОГОФУНКЦИОНАЛНА СОЛАРНА LED ЛАМПА PANTA TRIOSOLAR
НовБИГДЖИГС ДЪРВЕНА ИГРАЧКА ЛАБИРИНТ ЦВЕТНА ГРАДИНА BB128
TEMO-O-CID спрей 600 мл
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Ефекти от „мозъчното гниене“ върху психичното здраве на младите хора
- 10-дневна диета с елда за отслабване с 10 килограма
- 7-дневна пречистваща диета и трайно отслабване с до 10 килограма
- „Мозъчно гниене“ е думата на Оксфордския речник за 2024-а
- Свалете 5 килограма само за 3 дни
- Диета с ябълки за 7 дни
- Калкулатор индекс на телесната маса
- Как се свалят 5 килограма за 1 седмица – стъпка по стъпка
- Билки и храни за потискане на апетита
- Диета с прясно зеле (10 килограма за 10 дни)
Коментари към Ползи от градинарството за физическото и психичното ни здраве