Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора
Маделин и Пол стоят един до друг на пейката. Тя му разказва как от месеци едва свързва двата края и очите й се пълнят със сълзи. Пол е разстроен от чутото. Нейните тревоги сякаш резонират в него и подклаждат собствените му страхове. Сърцето му натежава и не след дълго неговите очи също се навлажняват.
Какво се случва и защо? Според психолозите става въпрос за така нареченото „емоционално заразяване“, или поведенческо отражение.
Така както някои хора са по-податливи на заразяване с респираторни вируси, други път лесно „прихващат“ чуждите емоции.
Хората с повишена чувствителност са най-податливи на емоционално заразяване
„С емоциите на другите се „заразяват“ най-чувствителните. Това е несъзнателна реакция на адаптация, която настъпва при повтаряне на лицевото изражение, жестовете и позата на човека отсреща. Получава се нещо като мост, по който се предават чувствата“, пояснява професорът от Центъра за изследвания върху стреса в Монреал Пиерих Плюкелек.
Чувствителният човек може да усети физическо напрежение, когато вижда ядосани хора по телевизията и да се разплаче, когато някой друг плаче. Разбира се, той може да се „зарази“ и с хубави емоции.
» Как да осигурим на възрастните си родители спокойни и щастливи старини
Емоционалното заразяване е в основата на емпатията
За да се измери степента на податливост на емоционално заразяване, учените разглеждат емоции като радост, любов, гняв и страх. Те са на мнение, че способността да изпитваме същите чувства като човека до нас играе особено важна роля в обществото, защото е в основата на емпатията.
Тази уязвимост обаче може да бъде и опасна. Изследване на Мари-Хосе Рише от Института по гериатрия в Монреал разкрива, че „емоционалното заразяване“ се среща по-често и е по-силно изразено сред възрастните хора*, които са подложени на силен психологически стрес.
„Това проучване бе част от друго, свързано с психологическата устойчивост на възрастните хора. Основната цел беше да научим повече за факторите, които й влияят, за да ги предпазим от силния стрес, защото добре знаем, че стресът увеличава риска от сърдечносъдови нарушения, когнитивен упадък и преждевременна смърт“, пояснява Рише.
Резултатите от анализа показват, че степента на податливост на емоционално заразяване е индивидуална, също като личностните черти.
Изследване върху способността за емоционално заразяване при възрастните хора
В изследването са включени 170 доброволци над 55-годишна възраст, които живеят в домове за възрастни хора, използват услугите на различни местни организации и изпитват някакво затруднение, без значение какво е то. Под затруднение се има предвид предизвикателство, пречка или неприятна ситуация, в която индивидът попада. То се дели на два типа: външно (тежка загуба или конфликт с любим човек) и вътрешно (податливост на емоционално заразяване).
За да бъде представителна извадката, учените включват участници с различни нива на стрес и физически увреждания.
Данните се събират в продължение на една година.
85% от доброволците са от женски пол, а възрастта им е между 56 и 96 години, или средно 76,1 години. Повечето са родени в Канада и живеят сами.
Възрастните хора са разделени на три групи в зависимост от нивото на стрес:
- близо 45% отговарят на критериите за тревожност;
- около 20% проявяват клинични или субклинични симптоми на тревожна депресия;
- останалите 35 не показват признаци на тревожност или депресия.
Клинични са симптомите, които отговарят на критериите за поставяне на официална диагноза тревожност или депресия.
Податливостта на емоционално заразяване увеличава риска от тревожност с до 10 пъти
Екипът коригира нивата на стрес спрямо фактори като пол, възраст, доходи, условия на живот, самостоятелност, удовлетвореност от социалните контакти, както и спрямо скалата за измерване податливостта на емоционално заразяване.
Резултатите сочат, че възрастните участници, които са най-податливи да изпитват чуждите емоции, са 8,5 до 10 пъти по-застрашени от тревожност или тревожна депресия.
Това е първото изследване, което разглежда податливостта на емоционално заразяване като детерминанта на психологическия стрес при възрастните хора.
Канадските учени подчертават, че е много важно да се предприемат мерки за ограничаване риска от емоционално заразяване в домовете за възрастни хора и други подобни институции. Върху най-чувствителните е добре да се приложат инструменти за подобряване на психологическата устойчивост, а оттам и на качеството им на живот.
* Marie-Jos?e Richer et al, The contribution of vulnerability to emotional contagion to the expression of psychological distress in older adults, PLOS Mental Health, 2024.
- 'Emotional contagion' found to be a factor in seniors' mental health: https://medicalxpress.com/news/2024-11-emotional-contagion-factor-seniors-mental.html#google_vignette
- The contribution of vulnerability to emotional contagion to the expression of psychological distress in older adults: https://journals.plos.org/mentalhealth/article?id=10.1371/journal.pmen.0000098
- Кучетата усещат човешката болка и опитват да я облекчат
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Приложението Mental е първата мобилна платформа за психично здраве, предназначена за мъже
- Контактът с природата през детските години води до по-добро психично здраве в зряла възраст
СТАТИЯТА е свързана към
- Психология
- Какво е емпатия и защо е важна тя
- Защо порасналото ви дете се държи враждебно с вас
- Хуманистичната психология на Карл Роджърс
- Морален компас – какво представлява, как да го развиете и защо е важен за вас
- Училището не е ключов фактор за нарастващия брой тийнейджъри с лошо психично здраве
- Център за психично здраве "Проф. д-р Темков" ЕООД, гр. Бургас
- Емпатията - начин да усещаме околните
- 28 вдъхновяващи цитата за психичното здраве, стигмата и борбата с нея
- Огледални неврони и емпатия: Чудото на свързващите механизми
- Транссексуалните и небинарните хора са с по-висок риск от психични заболявания
Коментари към Емоционално заразяване – преживяването на чуждите емоции може да навреди на възрастните хора