Очен преглед с помощта на изкуствен интелект може да предпази младежи с диабет от ретинопатия
Изследване на учени от Центъра за детски болести Johns Hopkins разкрива, че очни прегледи, провеждани с помощта на изкуствен интелект (AI) върху деца и младежи с диабет*, помагат в превенцията на очните заболявания, които могат да доведат дори и до загуба на зрение. По време на теста се заснема задната част на окото, без да се налага разширяване на зениците. Предимството на AI е, че резултатите са готови веднага.
Според екипа AI технологията може да подобри качеството на здравната грижа, която получават младите хора с диабет от малцинствените групи, предразположените към очни заболявания, причинени от диабета, и всички онези, които нямат възможност да следят очното си здраве.
От научния доклад, публикуван в списание Nature Communications, става ясно, че, сред децата и младежите до 21-годишна възраст с диабет тип 1 и тип 2, онези, които са били подложени на очен преглед с изкуствен интелект, са изпълнили всички стъпки от процедурата.
Стандартен очен преглед при хора с диабет
Обикновено специалистите, които лекуват пациенти с диабет, и офталмолозите препоръчват годишен профилактичен преглед. Той обаче налага повторно посещение при оптометрист или офталмолог, както и прилагането на капки за разширяване на зениците.
Оказва се, че едва 35% до 72% от младите хора с диабет спазват препоръката за профилактика, като делът е още по-малък сред малцинствата и пациентите със затруднен достъп до здравеопазване. Други възможни причини за пропускане на очния преглед са схващането, че той не е необходим, неудобство, липса на време или на достъп до специалист.
По-старо проучване, проведено от Риса Улф, детски ендокринолог от центъра Johns Hopkins, и нейния екип разкрива, че самостоятелните прегледи с помощта на изкуствен интелект дават достатъчно надеждни и прецизни резултати, които улесняват поставянето на точна диагноза при установено очно заболяване.
Очният преглед с AI се провежда по време на срещата с ендокринолога
В новото изследване са включени 164 участници на възраст 8-21 години. Около 60% са от женски пол, а 41% са представители на малцинствени етнически групи. Учените ги разделят на случаен принцип в две групи. Първата група (83 души) е подложена на стандартната скринингова процедура и са насочени към оптометрист или офталмолог за профилактичен очен преглед. Втората група, която се състои от 81 пациенти, преминава самостоятелен очен преглед с AI, който трае между пет и десет минути и се провежда по време на консултацията с ендокринолога. Те получават резултатите си още преди да е приключило посещението им при специалиста.
Роля на изкуствения интелект
AI системата прави четири снимки на окото, без да има нужда от разширяващи зеницата капки, след което използва специален алгоритъм при анализ на изображенията, за да установи дали пациентът има ретинопатия или не. „Ако такава бъде диагностицирана, ендокринологът го насочва към очен специалист, който да даде своята окончателна оценка. Ако няма признаци на ретинопатия, най-малкото, което печели, е време, тъй като разбира добрата новина веднага“, пояснява д-р Улф.
Изследователите от Johns Hopkins установяват, че 100% от пациентите във втората група, подложена на AI преглед, приключват профилактичния си преглед още в самия ден, докато делът им в другата група, които трябва да посетят офталмолог самостоятелно, е едва 22%.
31% от AI групата са с нарушение на зрението вследствие на диабета
Друго заключение на екипа гласи, че при 25 от общо 81 доброволци, или 31% от AI групата, има признаци на DED (очно заболяване вследствие на диабета). 16 от тях си запазват час за вторичен преглед при офталмолог. Резултатите показват, че онези, които не са го направили, са от малцинствена етническа група или нямат здравни осигуровки.
Д-р Улф добавя: „С помощта на изкуствения интелект могат да бъдат прегледани много повече хора, което означава, че и много повече хора ще разберат, че зрението им е нарушено и се нуждаят от преглед при очен специалист. Ако им предложим по-удобен начин за провеждане на първото профилактично изследване, ще привлечем пациенти, които иначе не биха се изследвали, и ще ги предпазим от сериозни усложнения, включително загуба на зрение.“
Въпреки предимството на очния преглед с помощта на AI, учените уточняват, че той не е одобрен от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата при пациенти под 21-годишна възраст.
Диабетна ретинопатияНай-често срещаното заболяване на очите при пациенти с диабет (DED) е диабетната ретинопатия. Тя представлява усложнение, което настъпва, когато високото ниво на кръвната захар засегне капилярите и нервната тъкан на силно чувствителната към светлина ретина. Ретинопатията може да доведе до загуба на зрение. По данни на Американската диабетна асоциация от диабетна ретинопатия страдат между 4% и 9% от младежите с диабет тип 1 и между 4% и 15% от тези с диабет тип 2. Редовният скрининг за DED подпомага ранното откриване и навременно лечение на очното нарушение. |
* Risa M. Wolf et al, Autonomous artificial intelligence increases screening and follow-up for diabetic retinopathy in youth: the ACCESS randomized control trial, Nature Communications, 2024.
- Study finds AI-driven eye exams increase screening rates for youth with diabetes: https://medicalxpress.com/news/2024-01-ai-driven-eye-exams-screening.html
- Autonomous artificial intelligence increases screening and follow-up for diabetic retinopathy in youth: the ACCESS randomized control trial: https://www.nature.com/articles/s41467-023-44676-z
Продукти свързани със СТАТИЯТА
НЕУРЕТИН капки 10 мл
БИОДОКТОР ДИАБЕТО солуцио 50 мл.
ГЛИКОЛЕВЕЛ капсули * 30 ЗОНАФАРМ
ДЖАРОУ ФОРМУЛАС АЛФА ЛИПОЕВА КИСЕЛИНА таблетки 100 мг * 180
СМИНДУХ капсули 610 мг * 100 NATURE'S GARDEN
ЧАНКА ПИЕДРА ЧАЙ 105 гр. ENERGY GROUP
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Индрише
Коментари към Очен преглед с помощта на изкуствен интелект може да предпази младежи с диабет от ретинопатия