Използването на инсулинова помпа намалява значително риска от диабетна ретинопатия при деца и юноши
При едно от най-мащабните изследвания, включващо американски деца и юноши с различна расова принадлежност, които страдат от диабет тип 1 и тип 2, учени от „Johns Hopkins Medicine“, колежа „Baylor“ и университета в Уисконсин откриват кои са клиничните и демографски фактори за диабетна ретинопатия. Заболяването е сред основните причини за загуба на зрение по света и представлява увреждане на малките кръвоносни съдове, които покриват ретината (частта от окото, която фокусира светлината).
Според екипа най-важното заключение е, че пациентите с диабет тип 1, които използват инсулинова помпа, е по-малко вероятно да развият диабетна ретинопатия, независимо от другите рискови фактори, в сравнение с младите хора, които си набавят нужния инсулин с няколко инжекции дневно.
Проучването е публикувано на 27.09.2021 г. в списание „JAMA Network Open“.
Инсулиновата помпа позволява по-ефективен контрол върху гликемичния индекс
Един от авторите Риса Улф, детски ендокринолог и асистент по педиатрия в медицинското училище на университета „Johns Hopkins“, пояснява: „По-стари изследвания доказват, че използването на инсулинова помпа осигурява по-добър контрол върху гликемичния индекс*, тоест помага да се регулира ефективно кръвната захар. Също така тя понижава нивото на A1c в хемоглобина (HbA1c е количеството захар, свързано с хемоглобина в еритроцитите, което служи като показател за нивото на кръвната захар). Оттук стигнахме до извода, че вероятно ще намали и риска от усложнения, едно от които е диабетната ретинопатия. Изненадващо за нас, се оказа, че инсулиновата помпа предпазва по-добре от очното заболяване, без значение какви са стойностите на A1c.“
Използването на инсулинова помпа намалява вероятността от диабетна кетоацидоза
Специалистът по болести на ретината и асистент по офталмология към медицинското училище на университета в Уисконсин Руумаса Чанна добавя: „В нашето проучване разкрихме още една полза от инсулиновата помпа – пациентите с диабет, които я използват, много по-рядко постъпват в болница заради диабетна кетоацидоза. Състоянието е много опасно и може да причини диабетна кома или дори смърт. По-малкият риск от ретинопатия и кетоацидоза е достатъчно добра причина за лекарите да настояват техните малки пациенти с диабет тип 1 да се доверят на инсулиновата помпа.“
Обхват на изследването и резултати
За да бъде надеждно изследването, учените включват 1640 деца и юноши с диабет тип 1 (74%) или диабет тип 2 (26%). Средната им възраст е около 16 години, като момичетата са 53%. Участниците са с различна расова и етническа принадлежност: 40% от европеидната раса, 31% испаноговорящи, 23% афроамериканци и 6% други.
558 от 1216 пациенти (46%) с диабет тип 1 и 5 от 416 пациенти (1.2%) с диабет тип 2 използват инсулинова помпа. С диабетна ретинопатия са диагностицирани 57 от общо 1640-те участници, или само 3,5%.
„Установихме, че при децата с диабет тип 1, които предпочитат инсулиновата помпа, рискът от диабетна ретинопатия е много по-малък, след като се вземат под внимание четири други фактора: расова и етническа принадлежност, здравното осигуряване, което определя възможността за закупуване на уреда, времето, откакто са диагностицирани с диабет и нивото на HbA1c“, споделя Улф.
Д-р Чанна допълва: „Първоначалните данни сочат, че афроамериканските деца са 2,1 пъти по-застрашени от диабетна ретинопатия от останалите. След като обаче коригирахме резултатите спрямо техния осигурителен статус, времето, откакто са диагностицирани с диабет, HbA1c нивото и честотата на използване на инсулинова помпа от децата с диабет тип 1, разликата помежду им почти се стопи.“
Улф отбелязва, че малките пациенти от европеидната раса и децата, които се осигуряват към частен осигурителен фонд използват по-често помпа, отколкото афроамериканчетата (59% и 27% съответно). Според експерта резултатите ясно показват колко важно е всички те да имат възможност да си закупят инсулинова помпа, като за целта първо трябва да се открият пречките, с които се сблъскват повечето представители на малцинствените групи.
* Michael L. Ferm et al. Clinical and Demographic Factors Associated With Diabetic Retinopathy Among Young Patients With Diabetes. JAMA Network Open. 2021.
- Study: Youths who use insulin pumps less at risk for diabetic retinopathy: https://medicalxpress.com/news/2021-10-youths-insulin-diabetic-retinopathy
- Clinical and Demographic Factors Associated With Diabetic Retinopathy Among Young Patients With Diabetes: https://jamanetwork.com/journals/jamanetworkopen/fullarticle/2784531
- БДО организира скрининг за диабетна ретинопатия в 11 български града на 15 ноември 2019-а
- Устройство с изкуствен интелект диагностицира диабетна ретинопатия при пациенти
- Единствено профилактиката може да предпази от диабетна ретинопатия
- Сензори вместо глюкомери ще следят кръвната захар на деца с диабет тип 2 във Великобритания
Продукти свързани с НОВИНАТА
НЕУРЕТИН капки 10 мл
РЕПЕЙ КОРЕНИ
ХАЯ ЛАБС ЯБЪЛКОВ ПЕКТИН капсули 500 мг * 100
ПРОМОВИРУМИН ДЕНТ ФИЛТЪР * 120
ИНСУЛИНОВА ИГЛА PIC 33G 4 мм * 100
ТЕСТ ЛЕНТИ ЗА ИЗМЕРВАНЕ НА КРЪВНА ЗАХАР CODE FREE * 50
НОВИНАТА е свързана към
- Диабет
- Как да свалим нивата на кръвна захар без лекарства
- Лечение на инсулинова резистентност: лекарства, добавки и хранене
- Диета № 9 - при диабет
- Знаете ли достатъчно за подкожните мазнини в тялото?
- Инсулин и HOMA-индекс
- E11 Неинсулинозависим захарен диабет
- ACE инхибитори
- Повишена кръвна захар сутрин
- Индрише
Коментари към Използването на инсулинова помпа намалява значително риска от диабетна ретинопатия при деца и юноши