Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Ще замести ли изкуственият интелект медицинските сестри и какви са рисковете

Ще замести ли изкуственият интелект медицинските сестри и какви са рисковете

от 28 март 2025г., обновено на 31 март 2025г.
Редактор: Даниела Пройчева
Ще замести ли изкуственият интелект медицинските сестри и какви са рисковете - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Акценти

  • С помощта на изкуствен интелект болници в САЩ се надяват да намалят товара на медицинските сестри и да ги предпазят от бърнаут.
  • Ролята на AI засега е свързана най-вече със събиране на здравна информация за пациентите.
  • Има компании, които разработват AI аватари, чиято задача е да обучават пациенти как да се справят с хроничната болка.
  • Медицинските сестри са разтревожени, че изкуственият интелект може да ги замести, което е опасно и за самите пациенти.

Все повече компании разработват програми с изкуствен интелект (AI) с цел автоматизиране на част от най-времеемките за медицинските сестри задължения. Ръководствата на болниците, в които вече се прилага AI, смятат, че нововъведението предпазва медицинските сестри от бърнаут, повишава ефективността им и е поне частично решение на проблема с недостига на кадри.

На друго мнение обаче са синдикатите, според които с въвеждането на технологията се омаловажава богатият опит на здравните работници и се влошава качеството на здравните грижи за пациента.

Мишел Махон от Сдружението на медицинските сестри допълва: „Болниците отдавна чакат подходящия момент и законов начин, по който да заменят сестрите. Цялата екосистема е направена така, че задълженията им да бъдат автоматизирани и постепенно да бъдат изтласкани на заден план.“

Различни организации в подкрепа на медицинските сестри вече са провели над 20 демонстрации в лечебни заведения в цялата страна. Тяхното искане е да имат право на мнение, когато се решава как и къде точно ще се използва изкуствен интелект, както и да бъдат защитени от дисциплинарно наказание, ако пренебрегнат препоръка на AI.

медицински работник със синьо облекло и стетоскоп

Изкуственият интелект в болниците може да всее излишен страх и да даде грешни насоки

От години технологиите подпомагат работата на хората в болниците. Сензори, микрофони и камери, които улавят движение, се използват на все повече места. Данните от тях се свързват с електронни здравни досиета, след което се анализират с цел да се предотвратят други здравословни проблеми или усложнения. Въз основа на анализа медицинските сестри получават насоки какво да направят, понякога още преди да са имали време сами да оценят състоянието на пациента.

Адам Харт работи в спешното отделение на болница в Невада, САЩ. По време на смяна той получава известие от компютърната система на лечебното заведение, че е постъпил човек с животозастрашаващ сепсис.

По протокол Харт трябва веднага да му направи вливка в голяма доза, но, след като преглежда документацията на пациента, разбира, че страда от бъбречна недостатъчност, заради което е на диализа. Това означава, че интравенозната инфузия трябва да е в по-малки дози, за да не се натоварят бъбреците с голямо количество течност. Харт обсъжда казуса с главната сестра, но тя настоява да следва протокола. Едва след намесата на един от лекарите, служителят получава разрешение за бавно и умерено дозиране на лекарството.

Здравният работник е категоричен, че новите технологии могат да бъдат опасни, защото не отчитат фактори и обстоятелства, които човекът би взел под внимание.

"Разбирам, че целта на AI е да улесни наблюдението на голям брой пациенти и да се реагира бързо при възникнал проблем. В действителност обаче технологията по-често дава погрешни насоки и предупреждения“, казва Харт.

» Очен преглед с помощта на изкуствен интелект може да предпази младежи с диабет от ретинопатия

Може ли AI да бъде полезен в болниците

„И най-прецизната технология пропуска предупредителни знаци, за които една медицинска сестра е свикнала да следи – гримаса, специфична миризма и други. Хората също не са перфектни, но би било глупаво да бъдат изцяло заменени от машини“, смята деканът на Колежа за медицински сестри към университета Loyola Мишел Колинс.

Над 100 хиляди сестри напуснаха работа по време на пандемията, което според някои изчисления е довело до най-сериозния недостиг на кадри през последните 40 години. Директорите на болници смятат, че навлизането на AI може да бъде от огромна полза предвид застаряващото американско население и масовото пенсиониране на медицински сестри.

робот в операционна зала

Приложения на изкуствения интелект в болниците

Персоналът в университетската болница на Арканзас ежеседмично провежда стотици разговори, за да подготви пациентите за операция. Медицинските сестри потвърждават информация, свързана с издадените рецепти или със съпътстващи заболявания като сърдечно нарушение или сънна апнея, което е много важно преди поставяне на упойка.

Проблемът е, че много от пациентите вдигат телефона си вечер. Затова от януари 2025 г. ръководството на лечебното заведение решава да осигури на екипа AI асистент, произведен от компанията Qventus, който да се свързва с болните и застрахователите, да изпраща и получава здравна информация и да я обобщава, преди да я предостави на хората, работещи в болницата. От Qventus съобщават, че 115 болници вече използват тяхната технология.

» Система с изкуствен интелект подобрява скрининга за колоректален рак

Ролята на AI аватарите в здравеопазването

Докато някои компании предлагат продукти, чиято задача е да облекчат административната тежест в болницата, има такива, които предвиждат ключова роля за AI. Израелският стартъп Xoltar например се е специализирал в създаването на аватари, подобни на хора, които провеждат видео разговори с пациенти. Компанията работи съвместно с Mayo Clinic върху AI асистент, който запознава болните с когнитивни техники за справяне с хроничната болка. Друг аватар пък ще помага на хората, които искат да се откажат от цигарите.

Според специалисти в сферата на здравеопазването, които изучават AI, той може да помогне на относително здрави и проактивни в грижата за здравето си хора. Те обаче са по-малко от останалите. Тежко болните натоварват най-сериозно американската здравна система, а дали чатботове биха били полезни за тях, е въпрос, който тепърва трябва да се разисква.

Източник:

As AI reshapes patient care, human nurses are pushing back against its creeping influence: https://www.euronews.com/health/2025/03/18/as-ai-reshapes-patient-care-human-nurses-are-pushing-back-against-its-creeping-influence

Още по темата:
  • Изкуствен интелект открива, че лекарство против малария може да бъде използвано за лечение на остеопороза Изкуствен интелект открива, че лекарство против малария може да бъде използвано за лечение на остеопороза
  • Всеки пети личен лекар използва изкуствен интелект в работата си Всеки пети личен лекар използва изкуствен интелект в работата си
  • Изкуствен интелект определя подвида на рака по време на операция за отстраняване на мозъчен тумор Изкуствен интелект определя подвида на рака по време на операция за отстраняване на мозъчен тумор
  • Апарат ще диагностицира болестите Апарат ще диагностицира болестите
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА
20.00лв.

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Ще замести ли изкуственият интелект медицинските сестри и какви са рисковете

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Ще замести ли изкуственият интелект медицинските сестри и какви са рисковете
    www.framar.bg 
    на 03 July 2025 в 08:08
    Коментирайте "Ще замести ли изкуственият интелект медицинските сестри и какви са рисковете"

НОВИНАТА е свързана към

  • Изкуствен интелект открива, че лекарство против малария може да бъде използвано за лечение на остеопороза
  • ChatGPT може да се използва като помощно средство в психотерапията
  • Помага или вреди изкуственият интелект на човешкия мозък
  • Може ли чатбот да замести психотерапевта
  • Изкуственият интелект има добре развит умствен капацитет, но слаба памет
  • Роди се бебе, заченато по метод, контролиран изцяло от изкуствен интелект
  • BioNTech и InstaDeep представиха система за ранно откриване на варианти на SARS-CoV-2
  • Изкуствен интелект открива бързо огнищата на инсулин в панкреаса при вроден хиперинсулизъм
  • Изкуствен интелект генерира атрактивни образи с помощта на генеративно-състезателна невронна мрежа (GAN)
  • Илън Мъск призовава ООН да забрани роботите убийци
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();

ЗДРАВЕН ФОРУМ ПО ТЕМАТА

Рязък срив във здравето след поставяне на изкуствен зъб

преди 1975 дни, 5 часа и 51 мин.

Слагане на изкуствен маникюр вкъщи?!

преди 4096 дни, 20 часа и 19 мин.
Всички

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Защо не трябва да пием кафе преди кръвни изследвания - всичко което трябва да знаете

преди 5 дни, 16 часа и 19 мин.

Безплатна консултация за деца с витилиго - Габрово, юли, 2025 година

преди 7 дни, 9 часа

Прием в болница - какво заплаща НЗОК, какви документи са необходими и колко продължава болничният престой

преди 19 дни, 15 часа и 51 мин.

Психотест за оръжие в България: Какво представлява и формалност ли е?

преди 19 дни, 22 часа и 53 мин.
Всички

АНКЕТА

Пушите ли?

Виж резултатите
Още интересни публикации
Може ли чатбот да замести психотерапевта Може ли чатбот да замести психотерапевта

Може ли чатбот да замести психотерапевта

от 29 май 2025г. Прочети повече
ChatGPT може да се използва като помощно средство в психотерапията ChatGPT може да се използва като помощно средство в психотерапията

ChatGPT може да се използва като помощно средство в психотерапията

от 20 фев 2025г. Прочети повече

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

МАГНЕ В6 ФОРТЕ таблетки * 30 САНОФИ

ПИТАВИА таблетки 2 мг * 30 ТЕВА

ВИШИ СОЛЕЙ АВТОБРОНЗИРАЩО МЛЯКО ЗА ЛИЦЕ И ТЯЛО 100 мл

ЛА РОШ ТОЛЕРИАН СЕНЗИТИВ ХИДРАТИРАЩ КРЕМ ЗА ЛИЦЕ 40 мл

ЛИПОКАНТЕ таблетки 1 мг * 30

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 21:34:27

ЛЕВЗЕЯ ПЛЮС 10 мл

Коментар на: В12 от 02 юли 2025г. в 20:39:41

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 20:27:07

БАНЕОЦИН маз 20 г

Коментар на: DOBROMIR SIMOV от 02 юли 2025г. в 19:34:48

АМОКСИКЛАВ филмирани таблетки 875 мг / 125 мг * 20

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 02 юли 2025г. в 17:28:43
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2025 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival