Framar.bg 0
0
Е-аптека Промоции
Здравна библиотека
Здравни проблеми Медицинска енциклопедия Заболявания Симптоми и признаци Алтернативна медицина Анатомия Медицински изследвания Лечения Физиология Патология Ботаника Микробиология Фармакологични групи Медицински журнал Взаимодействия История на медицината и фармацията Здравето А-Я
Диагностик
Здравна помощ
Здравен справочник Специалисти Здравни заведения Аптеки Институции и организации Образование Спорт и туризъм Клинични пътеки Нормативни актове Бизнес Социални грижи Форум Консултации
Здравна медия
Здравни новини Любопитно Интервюта Видео Презентации Научни публикации Анкети Бъди активен Кампании
Здраве и начин на живот
Хранене Хранене при... Рецепти Диети Групи храни и ястия Съставки Е-тата в храните Спорт Съвети Психология Лайфстайл Интерактивни
За нас
За Фрамар За реклама Статистика Общи условия Екип Кариера Адреси на аптеки Фрамар Блог Важно Автори Програма за лоялни клиенти Промоционална брошура
Контакти
Назад | Начало Здравна медия Здравни новини Изкуствен интелект, наречен Sybil, открива ранните признаци на рак на белите дробове

Изкуствен интелект, наречен Sybil, открива ранните признаци на рак на белите дробове

от 02 май 2023г.
Редактор: Гергана Караилиева
Изкуствен интелект, наречен Sybil, открива ранните признаци на рак на белите дробове - изображение
  • Инфо
  • Продукти
  • Коментари
  • Свързаност
Инфо
Инфо
Продукти
Коментари
Свързаност

Изкуствен интелект (ИИ) открива ранните признаци за рак на белите дробове години преди лекарите да видят заболяването при извършването на компютърна томография.
Sybil е дело на учени от Масачузетския технологичен институт в Кеймбридж и на Mass General Cancer Center.

Проучване показва, че Sybil успява да прогнозира с точност от 86% до 94% дали в следващата година човек ще развие рак на белия дроб.

За Sybil

Голямото предимство на инструмента Sybil се състои в това, че той търси признаците, показващи къде е възможна появата на рака, за да може лекарите да знаят къде да търсят и да открият заболяването във възможно най-ранния му стадий. Това е от съществено значение, защото ракът на белия дроб се лекува, точно когато бъде открит рано, а именно това е изключително трудно.

За да предвиди риска изкуственият интелект разчита на компютърната томография. Sybil анализира триизмерното изображение като търси както признаци на необичаен растеж в белите дробове, но и други изменения.

„Всъщност Sybil търси модели на промени, които учените все още не разбират напълно“, коментира доц. д-р Флориан Финтълмен, един от изследователите, които работят по ИИ и рентгенолог в Mass General Cancer Center.

След като извършва анализа на всичко, което е видял, изкуствения интелект дава прогноза дали в следващите от една до шест години, човек ще развие заболяването.

>>>Разкриват механизма, по който мръсният въздух причинява рак на белия дроб

Д-р Финтълмен обяснява още, че има случаи, в които инструментът открива признаци, които лекарите не са успели да видят в зародиш, а са ги открили няколко години по-късно.

изкуствен интелект-рак на белия дроб

„В бъдеще Sybil ще помага на специалистите да вземат важни решения, но няма да ги замества напълно. Защото има нужда от лекар, който да определи къде точно е ракът, да вземе решение за възможно най-доброто лечение и да го осъществи реално“, казва един от създателите на Sybil.

Предимствата и недостатъците

До момента над 300 инструмента на изкуствения интелект, които се използват в радиологията, са одобрени от Агенцията за контрол на храните и лекарствата в САЩ (FDA). По-голямата част от тях се използват от лекарите при поставянето на диагноза, но сред тях няма инструмент, който да е в състояние да направи прогноза за бъдещ риск от рак.

И точно това е предимството на Sybil, който търси признаците, които предвещават появата на заболяването. Това е от огромно значение, защото ракът на белия дроб е сред най-трудно установимите в ранен стадий. Докато се появят ярко изразените симптоми като упорита кашлица или затруднено дишане, то той е вече в напреднал стадий, което означава, че е труден за лечение.

Изследване от февруари 2020 г. показва, че скрининг, осъществен с компютърна томография може да намали рискът от смърт от рак на белия дроб с 24%, точно поради ранното му откриване. В същото време изкуственият интелект е в състояние да повиши нивата на оцеляване, смятат специалистите.

изкуствен интелект-рак на белия дроб

Един от най-авторитетните специалисти по разработването на ИИ, който да бъде в помощ не само на рака, но и на други заболявания, проф. Анант Мадабхуши, който в момента работи в Emory School of Medicine, изразява притеснения за типа данни, които учените използват за обучението на новия инструмент. Проблемът, който той очертава, е, че те „не представят в пълнота разнообразието на нашата страна“. Екипът, създал Sybil, признават, че наистина данните не включват достатъчно чернокожи или латиноамериканци.

Проф. Мадабхуши подчертава още: „Трябва да се уверим, че изкуственият интелект не представя или отразява нашите пристрастия.“

>>>Изкуствен интелект може да предвиди ефекта от химиотерапията при рак на гърдата

Въпреки непълнотите и някои резерви обаче учените смятат, че ако инструментът на ИИ Sybil бъде одобрен от Агенцията по храните и лекарствата, това ще бъде скок напред в ранното откриване на рак на белия дроб, който е третият най-често срещан рак в САЩ. Всяка година в страната се откриват над 238 000 нови случая, а над 127 000 души губят битката с него.

Източник:
  • https://www.nbcnews.com/
  • https://www.massgeneral.org/cancer-center/
  • https://news.mit.edu/
Още по темата:
  • Възможно ли е бактериите в белите дробове да помогнат при диагностиката и лечението на рак на белия дроб Възможно ли е бактериите в белите дробове да помогнат при диагностиката и лечението на рак на белия дроб
  • Малък процент болни от рак на белия дроб се диагностицират в ранен стадий Малък процент болни от рак на белия дроб се диагностицират в ранен стадий
  • Трансплантираха белодробна артерия на 70-годишна жена с рак на белия дроб Трансплантираха белодробна артерия на 70-годишна жена с рак на белия дроб
  • Учени са на път да разкрият някои от причините за рак на белия дроб при непушачи Учени са на път да разкрият някои от причините за рак на белия дроб при непушачи
5.0/5 1 оценка

Продукти свързани с НОВИНАТА

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА
10.23€ / 20.01лв.

ХИЛЯДА МОЗЪКА: НОВА ТЕОРИЯ ЗА ИНТЕЛЕКТА - ДЖЕФ ХОКИНС - СИЕЛА

Коментари към Изкуствен интелект, наречен Sybil, открива ранните признаци на рак на белите дробове

От сайта
Напиши коментар 0 коментара
  1. Коментирайте Изкуствен интелект, наречен Sybil, открива ранните признаци на рак на белите дробове
    www.framar.bg 
    на 01 July 2026 в 22:57
    Коментирайте "Изкуствен интелект, наречен Sybil, открива ранните признаци на рак на белите дробове"

НОВИНАТА е свързана към

  • Малък процент болни от рак на белия дроб се диагностицират в ранен стадий
  • Помага или вреди изкуственият интелект на човешкия мозък
  • Ще замести ли изкуственият интелект медицинските сестри и какви са рисковете
  • Ще предсказват опасни изригвания на Слънцето с помощта на изкуствен интелект
  • Може ли чатбот да замести психотерапевта
  • Очен преглед с помощта на изкуствен интелект може да предпази младежи с диабет от ретинопатия
  • Ново устройство определя пациентите, подходящи за лечение с имунотерапия
  • AI инструмент може да предскаже риска от над 1000 заболявания
  • Изкуственият интелект има добре развит умствен капацитет, но слаба памет
  • Тестват първата в света ваксина срещу рак на белия дроб
googletag.pubads().definePassback('/21812339056/Baner300600', [300, 600]).display();
Най-новите публикации
Протеин в кръвта показва риска от деменция години преди първите симптомиПротеин в кръвта показва риска от деменция години преди първите симптоми

Протеин в кръвта показва риска от деменция години преди първите симптоми

от 01 юли 2026г.Прочети повече
Актуализират препоръките за диагностика на полиендокринен метаболитен овариален синдромАктуализират препоръките за диагностика на полиендокринен метаболитен овариален синдром

Актуализират препоръките за диагностика на полиендокринен метаболитен овариален синдром

от 01 юли 2026г.Прочети повече
Централноафриканската република обяви епидемия от холераЦентралноафриканската република обяви епидемия от холера

Централноафриканската република обяви епидемия от холера

от 01 юли 2026г.Прочети повече

НАЙ-НОВОТО ВЪВ ФОРУМА

Може ли да се спортува преди кръвни изследвания?

преди 8 дни, 8 часа и 42 мин.

Рибата заек — едно от най-опасните създания в Средиземно море

преди 12 дни, 12 часа и 28 мин.
Всички

АНКЕТА

Позволявате ли на децата ви да използват социални мрежи

Виж резултатите

Е-АПТЕКА ПОСЛЕДНО ОБНОВЕНИ

ВАРИВАКС прах и разтворител за инжекционна суспензия в предварително напълнена спринцовка 0.5 мл

ОСАВИ ЛЪВСКА ГРИВА капсули 600 мг * 60

ПЮРВИТАЛ АРТРОАКТИВ капсули * 80

СЕРЕТИД ДИСКУС 50 мкг / 500 мкг 60 дози

ГИНКО БИЛОБА МАКС екстракт 100 мл ЦВЕТИТА ХЕРБАЛ

ПОСЛЕДНИ КОМЕНТАРИ

ПРИМОЛУТ - НОР таблетки 5 мг * 30 BAYER

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2026г. в 13:55:24

ГАСТРОЦИНЕЗИН таблетки * 60

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2026г. в 11:48:17

ЦИТИЗИН таблетки 250 мг * 30

Коментар на: www.framar.bg отговаря от 01 юли 2026г. в 11:43:07

ГАСТРОЦИНЕЗИН таблетки * 60

Коментар на: Диана Рангелова от 01 юли 2026г. в 11:17:58

ЦИТИЗИН таблетки 250 мг * 30

Коментар на: Николина Иванова от 01 юли 2026г. в 11:01:15
При възникнало съмнение за здравословен проблем или нужда от лечение, моля винаги се обръщайте за медицинска консултация към квалифициран и правоспособен лекар или фармацевт. В никакъв случай не възприемайте дадената Ви чрез сайта информация като абсолютно достоверна и правилна, дори и същата да се окаже такава.
Данни на Фрамар ООД:
  • Фрамар ООД, ЕИК: 123732525, Стара Загора, ул. Петър Парчевич № 26, телефон: 0875 / 322 000, e-mail: office@framar.bg
  • За контакт
  • Borika
  • MasterCard
  • mastercard securecode
  • Visa
  • verified by visa
Информация:
  • Общи условия
  • Политика за поверителност
  • Политика за използване на бисквитки
  • Право на отказ от договора
  • Рекламации
  • Доставка
  • Плащания
  • Отстъпки за регистрирани клиенти
  • Промоции и безплатна доставка
  • Често задавани въпроси
  • Карта на сайта
  • При възникване на спор, свързан с покупка онлайн, можете да ползвате сайта ОРС
  • Български Фармацевтичен съюз
  • Изпълнителна агенция по лекарствата
  • Комисия за защита на потребителите
  • Министерство на здравеопазването
БДА NextGenerationEU DMCA.com Protection Status
© 2007 - 2026 Аптеки Фрамар. Всички права запазени! Framar.bg във Facebook
Изработка на уеб сайт от Valival