Разкриват механизма, по който мръсният въздух причинява рак на белия дроб
Учени от лондонския Институт „Франсис Крик“ установяват биологичния механизъм, чрез който мръсният въздух оказва влияние върху заболеваемостта от рак. Изследването е представено по време на международната конференция на Европейското дружество по онкология в Париж, която се провежда от 9 до 13 септември 2022 г.
Учените са убедени, че резултатите от изследването им ще променят изцяло разбирането за това как точно се образуват туморите. Причината за увереността е, че с настоящото проучване изследователите установяват, че генетичният код на клетката е увреден и за превръщането й в тумор е нужно само фактор, който да активира процеса. Това се различава от битуващото до момента разбиране, че генетичният код мутира, докато се превърне в рак.
Ролята на фините прахови частици
Че замърсяването на въздуха причинява рак на белите дробове е добре известно. Изследването на екипа се фокусира върху търсенето на отговора как точно действа механизмът, но и защо е толкова висок броят на хората с подобна диагноза, които никога не са пушили.
>>> Учени са на път да разкрият някои от причините за рак на белия дроб при непушачи
За да разберат как точно действат фините прахови частици, когато попаднат в тялото, учените от Института „Франсис Крик“ проучват данните на повече от 460 000 души от Англия, Южна Корея и Тайван. По време на лабораторни изследвания с мишки се установява, че мръсните прахови частици водят до промени в два гена – EGER и Kras, които са свързани с рака на белия дроб.
След това екипът анализира и 250 проби от белодробна тъкан на хора, изложени на канцерогенни агенти като тютюн или силно замърсяване. Откриват мутациите в гена EGER в 18% от пробите, а в 33% установяват промени в Kras.
“Вероятно сами по себе си тези мутации не са достатъчни, за да доведат до рак. Когато обаче изложите клетката на замърсяване, това стимулира вид възпалителна реакция и ако клетката има мутация, тя ще образува тумор“, разяснява един от авторите на проучването проф. Чарлз Суонтън и допълва пред научния форум, че са успели да разгадаят "биологичния механизъм на това, което досега беше енигма“.
Констатацията е, че фините прахови частици буквално „събуждат“ иначе пасивни мутации в белодробните клетки и провокират превръщането им в ракови.
Този вид мутации съществуват и в здравата тъкан на белия дроб и представляват грешки, които се натрупват в ДНК през целия живот. Обикновено те са безобидни. Както подчертава проф. Суонтън: „Ясно е, че тези пациенти се разболяват от рак, без да имат мутации, така че трябва да има друга причина. В същото време традиционно свързваме мръсния въздух с рака на белите дробове, но често тази връзка се пренебрегва, защото механизмите са неясни“.
Точно течни механизми биват разкрити в настоящото изследване. Множеството експерименти показват ясно, че клетките, които съдържат пасивни мутации, могат да се превърнат в ракови, когато са изложени на замърсени частици PM2.5.
Така замърсяването се превръща в запалителна искра.
>>> Здравето на милиарди хора по света е застрашено, защото дишат мръсен въздух
Прецизните изследвания в лаборатория показват, че мишки, които носят мутации в гена EGER, са по-склонни за развият рак, когато са изложени на мръсен въздух. Рискът е следствие от протеина IL1B (интерлевкин-1 бета), който е в основата на възпалението. Когато изследователите дават на мишките, изложени на мръсен въздух, лекарства, които блокират протеина, се оказва, че с тях спират и развитието на рак.
Проф. Суонтън е категоричен, че е време светът да се събуди по отношение на разбирането си за въздействието, което има замърсяването върху човешкото здраве. „Не може да пренебрегнете климата. Ако искате да обърнете внимание на човешкото здраве, то първо трябва да обърнете внимание на здравето на климата“, категоричен е специалистът.
Реакцията на научната общност
Проф. Алън Балмейн от Калифорнийския университет е на мнение, че изводите от изследването имат реално отражение върху разбирането за това как пушенето причинява рак. И мръсният въздух, и цигареният дим съдържат множество стимулиращи вещества. „Това е известно от 60-те години на 20 век, но се пренебрегва, защото всички се фокусират върху мутациите. С изследването на колегите от Лондон нещата започват да се изясняват“, казва специалистът по генетика на рака.
Проф. Сюзет Делалож, специалист онколог и ръководител на програмата за превенция на рака в Института „Gustave-Roussy”, определя откритието като революционно и важно както за научната общност, така и за пациентите и обществото. „Това ще позволи на всички непушачи с рак на белия дроб да разберат каква е причината да се разболеят, от една страна, а от друга се надявам, че по отношение на общественото здраве резултатите от проучването ще доведат до по-ниски прагове на фини прахови частици в Европа, защото сега стойността им е над допустимата“, коментира проф. Делалож.
Според професора от Университета в Хонконг Тони Мок изследването би следвало да активира обществата най-накрая да се справят с проблемите, свързани със замърсяването и въглеродните емисии. „Причините са не само екологични, но и здравословни и е крайно време да положим усилия за решаването им“, коментира ученият.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER AV-99C
Безплатна доставка за България!НОВИНАТА е свързана към
- Наносензори откриват рак на белия дроб чрез издишвания от човек въздух
- Защо някои заклети пушачи никога не се разболяват от рак на белия дроб
- Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
- Какви са разликите между пречиствател и йонизатор за въздух
- Тестват първата в света ваксина срещу рак на белия дроб
- Разработват ваксина, ефективна срещу 90% от видовете рак на белия дроб
- Отоплението на дърва повишава риска от развитие на рак на белия дроб при жените с 43%
- Д-р Ален Петров: Най-разпространеното злокачествено заболяване в България е ракът на белия дроб
- Микророботи доставят лекарство за рак директно в туморите
- Кръвен тест помага в избора на лечение за пациенти с рак на белия дроб
Коментари към Разкриват механизма, по който мръсният въздух причинява рак на белия дроб