Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене
Уреди за бавно готвене, иновативни термометри, индукционни котлони – днес на пазара се предлагат най-различни продукти, които да улеснят готвенето, особено във време, когато всяка минута е ценна. Всъщност индукционните котлони отдавна са популярни в Европа и Азия, най-вече заради високата си енергийна ефективност. Напоследък обаче се провеждат проучвания, които обръщат внимание не на електрическите, а на газовите печки и на рисковете, свързани с отделяните от тях емисии във въздуха на закрито.
Представители на агенции и центрове за проучвания върху качеството на въздуха като „California Air Resources Board“ предупреждават, че газовите печки могат да отделят във въздуха опасни замърсители, какъвто е азотният диоксид, по време на работа, както и след изключването им.
Джонатан Леви, професор по въздействие на факторите в околната среда върху човешкото здраве от университета в Бостън, участва в множество измервания степента на замърсеност на въздуха в домовете и създава модели, с чиято помощ може по-лесно да се предвиди как всеки потенциален източник на замърсяване би допринесъл за качеството на въздуха. Ето как газовите печки биха могли да навредят на здравето ви според проф. Леви.
Газови изпарения по време на готвене и връзката им с респираторните проблеми
Един от основните замърсители на въздуха, който обикновено се свързва с използването на газови печки, е азотният диоксид (NO2) – вторичен продукт от процеса на изгаряне на горивото. Данните сочат, че излагането на азотен диоксид у дома може да влоши състоянието на хората с астма и да принуди децата с респираторното заболяване по-често да прибягват до инхалатор. Газът е опасен и за пациентите с хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ).
Азотен диоксид навлиза отвън, но може да се отдели и от някои уреди в жилището. Пикови стойности се отчитат по време на трафик, а на закрито най-голямо количество се отделя от газовите печки.
Представители на газовата индустрия опровергават твърдението и твърдят, че уредът отделят незначително количество от опасното химично съединение. Вероятно е точно така, но не навсякъде, особено когато говорим за усреднени степени на излагане в продължение на месеци или години.
Най-висока концентрация на азотен диоксид по време на готвене
За жалост, в някои домове замърсяването с азотен диоксид от газови печки е по-сериозно, отколкото от външни фактори, какъвто е трафикът например. Най-високи концентрации се наблюдават по време на готвене на газов котлон. Изследване, проведено в Южна Калифорния, показва, че в близо половината жилища нивата на газа са по-високи от тези, които специалистите са определили като безопасни за човешкото здраве.
Вероятно някои от вас си задават въпроса как е възможно една газова печка за готвене да е причина за завишени нива на азотен диоксид, сравнена с газовите изпарения на магистралата или натоварените пътни артерии. Отговорът е прост: замърсяването на открито се разпространява върху много по-голяма площ.
Екип от Нидерландия изследва въздуха в жилища в седем европейски страни
Нидерландско проучване върху качеството на въздуха в 247 жилища в цяла Европа разкрива, че средните нива на азотен диоксид са почти два пъти по-високи, ако готварската печка е газова. Едно от четири жилища превишава почасовите стойности на замърсяване, посочени от СЗО като безопасни за здравето, докато сред тези от контролната група не се наблюдава увеличение.
Пийт Якобс от Нидерландската организация за приложни научни изследвания смята, че преминаването на електрически уреди за готвене, в комбинация с добра вентилационна система, може да намали значително нивата на NO2.
Макар че е известна отдавна, учените все още не могат да докажат дали връзката между газовите печки за готвене и астмата при децата е причинно-следствена.
Докладът на нидерландския екип съдържа данни за концентрацията на азотен диоксид в седем европейски страни, като експертите избират жилища, в които не се пуши и които са достатъчно отдалечени от други източници на замърсяване като заводи и големи улици.
Стойностите на азотен диоксид в жилищата са по-високи от тези на открито
Резултатите от тяхното изследване показват, че пикът на стойностите на NO2 понякога се запазва в продължение на часове, особено в семейства, които използват газови печки. Препоръката за максимална дневна стойност на азотния диоксид е нарушавана средно 3,25 дни през 13-дневния период на проследяване.
От изследването става ясно още, че готвенето на газов котлон често води до концентрация на азотен диоксид, която се счита за недопустима на открито. За съжаление, докато препоръките на СЗО за чист въздух се отнасят както за въздуха навън, така и за този на закрито, наредбите на ЕС регламентират единствено степента на замърсяване на въздуха на открито.
Независимият експерт от испанския университет Jaume I Хуана Мария Саборит подчертава, че проучването дава насоки за опазване здравето на децата. Като негово основно ограничение тя посочва използването на сензори при измерване концентрацията на азотен диоксид, които не са толкова прецизни, колкото другите научни инструменти за оценяване качеството на въздуха. Все пак, за да осигурят надеждни данни, учените калибрират устройствата преди и след тяхното инсталиране в жилищата.
От какво зависят нивата на азотен диоксид в жилището?
Концентрацията на азотен диоксид след използване на газова печка зависи от типа на жилището и разпределението на помещенията в него. Големите жилища и добрата вентилация осигуряват по-висока защита за хората.
Все пак рискът, макар и по-малък, е налице и в големите апартаменти и къщи, тъй като въздухът в кухнята не се смесва с този в съседните стаи достатъчно бързо. Включването на аспиратор или отварянето на прозорец може да помогне за намаляване стойностите на газа по време на готвене.
>>> Здравето на милиарди хора по света е застрашено, защото дишат мръсен въздух
Метан и други опасни замърсители на въздуха
Газовите печки отделят не само азотен диоксид. Има и други газове, които влошават качеството на въздуха, дори когато не готвим. Проучване от 2022 г. в САЩ сочи, че тогава уредът отделя метан – газ без цвят и мирис, който всъщност е основна съставка в природния газ. Той отделя количество метан, достатъчно да задържи толкова топлина в атмосферата, колкото 400 000 автомобила.
Метанът – невидима заплаха
Метанът е много опасен, тъй като неговото изтичане се установява трудно. Дистрибуторите добавят аромат към природния газ, за да могат хората лесно и навреме да усетят, ако започне отделяне на метан. Проблемът е, че, ако изтичането е слабо, човек може да не разбере, докато нивата на газа не се повишат прекалено много. Ето защо експертите препоръчват редовно проветряване на помещенията.
Тъй като обонянието не е еднакво добре развито при различните хора, някои усещат и едва доловими миризми, други – не. При коронавирусна инфекция то също отслабва. Наскоро проведено изследване разкрива, че в 5% от жилищата са регистрирани значителни изтичания на газ, за които собствениците не са разбрали.
При изтичане на природен газ във въздуха се отделят множество опасни замърсители като бензен, който може да отключи раково заболяване. Макар измерените нива по време на проучването да не достигат опасните за човешкия организъм стойности на бензен, има други вещества, които крият наистина сериозни рискове за здравето, ако течът е голям, а вентилацията – лоша.
Грижа за здравето и за планетата
Какво да направите, ако използвате газова печка у дома, и кога е добре да помислите за алтернатива?
Аспиратор в кухнята
Първата важна стъпка е да осигурите добра вентилация, по възможност с аспиратор, който да отвежда замърсения въздух навън. Бихте могли също така да отваряте прозореца, докато готвите. Добре е да знаете, че все пак част от изпаренията ще останат в помещението, което означава, че съществува известен риск за хората, които са в близост.
Ако страдате от хронично респираторно заболяване, сменете печката
Ако живеете в по-малко жилище, кухнята ви е малка или член на семейството ви страда от респираторно заболяване като астма или ХОББ, излагането на вредното въздействие на азотния диоксид може да се окаже опасно, въпреки добрата вентилация. В такъв случай експертите съветват да се насочите към друг вид печка – индукционен котлон например. Не само ще ограничите вредите върху вашето и здравето на близките ви, но и ще забавите климатичните промени.
В САЩ се провеждат различни кампании, които да насърчат гражданите да заменят газовите печки с техни, по-безвредни, алтернативи. В много американски градове има наредби, с които се забраняват газовите котлони в новопостроени жилища. В същото време повече от 20 щата са против забраната за използване на природен газ в домашни условия.
Опазване на околната среда и намаляване на въглеродния отпечатък
Ако сте от хората, които искат домът им да се отличава с висока енергийна ефективност, вероятно сами ще изберете да замените газовата печка. Така не само ще съкратите разходите си, но и ще намалите въглеродния си отпечатък. Санирането на сградите също спомага за ограничаване изтичането на вредни газове навън в атмосферата, което обаче означава, че концентрацията им ще остане висока в закритото помещение, особено ако вентилацията е слаба.
- Is your gas stove bad for your health?: https://medicalxpress.com/news/2022-09-gas-stove-bad-health
- Gas cookers pump out pollutants linked to childhood asthma, report finds: https://www.theguardian.com/environment/2023/nov/08/gas-cookers-pump-out-toxic-particles-linked-to-childhood-asthma-report-finds
Продукти свързани със СТАТИЯТА
ЛАНАФОРМ ПРЕЧИСТВАТЕЛ ЗА ВЪЗДУХ AIR PURIFIER AV-99C
Безплатна доставка за България!ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ЧЕРЕН ПИПЕР 5 мл
ВЪЗДУХОПРЕЧИСТВАТЕЛ AIRFREE WM 300
Безплатна доставка за България!ЕТЕРИКА ЕТЕРИЧНО МАСЛО ОТ ТАМЯН 5 мл
ФИЛИПС УРЕД THRESHOLD IMT
РАЗПРАШИТЕЛ ЗА ИНХАЛАТОР ФИЛИПС
СТАТИЯТА е свързана към
- Нашето здраве
- Домашни сиропи срещу кашлица при деца
- Какво означава усилен белодробен рисунък?
- Астма
- Д-р Иванка Иванова Кьолиева
- Лечение чрез дишане по метода Бутейко
- Лечение с кислород
- д-р Мария Иванова Пачева-Божинова
- Инхалаторни кортикостероиди: видове, употреба, рискове
- Хронична обструктивна белодробна болест (ХОББ)
- д-р Катя Асенова Гинева-Попова
Коментари към Опасни ли са за човешкото здраве изпаренията от газовата печка по време на готвене