Антитялото DH1017 неутрализира напълно вируса Зика

Екип от медицинския колеж Weill Cornell Medicine и от Националния институт по здравеопазване (NIH), САЩ, откри антитяло, което дори и в минимални количества неутрализира вируса Зика.
Изследването
Учените успяват да идентифицират антитяло на имуноглобулин М (IgM). Правят го, като използват кръвни клетки от бременни жени, заразени с вируса Зика. По време на експериментите учените установяват, че антитялото не само предпазва животните от смъртоносни инфекции, но потиска вируса до такава степен, че не може да бъде открит в кръвта им.
До откриването на антитялото DH1017 екипът стига след извличането на антитела от кръвни проби на бременни жени от Бразилия, които са били заразени с вируса на Зика в периода 2015 г. - 2016 г. и са родили здрави бебета. Съсредоточават се върху тази група, защото подозират, че у бременните вероятно има антитела, които са способни да предотвратят вродената инфекция.
Следва етапът, в който учените анализират как антителата взаимодействат с различните вариации на вируса.
Първите опити, осъществени със синтетични копия на молекулата DH1017, показват, че антитялото се свързва активно с обвивката на вируса Зика и неутрализира напълно патогена. Прави го дори когато концентрацията му е съвсем ниска.
Случва се както при експерименти с клетъчни култури, така и при тези с бременни мишки, заразени със смъртоносни дози на Зика.
Антитялото DH1017.IgM принадлежи към по-слаб тип антитяло, което обичайно се произвежда в началото на инфекцията.
Екипът установява с изненада, че въпреки това то е изключително силно, а мощността му зависи от факта, че е IgM антитяло.
Изследвайки молекулярната му структура, учените разбират, че тя е уникална, защото се свързва с вирусната обвивка, като използва пет вериги от аминокиселини, а не две както правят останалите антивирусни антитела.
Резултатите
Резултатите предполагат, че IgM антителата могат да бъдат особено ефективни при защита от вируса Зика. Възможно е, прогнозират авторите, да имат същия ефект и в битката с други вируси.
Важно е да се подчертае значимостта на откритието, когато става дума за възможността да бъдат разработени терапии, които ще помогнат на бебетата да бъдат защитени от наистина опустошителните ефекти на заболяването, когато Зика се предава от бременната на плода.
Един от авторите на изследването проф. Сали Пърмар, която оглавява и педиатрията в медицинския колеж Weill Cornell Medicine, казва, че антитялото има потенциала да запълни празнините по отношение на Зика като липсата на одобрени ваксини и лечения, които да защитават хората. Разбира се, нужни са още изследвания.
>>>Мутация може да направи вируса Зика още по-опасен за човека
„Два са начините, по които може да се използва антитялото. Единият е бързо да бъдат намалени нивата на Зика в кръвта на бременните, които са се заразили, а вторият като превантивна мярка за всички, изложени на риск от заразяване по време на епидемия“, обяснява проф. Пърмар и допълва колко е важно светът да има готовност за ново огнище на Зика, независимо, че в момента нивата на циркулация на вируса са ниски.
Важно е още бременните жени да бъдат защитени, защото когато те са заразени с вируса на Зика, това може да причини тежки дефекти на децата, сред които увреждане на мозъка и деформации на главичката.
Бъдещите проучвания
Учените планират да осъществят тестове за безопасност и да проверят доколко ефективно може да предотврати предаването на заразата от майката на плода. Предстои първо тестването на антителата при маймуни и други животни. След което проверката ще бъде извършена и сред доброволци.
Проф. Сали Пърмар е категорична, че когато се правят проучвания върху хора за нови лечения на Зика, трябва да бъдат включвани и бременните жени. Специалистката по педиатрия припомня как по време на COVID-19 точно бременните са изключени от изпитванията за ваксина срещу вируса на SARS-CoV-2.
“А точно групата на бременните жени има най-голяма нужда от ваксини или имунотерапия срещу Зика. Те трябва да са напълно безопасни и да бъдат пуснати веднага щом има доказателства за епидемия“, коментира още проф. Пърмар.
Проучването е публикувано в списание Cell.
За проф. Сали Пърмар
Проф. Пърмар е специалист по детски инфекциозни болести, имунология и микробна патогенеза. Работата й е насочена към лечението и превенцията на неонаталните вирусни инфекции. Тя е главен педиатър в Weill Cornell Medicine и ръководи изследователска лаборатория, чийто екип изследва имунната защита срещу предаването от майката на плода на неонатални вирусни патогени, като например, цитомегаловируса. Проф. Пърмар има сериозен принос в разработването на ваксини за превенция на вертикалното предаване (от майка на дете) на ХИВ.
И отново за вируса Зика
Да припомним, че Зика се пренася от комари и е установен за първи път през 1947 г. в Уганда при маймуни. Няколко години по-късно, през 1952 г. е открит и при хора от Уганда и Танзания. Огнища на заболяването, което вируса на Зика предизвиква, са регистрирани в Африка, Северна и Южна Америка, Азия.
През 2015-а епидемия избухва в Бразилия, където установяват, че има връзка между вируса Зика и микроцефалията.
Продукти свързани с НОВИНАТА
АБОФАРМА ИМУНОХЕЛТ ФЕМИН капсули * 30
ТЕСТ ЗА РАННО ОТКРИВАНЕ НА БРЕМЕННОСТ * 2 ADVENT LIFE
НовФОЛИЕВА КИСЕЛИНА таблетки 400 мкг * 100 GNC
СОЛГАР ПРЕНАТАЛ таблетки * 120
ВАРИТЕКС КОРЕМЕН КОРСЕТ 104
ЛОВИ БЕЛИ ПОДПЛЪНКИ ЗА КЪРМАЧКИ С ГЕЛ ДИСКРИЙТ ЕЛЕГАНС * 40
НОВИНАТА е свързана към
- Бременност
- Установяване на бременност с домашни средства
- Антибиотици по време на бременност
- Средства против гадене и повръщане при бременност
- Лечение при токсоплазмоза
- Лечение на хемороиди при бременност
- Кои билки може да предотвратят нежеланата бременност
- Див рожков, дърво на Юда, Церцис
- Лечение на настинка и грип при бременни
- Лечебни мерки при плацента превия (ниска плацента)
Коментари към Антитялото DH1017 неутрализира напълно вируса Зика