Антихипертензивните лекарства повишават риска от развитие на подагра

Антихипертензивните лекарства повишават риска от развитие на подагра, сочат данните от Националната програма за здраве и хранене в САЩ.
Артериалната хипертония е от най-честите съпътстващи заболявания на подагра - наблюдава се при 74% от случаите, показва изследването.
"Наличието на хипертония е свързана с риска от подагра поради намаляването на бъбречния кръвоток с увеличаване на системното съдово съпротивление и намалената бъбречна екскреция на урат", смятат специалистите.
Според тях някои антихипертензивни лекарства могат да повишат нивото на пикочна киселина в кръвния серум, но връзката между тяхното използване и повишния риск от подагра до днес не беше категорично потвърдена и беше въпрос на изследвания.
При проучването учените са използвали данни от работата на общопрактикуващите лекари във Великобритания в рамките на седем години. Общо 24 768 новодиагностицирани случаи на подагра са установени сред лицата на възраст 20-79 години. Специалистите са сравнили тези данни с резултатите на контролна група от 50 000 души, избрани на случаен принцип. И в двете групи, присъствието на подагра е свързано с увеличаване на броя на посещенията при лекар, алкохол, затлъстяване, коронарно сърдечно заболяване, хиперлипидемия, и бъбречна недостатъчност. В 12 858 (51.9%) от пациентите с подагра е диагностицирана и придружаваща хипертония.
Целта на изследването е да се направи оценка на потенциалното въздействие върху риска от развитие на подагра от няколко класове антихипертензивни лекарства: диуретици, β-блокери адренергичните рецептори, блокери на калциевите канали, ензимни инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим, лосартан и на други ангиотензин рецепторни блокери II (използване на лосартан обърнаха специално внимание поради наличието на данни за неговото хипоурицемични действие.
За разлика от други членове на класа на ангиотензин II рецепторни блокери).
След отчитане на възрастта, пола, индекса на телесна маса, брой на посещения на лекар, употреба на алкохол, използване на подходящи лекарства и съпътстващи заболявания, многовариантно относителният риск от подагра, свързан с текущото използване на антихипертензивни лекарства при пациенти с високо кръвно налягане, са: за блокери на калциевите канали - 0,87 (95% CI 0,82-0,93) към лосартан - 0.81 (95% CI 0,70-0,94) в продължение на диуретици - 2.36 (95% CI 2,21-2, 52), β-блокери за адреноцептор - 1.48 (95% CI 1,40-1,57) за инхибитори на ангиотензин-конвертиращия ензим - 1.24 (95% CI 1.17-1.32) и ангиотензин рецепторни блокери II (с изключение на лосартан) - 1.29 (95% CI 1,16-1,43).
Авторите заключават, че използването на блокери на калциевите канали и лосартан е свързано с малко по-нисък риск от подагра при пациенти с хипертония, дори при продължително използване на високи дози на лекарства. За разлика от това, използването на диуретици, β-блокери адренергични рецептори, инхибитори на ангиотензин конвертиращия ензим и ангиотензин II рецепторни блокери (с изключение на лосартан) е свързано с повишен риск от подагра и се увеличава с увеличаване на продължителността на използване и режим на дозиране.
Резултатите от това проучване са първото доказателство за голямото влияние на различни класове антихипертензивни медикаменти върху риска от подагра.
Коментари към Антихипертензивните лекарства повишават риска от развитие на подагра