Мотоциклети в Спешна медицинска помощ, по проект на ВМА
За пръв път в страната за нуждите на спешната медицинска помощ ще бъдат използвани мотоциклети и четириколни машини ATV.
28 мотоциклета и 5 АТВ-скутера ще бъдат част от първия публично-частен проект за оказване на спешна медицинска помощ, който бе представен днес.
Проектът се реализира от Военномедицинска академия съвместно с фирма "Ена", като ВМА осигурява медицинската помощ, а компанията транспорта, логистиката и комуникациите. Той ще стартира първо в София с BMW мотоциклети, които ще покриват Спешната помощ за целия град по специализирана схема.
Успоредно с проекта за Спешна помощ във ВМА стартира и въвеждането на информационната система от електронни здравни карти, които първоначално ще бъдат издавани на всички военнослужещи и цивилни служители от МО и БА, а в последствие и на всички пациенти на ВМА.
В София ще останат 16 от мотоциклетите, а останалите ще бъдат предоставени на другите военни болници в страната - Варна, Пловдив, Плевен и Сливен. Ще има и четири АТВ скутера за труднодостъпни райони. Ген. Стоян Тонев, директор на ВМА, поясни, че екипите ще дават и консултации, които обаче ще се заплащат.
Предимството на мотоциклета е, че се промъква през всякакви задръствания. Предвижда се докторът да бъде возен с мотора, а не да го управлява. Машината е оборудвана със спешна чанта. Предстои монтиране на табла за сателитна връзка с центровете за приемане на повикванията.
Новите превозни средства в спешната помощ ще носят отличителните знаци на ВМА. Ще бъдат достъпни за всички, а за да дойде такъв екип, ще бъде обявен специален телефон за повикване. Повикванията ще се приемат на телефон 112, и на *1111, като спешните екипи (шофьор и специалист) ще стигат до пострадалите до 7 минути.
Правим и паркинг за велосипеди, каза още ген. Тонев. 12 колела ще се ползват за придвижване в двора на болницата. Проектът предвижда и услугата медицинска евакуация с хеликоптер при инциденти, която ще се развие по-нататък.
Коментари към Мотоциклети в Спешна медицинска помощ, по проект на ВМА