Броят на излекуваните (570) надвишава многократно броя на загубилите битката с COVID -19 (39) на 16 ноември 2020 г.
816 са потвърдените случаи на COVID-19 за последното денонощие. Те са 30% от направените 2716 PCR теста.
Общият брой на установените до момента хора с положителни проби достигна 98 251 души, показват данните на информационния портал.
5 247 мъже и жени се лекуват в болниците, от които 293 са в интензивни отделения.
570 са излекуваните, а 39 починалите за последните 24 часа.
В столицата са установени нови 193 души с положителни тестове, в Бургас 81, в Кюстендил и Варна по 64, в Плевен 46. Хасково е единствената област, в която няма нито един положителен случай, показва справката.
COVID-19 в България
Установените в страната положителни случаи на COVID-19 за последното денонощие са 816 и това са 30% от направените 2716 тестове.
На 14 ноември 2020 г. хората с положителен тест бяха 4212 след направени 12 413 теста, а на 15 ноември потвърдените случаи бяха 2498 при 6450 теста.
Продължава тенденцията най-много заразени да има сред възрастовите групи на хората от 40 до 49 години – 20 495, следвани от тези от 50 до 59 години – 19 310. В групата на децата и младите хора до 19 години системата отчита общо 5075 положителни случая от началото на пандемията.
56 са заразените медицински служители за последното денонощие. На 15 ноември 2020-а броят им беше 68, а на 14 ноември 139. До момента общо 3882 лекари, сестри, фелдшери, санитари и друг медицински персонал са минали през COVID-19.
Повечето от болниците в страната са подложени на сериозен натиск. По-голямата част от тях са препълнени с хора с коронавирусна инфекция, в много вече се усеща липсата на медикаменти, а за всички най-големият проблем е липсата на медицински персонал.
На този фон лекари от онкологичната болница в София протестираха на днешния 16 ноември 2020-а. Причината е в задължението да бъдат разкрити допълнителни легла за болни от COVID-19. Медиците на са мнение, че това е недопустимо и на едно място не могат да бъдат лекувани хората с онкологични заболявания, които са сред най-рисковите групи и хора с коронавирусна инфекция. Мнението на ръководството на Университетската специализирана болница е, че няма риск. Според директора д-р Стефан Константинов идеята е дискутирана на Медицински съвет. В момента в подготвеното COVID отделение, което е с 29 легла, има един пациент с онкологично заболяване и COVID-19. Лекарите смятат, че само онкоболни с положителни за коронавирусната инфекция проби трябва да се лекуват в това отделение. Изпълнителният директор на УСБАЛО увери, че новото отделение е на отделен етаж, до който достъпът е ограничен и са взети необходимите мерки, за да няма смесване.
Недостигът на лекари в свищовската болница е най-сериозното предизвикателство. В COVID отделението са настанени 18 болни, за които се грижи медицински персонал от други отделения. Лекарите, които отказват да влязат в отделението, са на възраст над 65 години и с придружаващи заболявания. Днес в болницата се очакват двама лекари, депутати от БСП, които ще помагат за лечението на болните.
Подобна е ситуацията и в Шумен. Областната болница е запълнена, затова започва разкриване на легла в Държавната психиатрична болница и в бившата белодробна. Стационарът, който е към психиатричната болница в Царев брод, ще бъде освободен и там ще бъдат настанени болните от COVID-19. За тях ще се грижат медицински сестри и двама лекари от психиатрията и други двама от болница „Мадара“, които ще бъдат командировани. 40 легла ще бъдат разкрити и в бившия тубдиспансер тази седмица. Междувременно, един от тримата лекари, депутати от БСП, се очаква да пристигне днес в Шумен и да започне работа с болницата.
От днешния 16 ноември в Ловеч въвеждат зелени коридори при посещение на личните лекари. Мярката е предприета, тъй като заболеваемостта в областта се повишава и вече е 300 на 100 000 души. Хората с респираторни заболявания и симптоми на заразата ще посещават личните си лекари от 8:00 до 10:00 часа сутринта и от 13:00 до 14:30 часа. От днес в Ловеч забраняват масовите прояви на открито и закрито. Това включва фирмени и семейни тържества, сватби и кръщенета. Спират репетициите и изявите на танцьори и музиканти и дейностите в читалища, школи по изкуствата, клубове.
В пловдивската болница "Св. Мина", която в момента е единствената в страната, където се лекуват само болни с коронавирусна инфекция, от днешния 16 ноември започват работа екипи от две частни болници. Лечебното заведение е преобразувано напълно и разполага с 90 легла. Като доброволци работят петима стажант лекари и студенти по медицина. Директорът на "Св. Мина" проф. Петър Петрова съобщава, че с колегите им от другите две болници, за болните ще се грижат общо 10 лекари и 15 сестри, а това е достатъчно.
Министърът на здравеопазването заяви по време на работна среща в Министерския съвет днес, че най-сериозен натиск върху здравната система има в София, Благоевград, Пловдив, Бургас и Шумен. Създадена е организация и се действа в посока повишаване на болничния капацитет и включването на специализанти, които да окажат помощ в тези райони, каза министър Ангелов.
Началникът на ВМА проф. Венцислав Мутафчийски съобщи, че разкриват още четири клиники за лечение на коронавирусна инфекция.
COVID-19 по света
Броят на заразените с COVID-19 в света надмина 54 480 000 души, показват данните на Университета „Джонс Хопкинс“. Над 35 000 000 са оздравели, а 1 318 317 души са станали жертви на вируса SARS-CoV-2.
Растящият брой на заразените накара държавите в Европа и света да предприемат почти през ден нови мерки в опит да ограничат разпространението заразата.
От 17 ноември в съседна Сърбия ресторантите, кафенетата, нощните заведения, магазините и търговските центрове ще работят до 21 часа. Учебните заведения продължават да функционират, а управляващите обмислят ваканцията да започне на 19 декември и да приключи на 20 януари. Мислят и по вариант носенето на маски навън да стане задължително. Общо 84 568 са заразените в Сърбия, 1009 са смъртните случаи. Над 3800 души се лекуват в болниците, от които 164 са в интензивните сектори.
По-късно през днешния 16 ноември се очаква решението на германския канцлер. Ангела Меркел ще поиска по-строги мерки, сред които носенето на маски във всички училища, по-малко ученици в класните стаи и ограничаване на контактите между учениците. В неделя канцлерът Меркел заяви, че вирусът ще управлява живота в Германия още дълго време, което означава, че не бива да сме безгрижни.
Предстоящата зима ще изисква много от всички нас, каза още Ангела Меркел. Данните показват ясно, че няма как мерките да бъдат облекчени, коментира от своя страна говорителят на правителство. На 15 ноември по данни на Института „Робърт Кох“ бяха регистрирани нови 16 947 случая, а през почивните дни обикновено са по-малко, защото се правят и по-малко тестове. И в момента в Германия продължават да са затворени ресторанти, барове и места за отдих, а хотелите не приемат туристи. Междувременно правителство планира допълнителна помощ за хората от културния сектор и всички самостоятелно заети, както и за туристическите агенции. Те ще получат еднократна субсидия до 5000 евро за декември и за първите шест месеца на 2021 г. Те ще получат 25% от това, което са печелили през 2019-а, ако бизнесът им е намалял с 50% заради COVID кризата.
В Австрия са установени нови 4657 случая, общият брой на положителните е 208 613. Здравните власти констатират увеличение на смъртните случаи, чийто общ брой е 1887. В рамките на последните дни от COVID-19 са починали 433 австрийци. Карантината в Австрия ще продължи до 6 декември. Днес премиерът Себастиан Курц заяви, че една от идеите е след края на карантината да започне масово тестване, което ще бъде по желание на хората. До края на седмицата ще бъдат представени подробности за идеята.
На фона на множеството нови рестрикции във Франция, Англия, Австрия, Германия и Италия от днес отпадат ограниченията за придвижване в десет района на испанската област Мадрид. Облекчаването на мерките е свързано с отчетените през последните 14 дни по-малко случаи на заразени. Очевидно строгите ограничения са изиграли своята роля.
Очаквайте подробности.
mh.government.bg, coronavirus.bg, pixabay.com, shumenonline.bg, bnr.bg, bnt.bgq deutschland.de, vienna.at
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Дисулфирам и Нератиниб, изследвани за евентуално лечение и на COVID-19
НОВИНАТА е свързана към
- Антитела, Ремдесивир и витамин Д – лечението на заразения с коронавирус президент Доналд Тръмп
- Дистанционно обучение за учениците - на какво мнение сте за тази възможност
- Проф. Тодор Кантарджиев: COVID-19 показа какъв щеше да е животът ни без ваксини
- Ваксинирахте ли се срещу COVID-19?
- Очаквате ли нова вълна на епидемията COVID-19?
- Носите ли предпазна маска?
- МС одобри допълнителни 60 000 000 лв. по ОП „РЧР“ за медиците на първа линия в битката с COVID-19
- Армия в бяло - В очакване на Covid-20 - д-р Огнян Калинов
- Нови 105 случая на COVID-19 и 695 оздравели на 11 януари 2021-а
- Какво би могло да се направи при липсата на специфично лечение и ваксина за Covid-19
Коментари към Броят на излекуваните (570) надвишава многократно броя на загубилите битката с COVID -19 (39) на 16 ноември 2020 г.