Българинът рядко ходи на зъболекар - Sofia Dental Meeting 2009

Половината от българите над 20 години имат поне по 1 изваден зъб. Всяко дете на 14 години у нас страда от зъбен кариес. При 87% заболяването започва още от 8-годишна възраст, когато би трябвало зъбите на човек да са най-здрави.
Данните бяха представени на най-мащабния дентален форум в Източна Европа - Sofia Dental Meeting, който започна днес в столицата. На него се представят малко известни у нас материали и методи за зъболечение, като поставяне на керамична коронка за 20 минути (традиционно тази процедура трае няколко дни) и пародонтологична операция с лазер. Средно 8 е броят на засегнатите от кариес зъби при децата на 12 години, при 15-годишните броят на болните зъби скача на 14. Разпространението на заболяването у нас нараства, докато във всички развити страни тенденцията е обратната, заяви проф. Милена Пенева, консултант по детска дентална медицина в Министерството на здравеопазването.
Основните причини за това са неправилното консумиране на въглехидратна храна, липсата на орална хигиена и нередовните профилактични прегледи. Оказва се, че родителите не водят децата си при стоматолог дори и за задължителните безплатни прегледи, осигурени от здравната каса.
Статистиката за хората над 20 години пък показва, че половината от българите имат поне по 1 изваден зъб, над 53% от хората не посещават редовно зъболекар, а 8% не мият зъбите си. Подобно изследване не е правено през последните 20 години у нас. Средно 7 са липсващите зъби на българина, от които 4 са загубени в резултат на кариес и неговите усложнения. Броят на поразените от кариес зъби е 2, а на пломбираните 5.
Кариесът е разпространен сред повече от 90% от хората и продължава да бъде едно от най-масово разпространените заболявания в човешкия организъм. 53% от хората не посещават редовно лекар по дентална медицина най-често поради липса на оплаквания, недостиг на средства или страх от дентални манипулации. 8% от участвалите в проучването пък заявяват, че мият зъбите си през няколко дни или въобще не ги мият, а 38% си мият зъбите само по веднъж на ден.
Имплантите в България са най-евтини, твърдят от Юнайтед Медикал Пловдив
Хиляда лева е минималната цена за поставянето на зъбен имплант в България. В посочената сума е включена цената на самия имплант и операцията по поставянето му.
В първия момент тази цифра звучи шокиращо, но тя е нищожна на фона на цените в другите европейски държави, съобщи на среща с медиите д-р Радослав Симов, специалист по лицево-челюстна хирургия и имплантология в клиника "Юнайтед Медикал Пловдив" (бившата "Медикус Алфа").
За пример той посочи Франция, където минимумът е 2 800 евро, в Италия - 2 000 евро. В Израел цената стартира от 1 500 евро, допълни д-р Халил Зейне.
Имплантологията е най-авангардната и може да се каже "най-луксозната" част на стоматологията и лицево-челюстната хирургия. Когато пациентът няма зъби, най-модерният начин е те да се възстановят чрез импланти. Имплантите представляват винтове от титан, които се забиват в костта на челюстта и играят ролята на корен на зъб. Веднага след това върху него се поставят временни коронки или мостове, а след няколко месеца и постоянни.
Израелският лекар в екип с пловдивските си колеги доц. Ангел Бакарджиев, д.м., д-р Радослав Симов, д-р Десислава Георджева, д-р Васил Топлев и д-р Иван Дошков направиха няколко демонстративни операции, с използването на последните новости в зъбната имплантология.
"Избрахме клиника "Юнайтед Медикал Пловдив", защото тук е един от най-добре оборудваните центрове по имплантология в страната", обясниха специалистите. "Лечението с тази система е различно и е опасно в един обикновен кабинет да се работи имплантология, най-вече заради стерилността. Затова ние сме избрали да работим тук."
Но най-важното, е че в "Юнайтед Медикал Пловдив" е единствената в цяла Южна България специализирана компютърно-томографска програма "Dental CT" скенер на челюсти, която заработи в края на януари. Това изследване показва точното място за поставяне на импланта и какво е състоянието на костта, обясни д-р Топлев. Това е изключително важно, защото много често мястото е в опасна близост с анатомични структури, които не бива да бъдат засегнати. Навсякъде по света никой не си позволява да пристъпи към поставяне на имплант без да е направил изследване със скенер.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ НОРДИКС БАМБУКОВА БИО - РАЗГРАДИМА РОЗОВА
ПАСТА ЗА ЗЪБИ АСТЕРА КИДС 8+ С АРОМАТ НА МЕНТА 50 мл
ТЬОПФЕР ИЗМИВАЩ ГЕЛ ЗА МЛЕЧНИ ЗЪБКИ 50 мл
РЕЗЕРВНА ГЛАВА ЗА ЕЛЕКТРИЧЕСКА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ SILK`N SONIC SMILE * 2
НУК ПРЪСТЧЕ ЗА МАСАЖ + ПАСТА ЗА ЗЪБИ 3-12 месеца
КОНЦИ ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б SATIN FLOSS 25 м
НОВИНАТА е свързана към
- Защо не се пуши след вадене на зъб?
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- д-р Наталия Петкова Генова
- Кариес
- Кога може да се пие алкохол след вадене на зъб?
- д-р Радостина Йорданова Анева
- Домашни рецепти за избелване на зъбите
- д-р Сефер Наим Алимолла
- д-р Женя Иванова Арнаудова
Коментари към Българинът рядко ходи на зъболекар - Sofia Dental Meeting 2009