Българинът рядко ходи на зъболекар - Sofia Dental Meeting 2009
Половината от българите над 20 години имат поне по 1 изваден зъб. Всяко дете на 14 години у нас страда от зъбен кариес. При 87% заболяването започва още от 8-годишна възраст, когато би трябвало зъбите на човек да са най-здрави.
Данните бяха представени на най-мащабния дентален форум в Източна Европа - Sofia Dental Meeting, който започна днес в столицата. На него се представят малко известни у нас материали и методи за зъболечение, като поставяне на керамична коронка за 20 минути (традиционно тази процедура трае няколко дни) и пародонтологична операция с лазер. Средно 8 е броят на засегнатите от кариес зъби при децата на 12 години, при 15-годишните броят на болните зъби скача на 14. Разпространението на заболяването у нас нараства, докато във всички развити страни тенденцията е обратната, заяви проф. Милена Пенева, консултант по детска дентална медицина в Министерството на здравеопазването.
Основните причини за това са неправилното консумиране на въглехидратна храна, липсата на орална хигиена и нередовните профилактични прегледи. Оказва се, че родителите не водят децата си при стоматолог дори и за задължителните безплатни прегледи, осигурени от здравната каса.
Статистиката за хората над 20 години пък показва, че половината от българите имат поне по 1 изваден зъб, над 53% от хората не посещават редовно зъболекар, а 8% не мият зъбите си. Подобно изследване не е правено през последните 20 години у нас. Средно 7 са липсващите зъби на българина, от които 4 са загубени в резултат на кариес и неговите усложнения. Броят на поразените от кариес зъби е 2, а на пломбираните 5.
Кариесът е разпространен сред повече от 90% от хората и продължава да бъде едно от най-масово разпространените заболявания в човешкия организъм. 53% от хората не посещават редовно лекар по дентална медицина най-често поради липса на оплаквания, недостиг на средства или страх от дентални манипулации. 8% от участвалите в проучването пък заявяват, че мият зъбите си през няколко дни или въобще не ги мият, а 38% си мият зъбите само по веднъж на ден.
Имплантите в България са най-евтини, твърдят от Юнайтед Медикал Пловдив
Хиляда лева е минималната цена за поставянето на зъбен имплант в България. В посочената сума е включена цената на самия имплант и операцията по поставянето му.
В първия момент тази цифра звучи шокиращо, но тя е нищожна на фона на цените в другите европейски държави, съобщи на среща с медиите д-р Радослав Симов, специалист по лицево-челюстна хирургия и имплантология в клиника "Юнайтед Медикал Пловдив" (бившата "Медикус Алфа").
За пример той посочи Франция, където минимумът е 2 800 евро, в Италия - 2 000 евро. В Израел цената стартира от 1 500 евро, допълни д-р Халил Зейне.
Имплантологията е най-авангардната и може да се каже "най-луксозната" част на стоматологията и лицево-челюстната хирургия. Когато пациентът няма зъби, най-модерният начин е те да се възстановят чрез импланти. Имплантите представляват винтове от титан, които се забиват в костта на челюстта и играят ролята на корен на зъб. Веднага след това върху него се поставят временни коронки или мостове, а след няколко месеца и постоянни.
Израелският лекар в екип с пловдивските си колеги доц. Ангел Бакарджиев, д.м., д-р Радослав Симов, д-р Десислава Георджева, д-р Васил Топлев и д-р Иван Дошков направиха няколко демонстративни операции, с използването на последните новости в зъбната имплантология.
"Избрахме клиника "Юнайтед Медикал Пловдив", защото тук е един от най-добре оборудваните центрове по имплантология в страната", обясниха специалистите. "Лечението с тази система е различно и е опасно в един обикновен кабинет да се работи имплантология, най-вече заради стерилността. Затова ние сме избрали да работим тук."
Но най-важното, е че в "Юнайтед Медикал Пловдив" е единствената в цяла Южна България специализирана компютърно-томографска програма "Dental CT" скенер на челюсти, която заработи в края на януари. Това изследване показва точното място за поставяне на импланта и какво е състоянието на костта, обясни д-р Топлев. Това е изключително важно, защото много често мястото е в опасна близост с анатомични структури, които не бива да бъдат засегнати. Навсякъде по света никой не си позволява да пристъпи към поставяне на имплант без да е направил изследване със скенер.
Продукти свързани с НОВИНАТА
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ОРАЛ - Б КЛАСИК
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ЕЛГИДИУМ ДИФЮЖЪН МЕДИУМ
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ БИО КЕЪР ЗА ДЕЦА
ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ВИТИС ГИНГИВАЛ ЗА ЧУВСТВИТЕЛНИ ВЕНЦИ
ИНТЕРДЕНТАЛНА ЧЕТКА ЗА ЗЪБИ ТЕПЕ ОРИГИНАЛ 1.3 мм. размер 7 СИВА * 6
ВОДА ЗА УСТА ОРАЛ - Б GUM & ENAMEL CARE ФРЕШ МИНТ 500 мл
НОВИНАТА е свързана към
- Как да облекчим болката в зъба у дома
- Натурални средства подпомагащи лечението на пародонтоза
- Всеки зъб е свързан с орган в тялото и може да сигнализира за проблем
- Кариес
- д-р Илина Петрова Кръстева
- Природни средства срещу зъбен камък
- Натурални средства срещу кървене на венците
- д-р Стоян Тодоров Анестев
- д-р Димитър Бориславов Андонов
- Лечение при бруксизъм (скърцане със зъби)
Коментари към Българинът рядко ходи на зъболекар - Sofia Dental Meeting 2009