Българка с ново проучване: Ваксините за БЦЖ не създават имунитет, дори вредят

Ваксината БЦЖ въздейства върху бактерията на туберкулоза като я прави неразпознаваема за имунната система, както и недосегаема за антибиотици. Бацилът, който се вкарва чрез ваксината в организма, преминава в L-форма. По този начин той е не само безполезен, но и вреден за тялото, защото не създава имунитет и натоварва имунната система. Това се твърди в разработката на доц. д-р Надя Маркова от Института по микробиология на БАН.
Проучването е от октомври 2016 година и е публикувано в US National Library of Medicine National Institutes of Health. В България е публикувано само в списание „Осем".
В разработката на доц. Маркова се изяснява и доказва, че бацилът на туберкулозата се променя структурно, за да може да оцелее. Лишава се от своята клетъчна стена и преминава в L-форма. Тази форма все още не е достатъчно изследвана от специалисти, но се предполага, че има отношение с автоимунните заболявания, както и с някои видове рак. Отделно се подчертава, че вече променения бацил преминава от ваксинирани бъдещи майки в техните новородени бебета.
Първи съмнения за ефикасността на ваксината са от най-голямото 15 – годишно индийско изследване, което е цитирано от СЗО.
Според друго изследване на специалисти от Медицинския Университет в Биалосток в Полша ваксината не е оказала промяна върху заболеваемостта в Германия за период от 10 години.
Имунизирането с БЦЖ ваксина в България се извършва с пет приема. Това е единствената страна в Европа с най-голям на брой прием на ваксината. Първата е след 48 часа след раждане на бебето, втората на 7 месеца, на 7 години и на 11 години. Реимунизация се прави след поставяне на проба Манту. Според специалисти от запада и Русия пробата Манту не е надеждна, защото често дава лъжливи резултати. Основната цел на теста Манту е да се установи, дали в организма съществува туберкулозната инфекция посредством въвеждането на туберкулин – екстракт от микробактерията. От 2012 година в Русия, например, е разрешен по-щадящият кръвен тест Т – спот, който заменя пробата Манту.
Въпреки големия брой ваксинации и реимунизации на населението в страната, България е на първо място в Европа по заболели от туберкулоза.
По препоръки на Световната здравна организация и Европейския център за превенция и контрол на заболяванията в доклад за оценка на Националната програма по туберкулоза в България се подчертава необходимостта от изменение на схемата за имунизация срещу туберкулоза, поради научната и необоснованост.
На 14 март Министерството на здравеопазването обяви предстоящи промени в Наредбата за имунизациите. Премахва се задължителната реимунизация на 17-годишна възраст с ваксината БЦЖ. Това решение е одобрено от Експертния консултативен съвет по надзор на имунопрофилактиката и от Експертния съвет по белодробни болести. По този повод Министерството на здравеопазването подчерта, че отпадането на петия прием на ваксината ще спести около 80 000 лева на година.
България остава с четири приема на ваксината БЦЖ.
Според Европейския център по превенция и контрол на заразните болести тази ваксина не се прилага в редица държави като Белгия, Германия, Италия, Австрия, Холандия, Испания, Словакия, Швеция и Исландия.
По статията работи: Велина Неделчева
Снимка: strategicresults.com
Продукти свързани с НОВИНАТА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.002
НОСАЧ ЗА ВАКСИНИ GIMA ПРОФЕСИОНАЛЕН
Безплатна доставка за България!МЕЖДУ НАДЕЖДАТА И СТРАХА - ПРОФ. МАЙКЪЛ КИНЧ - СИЕЛА
НЕСЕСЕР ЗА ВАКСИНИ ELITE BAGS EB-09.047
ЧАНТА ЗА ВАКСИНИ EB-04.002
ИНСУЛИНОВА ТРИСЪСТАВНА СПРИНЦОВКА 1 мл 100 I.U. + ИГЛА 27G
НОВИНАТА е свързана към
- Хемофилус инфлуенце – от откриването на бактерията до въвеждането на ваксината
- Ваксина дифтерия тетанус коклюш
- Ваксина срещу енцефалит, предаван от кърлежи
- БЦЖ ваксина
- Пневмококова ваксина
- Ваксина морбили паротит рубеола
- Ваксини
- Ротавирусна ваксина (ваксина срещу ротавирусна инфекция)
- Видове имунизации, имунизационен календар и противопоказания при ваксини
- Ваксини
Коментари към Българка с ново проучване: Ваксините за БЦЖ не създават имунитет, дори вредят