Ваксините срещу COVID-19 не увреждат фертилитета на мъжете и жените

Ново проучване потвърждава наличните доказателства, че няма връзка между ваксините срещу коронавирус и намаления шанс за зачеване. Двойките в проучването са с по-малка вероятност за забременяване, ако мъжът е боледувал от COVID-19 през последните два месеца, което е основателна причина желаещите да имат дете да се ваксинират, тъй като заболяването може да повлияе на мъжката плодовитост за кратък период от време. Изследването е публикувано на 20 януари 2022 в списанието „American Journal of Epidemiology“.
„Тези открития показват, че инфекцията със SARS-CoV-2 при мъжете може да бъде свързана с краткосрочен спад на плодовитостта и че ваксинацията срещу COVID-19 не влошава фертилитета на нито един от партньорите.“, констатират Амелия Веселинк и нейните колеги от Училището по обществено здраве на Бостънския университет.
„Това добавя допълнително данни към доказателствата от проучвания върху животни, изследвания на хора, подложени на лечение на безплодие, и изпитвания с ваксини срещу COVID-19, като нито едно от тях не открива връзка между ваксинацията и по-ниската плодовитост.“, пишат изследователите. „По подобен начин няколко проучвания не са документирали значителна връзка между ваксинацията срещу COVID-19 и риска от спонтанен аборт.“
Проучването
Настоящото проучване използва данни за 2126 жени на възраст от 21 до 45 години от Съединените щати и Канада. Жените взимат участие в изследването в периода от декември 2020 г. до септември 2021 г., а изследователите ги проследяват до ноември 2021 г.
По време на проучването жените са помолени да попълват онлайн въпросници на всеки осем седмици, свързани с тяхната репродуктивна и медицинска история, наред с други фактори. Предоставена е също така възможност да поканят своите партньори да попълнят анкетата. 73% от жените и 74% от техните партньори са получили поне една доза ваксина срещу COVID-19.
Ваксинацията срещу COVID-19 не влошава фертилитета
След анализа на отговорите изследователите не откриват връзка между ваксинацията срещу COVID-19 и вероятността за зачеване* на дете в рамките на един менструален цикъл. И все пак данните показват, че докато предишна инфекция със SARS-CoV-2 при мъжете е свързана с намаляване на плодовитостта, при жените не се наблюдава подобна връзка.
Националните институти по здравеопазване на САЩ (NIH) обявиха резултатите на 20 януари и отбелязаха, че при двойките, при които мъжът е дал положителна проба през последните 60 дни, вероятността от зачеване през настоящия менструален цикъл е с 18% по-малка. Разлика обаче не се наблюдава в процента на зачеване между двойките, в които мъжът се е заразил преди повече от два месеца, и тези, които нито един от партньорите не е боледувал.
Необходими са допълнителни изследвания, за да се определи какво може да доведе до понижаване на плодовитостта, но е известно, че треската намалява броя на сперматозоидите и е един от симптомите на COVID-19, според NIH.
„Констатациите осигуряват увереност, че ваксинацията на двойки, които искат да имат дете, изглежда не влошава фертилитета.“, казва в съобщение д-р Даяна Бианки, директор на Националния институт за детско здраве и човешко развитие „Юнис Кенеди Шрайвър“ към NIH. „Проучването също така предоставя информация за лекари, които работят със семейства, които искат да имат деца.“
*Wesselink Amelia et al. A prospective cohort study of COVID-19 vaccination, SARS-CoV-2 infection, and fertility. American Journal of Epidemiology. 2022.
Covid-19 vaccinations do not impair fertility in men or women, study finds: https://edition.cnn.com/2022/01/20/health/covid-vaccine-fertility-study/index
-
Лекарството за диабет тип 2 dapagliflozin може да подобри плодовитостта при жени със затлъстяване
-
Лечението с изкуствено оплождане ще бъде съобразено с индивидуалния цикъл на плодовитостта на жената
-
За ваксините срещу COVID-19 на Pfizer и сделката с Европейската комисия
-
Трета доза от ваксината срещу COVID-19 на „Pfizer/BioNTech“ защитава от варианта „Омикрон“
Продукти свързани с НОВИНАТА
МАКА капсули 500 мг * 60 FAIRHAVEN HEALTH
СОРИА НАТУРАЛ ПЕРИОДОЛ КОМПЛЕКС 50 мл
ПРОФЕРТИЛ ЗА ЖЕНИ капсули * 28 + таблетки * 28
Безплатна доставка за България!ПРОФЕРТИЛ ЗА ЖЕНИ капсули * 84 + таблетки * 84
Безплатна доставка за България!КОЕНЗИМ Q10 капсули 100 мг. * 60 FAIRHAVEN HEALTH
С-ФЕМ саше * 30 ФОРТЕКС
НОВИНАТА е свързана към
- Лекарството за диабет тип 2 dapagliflozin може да подобри плодовитостта при жени със затлъстяване
- Четири фактора, които увеличават риска от заразяване с коронавирус при ваксинирани хора
- В САЩ разрешиха бустерна доза от ваксината срещу COVID-19 на Pfizer за деца от 5 до 11 години
- Ваксинацията срещу COVID-19 – тука има, тука няма
- Гръцки медици стачкуват против задължителната ваксинация срещу COVID-19
- Идва ли Омикрон в България – все още само предположения и нито една потвърдена проба
- 196 новозаразени с COVID-19 на 21 юли 2020-а
- Ваксината срещу коронавирус на „Janssen“ получи разрешение за употреба в ЕС от Европейската агенция по лекарствата
- Омикрон и Делта са двойна заплаха, която увеличава рекордно броя на заразените, алармира СЗО
- Това какво бельо носят мъжете и как стоят на седалката в колата влияе на тяхната плодовитост
Коментари към Ваксините срещу COVID-19 не увреждат фертилитета на мъжете и жените