Веществото pembrolizumab, използвано при имунотерапия, помага на жени с напреднал рак на матката
Според изследователи от Центъра за ракови заболявания към държавния университет в Охайо медикамент, одобрен от Американската агенция за контрол на храните и лекарствата (FDA), за лечение на няколко вида рак дава добри резултати и при пациенти с агресивна форма на ендометриален рак (рак на матката) по време на втората фаза на международно клинично изпитване.
В изследването се включват 90 жени, диагностицирани с рецидивиращ или напреднал рак на матката, като целта е да се провери дали пембролизумаб (pembrolizumab) би повлияло на dMMR и MSI туморите. Пациентите са лекувани в 38 болници в 15 страни.
Как действа активното вещество pembrolizumab?
Pembrolizumab е веществото в лекарствен продукт под наименованието Keytruda за лечение на ракови заболявания, което блокира определени клетъчни рецептори, чиято задача е да не позволят на имунната система да разпознае и унищожи раковите клетки. FDA одобри медикамента като част от терапията на хора с някои видове рак, сред които меланом, рак на белия дроб, на главата и шията, на маточната шийка и на стомаха.
Близо половината от пациентите с напреднал рак на матката се повлияват значително от лечение с пембролизумаб
Резултатите показват, че 48% от пациентите в напреднал стадий на ендометриален рак реагират напълно или частично на пембролизумаб*. При 2/3 от тях ефектът трае повече от 3 години. Също така при 2/3 от всички участници в изпитването се наблюдава клинично изразена реакция на организма. Едно от безспорните предимства на проучването е, че има най-дългия период на проследяване (42,6 месеца).
Според д-р Дейвид О’Мали, който е водещ автор на изследването и гинеколог онколог , приемът на pembrolizumab (Keytruda) би имал дългосрочни положителни последици върху здравето на болните. Той е оптимист, че „дори пациенти с рецидивиращ или метастазирал рак на матката вече имат шанс за ефективно лечение.“
В момента текат клиничните изпитания върху пембролизумаб при лечение на рак в начална фаза. Международният екип публикува своите заключения на 06.01.2022 г. в списание „Journal of Clinical Oncology“.
Други форми на лечение на рак на матката
Ендометриалният рак е втората най-често срещана форма на рак сред жените, като случаите се увеличават постоянно. Химиотерапията с платина може да бъде ефективна, но често след това при пациентите се наблюдава рецидив. Алтернативно лечение на рецидивиращ или метастазирал рак съществува, като благодарение на него 17% от жените с агресивен рак успяват да преживеят поне 5 години.
ДНК изменения
По-стари изследвания сочат, че при 31% от пациентите с ендометриален рак настъпват изменения в ДНК структурата, известни като микросателитна нестабилност (MSI-H) и дефицит на възстановяване на несъответствията (dMMR). При 2% от раково болните има наследени мутации в един от гените, отговарящ за възстановяването на несъответствията – така нареченият синдром на Линч. Д-р О’Мали отбелязва, че обикновено тази мутация се открива в туморното образувание.
Експертът допълва още: „Насочвайки медикамента към точно това слабо място, ние можем да рестартираме клетъчните механизми и да дадем възможност на имунната система отново да заработи и да атакува раковите клетки.“
Преди да бъдат обявени резултатите от настоящото проучване, нямаше друга одобрена помощна терапия за пациенти с ендометриален рак с MSI-H и dMMR тумори, при които познатите форми на лечение не са дали резултат. Учените потвърждават, че всички жени в изследването реагират положително на медикамента, в сравнение с малкия дял от 10%-15%, които се повлияват добре от друг вид много често назначавана химиотерапия.
Клиничното изпитание е финансирано от компанията „Merck“, производител на pembrolizumab. Сред членовете на екипа, освен д-р О’Мали, са д-р Джовани Бариани, Филип Касиър, Арън Хансен и много други.
* David M. O'Malley, Giovanni Mendonca Bariani, Philippe A. Cassier et al. Pembrolizumab in Patients With Microsatellite Instability–High Advanced Endometrial Cancer: Results From the KEYNOTE-158 Study. Journal of Clinical Oncology. 2022.
- Immunotherapy drug shows promise in advanced endometrial cancer: https://www.eurekalert.org/news-releases/939420
- Pembrolizumab in Patients With Microsatellite Instability–High Advanced Endometrial Cancer: Results From the KEYNOTE-158 Study: https://ascopubs.org/doi/10.1200/JCO.21.01874
НОВИНАТА е свързана към
- Имунотерапия при рак (биологична терапия)
- По-ефективна и щадяща форма на имунотерапия за пациенти с рак
- Z29.1 Профилактична имунотерапия
- Във Великобритания предлагат на болните от рак имунотерапия чрез инжекция
- Имунотерапията удължава живота при лимфом на Ходжкин
- Различен ли е ефектът от имунотерапията с инхибитори на имунните регулатори при мъжете и жените с меланома
- Имунопрофилактика и имунотерапия
- Имунологът доц. Влади Манев инициира петиция за създаване на институт по имунотерапия и имунопрофилактика
- Никотинамид рибозид като помощно средство за имунотерапията при онкологични заболявания
- Ново устройство определя пациентите, подходящи за лечение с имунотерапия
Коментари към Веществото pembrolizumab, използвано при имунотерапия, помага на жени с напреднал рак на матката