Вирусна мимикрия – метод за отключване на силна имунна реакция при лечение на рак на гърдата
Екип от изследователския институт „Sanford Burnham Prebys“ в САЩ, ръководен от проф. Чарлз Спрък, е на път да финализира иновативна форма за лечение на рак на гърдата. Те наричат използвания подход „вирусна мимикрия“, която кара човешкото тяло да смята, че страда от вирусна инфекция, а не от рак, както е в действителност, и да стимулира по-силна имунна реакция за справяне с нея. Откритието на учените може да се окаже помощно средство при борбата с онкологичните заболявания и да подпомогне другите терапии за лечение.
Тясна насоченост и по-малко странични ефекти при вирусната мимикрия
Д-р Стрък изтъква някои от предимствата на метода: „Съвременните форми за лечение на рак се базират на различни начини за минимизиране риска от резистентност. При вирусната мимикрия наблюдавахме търсения антитуморен ефект не само, когато се прилага самостоятелно, но и в случаите, когато са назначени и други терапии. За щастие, подходът ни е насочен изцяло към раковите клетки и не уврежда здравите, което означава и по-малко странични ефекти.“
ER+ рак на гърдата е лечим, но често рецидивира
Ракът на гърдата е най-често срещаният вид рак в световен мащаб, като около 70% от случаите са ER+ (раковите клетки използват естроген, за да се размножават). Близо 3 милиона души страдат от ER+ рак на гърдата в САЩ.
Хормоналната терапия е много подходяща за унищожаване на ER+ тумори, тъй като чрез нея се потиска производството на хормони. Освен това тя е и значително по-щадяща и малко токсична от стандартната химиотерапия. Обикновено ER+ рак на гърдата в ранен стадий реагира много добре на лечението, но след време при голяма част от пациентите се наблюдава рецидив, който може да бъде в друга част на тялото. За съжаление, тогава те са много по-труднолечими и се появяват години след излекуването на първия тумор.
Спрък допълва: „За хората, които са преборили рака, винаги съществува риск от рецидив, който може да се окаже резистентен на провежданата терапия и да доведе до фатален край. Да живееш с тази мисъл е ужасно, особено ако си здрав и напълно излекуван от рака човек. Затова е толкова важно да намерим нова, по-ефективна и по-безопасна форма на лечение.“
Полезните вируси са част от нашия геном
Вирусната мимикрия разчита на една интересна еволюционна особеност на нашия геном, наречена ендогенни ретровируси (ERV). Те са малки, повтарящи се участъци в човешкия геном, останали от вируси, които са заразявали нашите предци. За разлика от останалите патогени, ретровирусите не ни разболяват. Тяхната функция е да контролират генната експресия, циркулирайки в организма ни и прониквайки в различни части на генома.
Те не ни разболяват, защото са „тихи“ - протеините, които кодират, не се експресират в тялото. Екипът на д-р Спрък намира начин да активира повторно тези фрагменти в раковите клетки и да „подлъже“ тялото да отключи силна имунна реакция.
Експертът пояснява: „Организмът си мисли, че трябва да се пребори с инфекция и активира имунната система. По този начин раковите клетки се повлияват по-силно от имунотерапията, туморът забавя растежа си, а страничните ефекти са значително по-малко.“
Вирусната мимикрия като средство за лечение извън лабораторията
Финансовите средства, отпуснати за изследването, ще позволят на учените да разгледат възможностите за използване на вирусната мимикрия като форма на лечение на ER+ рак на гърдата. Една от целите на екипа е да създаде медикамент, който да постига ефекта, наблюдаван в лабораторни условия.
Спрък споделя: „Ще минат още няколко години, преди да можем да приложим новата техника в клиничната практика. Вече знаем, че е ефективна в изкуствена среда, време е да го постигнем и извън нея. Ако успеем, пациентите с рак на гърдата ще могат да се възползват от терапия, която крие много по-малко рискове.“
Учените вярват, че вирусната мимикрия е приложима за лечение на други видове рак. Според експерта повечето тумори са от така наречения студен тип, тоест те трудно се повлияват от имунотерапия. Затова се надява, че новият метод ще даде шанс на много хора с онкологични заболявания, различни от рак на гърдата.
Tricking the body to treat breast cancer: https://www.newswise.com/articles/tricking-the-body-to-treat-breast-cancer
- Болните от рак на гърдата в ранен стадий могат да се излекуват и без химиотерапия
- Създадоха наночастици, които идентифицират и унищожават раковите клетки в гърдата
- Ракът на гърдата може да бъде победен с лекарства, които предизвикват клетките да се самоунищожават
- На 1 октомври 2019-а НДК ще бъде осветен в розово – цветът на битката срещу рака на гърдата
Продукти свързани с НОВИНАТА
ВАРИТЕКС РЪКАВ ЗА ЛИМФЕДЕМ 952
НОВИНАТА е свързана към
- Рак на гърдата
- Препоръчителна диета за болни от рак на гърдата
- Ръката на Буда
- CA 15-3 туморен маркер
- Хормонална терапия за лечение на рак на гърдата
- Клинична патология при злокачествени заболявания на гърдата
- Мамография - какво трябва да знаем
- Лигнани - фитоестрогени с невероятни ползи за здравето
- KI-67 протеин тест
- Опасни ли са дезодорантите и могат ли да причинят рак на гърдата
Коментари към Вирусна мимикрия – метод за отключване на силна имунна реакция при лечение на рак на гърдата